Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju TASHIROJIMA, CZYLI KOCI RAJ

Thedailybeast

12.11.2013 | 10:13
Autor: Przemysław Pilarczyk

Dlaczego koci raj? Już wyjaśniam, otóż kocia populacja na tej wyspie przewyższa ludzką 4-krotnie, a koty znajdują się pod opieką zamieszkujących wyspę ludzi

Jak trafić na wyspę?

Ale jak dostać się do miejsca będącym ucieleśnieniem marzeń „kociarzy”?. Spokojnie nie trzeba, jak w Haru z Neko no ongaeshi ("Narzeczona dla kota"), zostać zmienionym w kotkę (bądź kota). Po znalezieniu się w Japonii należy wsiąść do shinkansenu kursującego z Tokio do Sendai, a następnie skorzystać lokalnego pociągu, którym dotrzemy do miasta Ishinomaki w prefekturze Miyagi. Dalej kursuje prom do portu Nitoda, znajdującego się na samej Tashirojimie. Warto wspomnieć że na wyspę nie wpuszcza się psów, turyści odwiedzający wyspę proszeni są również o zabranie z powrotem ze sobą śmieci, które "wyprodukują".

Trasa podróży promem źródło:http://www.tofugu.com/ 

Krótka historia kociej wyspy 

Koty trafiły na wyspę w końcu XVIII w., gdy zaczęto na niej hodować jedwabniki. Aby uchronić przed myszami i szczurami gotowe już jedwabne nici,  właściciele hodowli jedwabników sprowadzili na wyspę koty. 

Żartobliwe ujęcie przybycia kotów na wyspę. źródło:http://nyanpro.com 

Warto dodać, że wyspa ze względu na znajdujące się w pobliżu obfite łowiska, była również miejscem odpoczynku rybaków pochodzących spoza niej. To oni mieli największy wpływ populację kotów. Oni też, na podstawie zachowań zwierząt, zaczęli przewidywać pogodę i przyszłe połowy. Przykładowo, jeśli wiele kotów myło pyszczki poczynając od uszu, znaczyło to, że pogoda będzie dobra. Nasi czworonożni ulubieńcy natomiast szybko nauczyli się, że każda przypływająca łódź to potencjalne źródło pożywienia.  

Oczekiwanie na śniadanie źródło: http://www.petsetter.com/ 

Mówi się, iż ze względu na to, że koty sprawnie tępiły gryzonie oraz trafnie przewidywały zarówno pogodę, jak i połowy, zaczęto wierzyć, że opieka nad kotami przynosi szczęście i zapewnia dobre zdrowie. 

Kocie kapliczki, kocie rzeźby, kocie domki

Z powstaniem pierwszej kociej kapliczki na wyspie wiąże się pewna legenda. Dawno temu jeden z rybaków zapragnął obciążyć swoje sieci kamieniami. Podczas zbierania kamieni jeden z nich wypadł mu z rąk i zabił przechodzącego kota. Mężczyzna w ramach zadośćuczynienia wybudował pierwszy koci chram na wyspie. Obecnie na wyspie znajduję się 10 kocich kapliczek. Znaleźć można tam również około 50 kocich rzeźb.

Na wyspie wybudowano również kilka „kotopodobnych" budynków zaprojektowanych przez Shōtarō Ishinomori, Chibę Tetsuyę oraz Kimurę Naomi, rysowników mangi. W „kocich” domkach można zamieszkać przez kilka dni, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Część wyspy, na której wybudowano koci kompleks zwana jest Manga Island.  

Kocia kapliczka źródło:http://lifetoreset.wordpress.com 

Kociopodobne domki źródło:http://images.mnn.com 

Jedna z rzeźb na wyspie źródło:http://zoomingjapan.com 

Populacja

W 1950 roku wyspę zamieszkiwało około 1000 mieszkańców, jednak młodzi ludzie zaczęli opuszczać Tashirojimę w poszukiwaniu pracy, a wyspa zaczęła się wyludniać. Obecnie zamieszkuje ją około 100 osób, z czego większość stanowią ludzie w wieku podeszłym (65 lat wzwyż). Jedynie jedna osoba ma obecnie mniej niż 45 lat.

Wśród kotów źródło:http://24.media.tumblr.com

Na suchy ląd źródło:http://www.mnn.com 

Tsunami

11 marca 2011 roku Japonię nawiedziło tsunami, które dotknęło również Tashirojimę. Pierwsze doniesienia mówiły, że wyspa została niemal zmyta przez falę. Mogę jednak was uspokoić, wyspa oczywiście ucierpiała w wyniku zalania, zniszczonych zostało kilka budynków znajdujących się blisko portu, jednak wszyscy mieszkańcy, jak i w większość kotów, zostało uratowanych.

Popołudniowe leniuchowanie źródło:http://lh3.ggpht.com 

Prosimy ! źródło:http://lovemeow.com 

Gdzie spotkać koty? Oraz Tare Mimi Jack

Jak widać na zdjęciach, jeśli się wie, gdzie szukać, o spotkanie kota nie trudno. Warto jednak pamiętać, iż pomimo tego, że wyspa jest znana, jako „kocia”, koty zamieszkują głownie port Nitoda oraz południowo wschodnią część wyspy. Nikogo to chyba jdnak nie dziwi. W końcu w kocim raju czego jak czego, ale ryb nie może zabraknąć...

Tare Mimi Jack lub "Jack z opadniętym uchem" to bohater filmu Nyanko the Movie. Film opowiada o przygodach, jakie Jack przeżywa na Tashirojimie. Powstały również trzy kontynuacje Nyanko the Movie 2,3 i 4.

Poniżej zapraszam was na podróż po wyspie Tashirojima, ale to jeszcze nie koniec naszej dzisiejszej kociej wędrówki po Japonii.

Czy kocia wyspa jest tylko jedna ?

Ze względu na popularność Tashirojimy mało osób wie, że w Japoni znajduję się druga kocia wyspa. Jest to wysepka położona niedaleko Fukuoki. Również tam koty żyją w symbiozie z zamieszkującymi wyspę ludźmi. Zdjęcia dokumentujące życie kotów w drugim kocim raju znajdziecie na blogu Fubiraiego który spedził sporo czasu na obserwacji i fotografowaniu naszych ulubienćów. Blog możecie odwiedzić klikając TUTAJ.

Na koniec pozostaje nam życzyć zdrowia zarówno mieszkańcom wysp, jak i kotom.

ŹRÓDŁA

Care2
zoomingjapan
thecatmenagerie
Petsetter
Humanities360
Thedailybeast
Amusing Planet
Japan Guide

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   podróżowanie   design   pupile   architektura  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy