Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura RECENZJA MANGI ANOTHER #1

jpf.com.pl

11.09.2013 | 20:01
Autor: Jarosław Drożdżewski

Piękna dziewczyna z opaską na oku, uczeń, którego nikt nie widzi, wszechobecna tajemnica i klimat grozy. Drodzy czytelnicy i czytelniczki, przed wami Another.

Paweł Dybała (tłumacz mangi) swoje posłowie zaczyna od zdania:

"Another" to manga skomplikowana jak na swoje zaledwie cztery tomy. Sporo w niej tajemnic, a wydarzenia na pozór błahe wraz z biegiem historii nabierają znaczenia.

I to tak naprawdę kwintesencja i najlepsze podsumowanie pierwszego tomu nowej mangi, która ukazała się nakładem Wydawnictwa J.P.F. Tytuł mocno zagmatwany i niosący ze sobą jedną tajemnicę za drugą. Wprowadza to momentami niewielki chaos, ale powoduje przy tym, że nasze zaciekawienie z każdą stroną wzrasta, aż do kulminacyjnego momentu, czyli zakończenia. "Another" posiada więc to, co powinna mieć każda dobra seria, czyli finisz, który wręcz zmusza czytelnika do zakupu kolejnej części.

Przykładowa strona; źródło: jpf.com.pl

O czym jest w ogóle "Another"? Rok 1972, szkoła w miasteczku Tomiyama, do której uczęszcza Misaki. Uczeń idealny, osiągający doskonałe wyniki w nauce i sporcie, dodatkowo posiadający wyjątkowe serce. Po przeniesieniu do klasy III c, tragiczny wypadek przerywa życie Misakiego. Koledzy i nauczyciele nie są w stanie pogodzić się z jego śmiercią, zaczynają więc udawać, że jest on razem z nimi w klasie. I gdy wszyscy są już do tego przyzwyczajeni i przyjmują to jako coś normalnego, szkolny fotograf wykonuje klasowe zdjęcie. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest na nim widoczny również nasz bohater.

26 lat później do tej samej szkoły trafia Kouichi Sakakibara. Od początku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, w klasie panuje ciężka i napięta atmosfera, w powietrzu jest aż duszno o tajemnic, a dodatkowo jeszcze na szpitalnym korytarzu spotyka on dość specyficzną dziewczynę z opaską na jednym oku. Sakakibara, w jakiś sposób zafascynowany trzymającą się z dala od wszystkich dziewczyną, stara się dowiedzieć o niej czegoś więcej, ale napotyka na niechęć kolegów ze szkolnej ławki.

Pierwszy tom jest tak naprawdę tylko wprowadzeniem do historii, przedstawieniem głównych bohaterów, a także zaprezentowaniem tajemnic, z którymi Sakakibara będzie się musiał zmierzyć w kolejnych częściach. Nie zdziwcie się więc, gdy po zakończeniu lektury pierwszej części nie będziecie tak do końca wiedzieć, o co chodzi, a w waszej głowie zapanuje chaos. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne odsłony "Another".

Dobrze – choć z pewnymi zauważalnymi wadami – prezentuje się graficzna warstwa mangi. Rysownik skupia swoją uwagę nie tylko na postaciach, ale i na drugim planie, dzięki czemu możemy zawiesić oko również na niektórych tłach. Yukito Ayatsuja ma dar do rysowania kobiet. W "Another" każda z nich jest wyjątkowo piękna, i to powinno ucieszyć męską część czytelników. Prym wiedzie tu obdarzona anielskim (nie tylko) uśmiechem Reiko.

Wspomniana wcześniej wada to przede wszystkim – w moim przekonaniu – małe zróżnicowanie postaci, które są do siebie na tyle podobne, że można pomylić je ze sobą. Druga sprawa to nieco drażniący brak na twarzy oczu czy nosa. Przy rysunkach ukazujących twarze w nieco dalszej odległości autor zastosował zabieg polegający na pozostawieniu twarzy jako białej plamy, co nie było chyba dobrym wyjściem.

Przykładowa strona źródło; jpf.com.pl

Największą zaletą pierwszego tomu mangi "Another" jest bez wątpienia jej klimat. Klimat budowany zarówno przez scenariusz i kryjąca się tajemnicę, ale i przez rysunki. Onomatopeje, wyraz twarzy czy dymki dialogowe - te wszystkie elementy sprawiają, że czytając mangę zaczynamy odczuwać niepokój. Szkoda tylko, że autorzy postanowili wtrącić od czasu do czasu niepasujące do całości sceny humorystyczne. Deformowanie postaci i dość słabe żarty powodują, że aura tajemniczości ulatuje i klimat komiksu również staje się nieco słabszy. W opowieściach grozy, do której zaliczyć można "Another", tego typu rzeczy nie powinny mieć miejsca, bo psują efekt końcowy i drażnią czytelnika.

Kilka słów odnośnie jakości wydania. J.P.F. przyzwyczaiło nas już do tego, że ich mangi stoją na wysokim poziomie i tak jest również tym razem. Warto podkreślić, że zdecydowano się powiększyć nieco format tomu w stosunku do formatu znanego z dotychczasowych mang tego wydawnictwa. I choć wzrosła przez to nieco cena, to było to posunięcie ze wszech miar słuszne. Taki format jest łatwiejszy w odbiorze i za to brawa dla wydawnictwa. Pierwsze sześć stron wydano na kredowym papierze i w kolorze, a reszta to już oczywiście czerń i biel. Dobrze, że zastosowano dodatkową obwolutę, bo zasłania ona ślady palców odbite na ciemnej okładce. Jak wiadomo, czytelnicy komiksów to z reguły osoby dbające o wygląd swoich eksponatów, a tomik z odciskami palców na okładce nie prezentowałby się zbyt okazale. Jeśli można się do czegoś przyczepić to użycie nieco nienaturalnego zwrotu „III ce”, ale nie wiem, czy jest to wpadka tłumacza czy celowy zabieg.

Podsumowując: "Antother" jest tytułem bardzo dobrym, po który warto sięgnąć i doczytać do końca, aby zapoznać się z wyjaśnieniem wszystkich tajemnic. Posiada on kilka wad, o których wspomniałem wyżej, ale nie powinno to w sposób znaczący wpłynąć na odbiór mangi jako całości. Ja z niecierpliwością czekam na tom drugi. Was również zachęcam do zapoznania się z tym tytułem.

 

Wydawnictwu J.P.F dziękujemy za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Scenariusz: Yukito Ayatsuji
Rysunek: Hiro Kiyohara
Wydawnictwo: JPF - Japonica Polonica Fantastica
8/2013
Liczba stron: 200
Format: A5
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788374713146
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,20 zł

O mandze Another przeczytać mozna również na stronie naszego partnera Tanuki.pl

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

manga i anime  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy