Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ZIMOWE ILUMINACJE

twistedsifter.com

17.12.2013 | 11:14
Autorzy: Joanna Pawłowicz, Katarzyna Kula

Każdego roku z nadejściem zimy dziesiątki miejsc w Japonii rozświetlają wieczorne iluminacje. Największe ich stężenie przypada na okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W ostatnich latach przy widowiskach z użyciem światła zaczęto wykorzystywać najnowsze technologie. Oprócz esencjonalnego światła angażuje się także technologię 3D mapping, by na budynkach i innych obiektach wyświetlać trójwymiarowe obrazy. Iluminacjom może też towarzyszyć muzyka i różnego rodzaju występy artystów. Zadziwia ich różnorodność, niekiedy nietuzinkowa aranżacja oraz niepowtarzalna atmosfera przez nie stworzona. W anglojęzycznych źródłach często spotykanym określeniem tych miejsc na mapie Japonii jest winter wonderland („zimowa kraina czarów”). W poniższym artykule przybliżymy wam wydarzenia iluminacyjne, które redakcji wydały się szczególnie warte uwagi.

Caretta Shiodome
W Tokio i okolicach trendem o niesłabnącej popularności są wspomniane wcześniej projekcje 3D, możliwe dzięki użyciu technologii mappingu. Jednym z wiodących organizatorów iluminacji w Tokio jest Caretta Shiodome – 51-piętrowy kompleks handlowo-rozrywkowy. Tegoroczna impreza nosi nazwę „White X’mas in the Sea”. Wystawa łączy elementy świąteczne ze scenami życia podwodnego. Pokazy odbywają się co 20 minut, a zwiedzający mogą mieć wpływ na kształt widowiska – na przykład przy pomocy klaskania możliwe jest określenie rytmu muzyki. Otwarcie miało miejsce 15 listopada, a iluminacje będzie można oglądać do 25 grudnia. 


Źródło: JNTO

Roppongi Hills
Kolejnym wydarzeniem iluminacyjnym Tokio, które określa się, jako jedno z bardziej spektakularnych, jest seria instalacji świetlnych organizowanych przez centrum Roppongi Hills. W tym roku obchodzona jest dziesiąta rocznica pierwszych iluminacji. Z tej okazji zaplanowano Roppongi Hills 10th Anniversary Christmas (wspominaliśmy już o uroczystości w listopadowym newsie). Wyróżniono trzy główne atrakcje:

Keyakizaka Illumination Snow & Blue, czyli składająca się zwykle z biało-niebieskich świateł instalacja, została tym razem wzbogacona o dodatkowe kolory - czerwony i bursztynowy. Kolejny punkt programu to Plaza 66 Illumination. Plaza 66 to miejsce w Roppongi Hills – tuż przy wejściu do Mori Tower. Tutaj podświetlona została imponująca (niemal 10-metrowa) choinka. 


Źródło: Japan Today

W tym roku w niemal stumetrowym korytarzu centrum handlowego Roppongi Hills po raz pierwszy zawisły też dekoracje będące częścią iluminacji West Walk Christmas Decorations „Joy to the Love”. Instalacja to dzieło grupy artystycznej Mirror Balls (jap. mirābārāzu). W atrium budynku zawisło ogromne serce, a korytarz zdobią lustrzane kule.

Źródło: Lakbayer

Każde z trzech świetlnych widowisk potrwa do 25 grudnia.

Oczywiście to nie wszystkie wykorzystujące światło atrakcje, które mają miejsce zimą w Tokio. Pięknie podświetlone zostają także między innymi dzielnice Shinjuku, Ginza, Odaiba czy Marunouchi.

Również Jokohama może pochwalić się ciekawą (zwłaszcza z punktu widzenia dzieci) pozycją na liście tegorocznych iluminacji. Od 7 listopada odbywają się tam pokazy w ramach Happy Christmas featuring Disney The Little Mermaid. Pokazy są oczywiście inspirowane filmem Mała syrenka. Widowisko zostało zorganizowane w ramach Dockyard Presentation Mapping. Wyświetlany u stóp imponującej Landmark Tower obraz o szerokości 180 stopni pozwoli widzom poczuć się, jakby byli wewnątrz projekcji.


Źródło: YouTube


Kobe Luminarie
Opisując zimowe iluminacje Japonii, należy szczegółowiej wspomnieć o wydarzeniu, które uważa się za jedno z pierwszych tego typu widowisk. Festiwal Kobe Luminarie odbywa się co roku (począwszy od 1995) i upamiętnia Wielkie Trzęsienie Ziemi w Kobe, które spustoszyło wówczas region. Zapalenie świateł podczas pierwszego Kobe Luminarie miało dać mieszkańcom nadzieję na przyszłość. Instalacje są wynikiem współpracy włoskiego projektanta Valerio Festi oraz mieszkańca Kobe – Hirokazu Imaoka. Od tego czasu każdego roku przez około dwa tygodnie grudnia w mieście zapalane są zarówno żarówki LED (podarunek włoskich władz), jak i ręcznie malowane lampki.


Źródło: My Modern Met


Źródło: My Modern Met

 

Osaka Hikari-Renaissance
Tajemnicza moc światła intryguje i inspiruje, wzbudzając uśmiech na twarzy – takie słowa przeczytać można na ulotkach reklamujących tegoroczne pokazy świateł w Osace. Wydarzenie to stało się istotnym elementem zimowych atrakcji. Podczas iluminacji wykorzystywana jest wspomniana już technika 3D mapping i uczestniczyć można w rozmaitych widowiskach.

Wiele budynków na terenie miasta przystrojonych zostało w określonym stylu. Okolice Domu Kultury zamieniły się w swego rodzaju francuską aleję, a sam budynek ozdobiony został 'szampańskimi' kolorami – złotym i białym. Z kolei na ścianie Urzędu Miasta pojawiła się iluminacja przedstawiająca drzewa. Podczas pokazów można będzie kosztować specjałów kuchni regionalnej. Ponadto prawie 2-kilometrowy odcinek wzdłuż jednej z ulic miasta ustrojony będzie różowymi, białymi, żółtymi oraz niebieskimi światłami. Osakijskie iluminacje wykorzystują nie tylko światło – istotnym elementem jest również muzyka towarzysząca pokazom.


Źródło: Golden Jipangu

Hanatōro
W Kioto wydarzenia iluminacyjne odbywają się przez cały rok. Do najbardziej popularnych należy Hanatōro, widowisko podzielone na dwa etapy – grudniowy (Arashiyama Hanatōro) i marcowy (Higashiyama Hanatōro). Iluminacje te miały po raz pierwszy miejsce w 2003 roku. Organizatorzy zaplanowali, że będzie to wydarzenie na miarę XXI wieku, które wniesie kolor w zimową panoramę miasta. Umieszczone w różnych miejscach kwadratowe papierowe lampiony w połączeniu z kwiecistymi ozdobami tworzą niesamowitą atmosferę. Gra świateł wzbudza romantyczny nastrój, który na długo zapada w pamięć. Okazałości dodaje również miejsce, w którym odbywają się iluminacje - u podnóża góry Higashiyama.

Wieczorami okoliczne świątynie, chramy i budynki rozbłyskują tysiącami delikatnych świateł lampionów, a ulice zatapiają się w aurze tajemniczości. Przechadzając się główną aleją podziwiać można kompozycje ikebany, stworzone specjalnie z okazji iluminacji. W świątyni Yasaka natomiast można na moment cofnąć się w czasie, oglądając taniec gejsz.


Źródło: Kyoto TravelŹródło: Qookaku3

Shirakawa-go
Znajdująca się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO miejscowość Shirakawago słynie z tradycyjnych japońskich domostw w stylu gasshou-zukuri. Termin ten oznacza dosłownie „wybudowane jak ręce w modlitwie”, gdyż dachy pokryte strzechą przypominają ręce buddyjskiego mnicha, złączone podczas modłów. Taka konstrukcja, mimo iż nie wykorzystuje ani jednego gwoździa, skutecznie wytrzymuje ogromne ilości śniegu, które zimą sięgają nawet 4 metrów.

Zimą wioska zamienia się w idylliczną krainę, a bajkowy klimat potęgują odbywające się tam w styczniu i lutym iluminacje. Wieczorami domostwa podświetlane są delikatnym światłem różniącym się od tego wykorzystywanego podczas pokazów w pozostałych częściach kraju. Ciepła poświata, niczym łuna znad ogniska, tworzy przytulny obraz zatopionej w śniegu wioski. Dzięki temu Shirakawa dodatkowo zyskuje na popularności. Istnieje wiele możliwości wykupienia 2-dniowych wycieczek, podczas których oprócz podziwiania iluminacji śpi się w tradycyjnej chacie.


Źródło: Japan Guide


Źródło: HQ World

 

Sapporo Snow Festiwal
Festiwal Śniegu jest jednym z największych tego typu zimowych wydarzeń organizowanych w Japonii. Co roku około 2 miliony osób przybywa na Hokkaido, aby podziwiać imponujące posągi śnieżne oraz lodowe rzeźby. Od 1981 roku organizowany jest tam również White Light Festiwal – ulice, drzewa i budynki ozdobione zostają 400 000 żarówek, które oświetlają miasto od końca października aż do przerwy noworocznej. Iluminacje są romantycznym połączeniem natury ze światłem. Wygląda to szczególnie klimatycznie, kiedy pada śnieg.

Dodatkowo od 2002 roku organizowany jest jarmark świąteczny, mający na celu pogłębienie więzi Sapporo z miastem partnerskim – Monachium. Można wtedy nabyć świąteczne ornamenty, spróbować niemieckiego grzanego wina i, kto wie, może nawet spotkać Świętego Mikołaja!


Źródło: Sapporo Tourguides

Nabano no Sato
Przez większą część roku miejsce to słynie ze swoich kwiecistych ogrodów. Zimą jednak parki zostają podświetlone 7 milionami żarówek, tworząc najsłynniejsze, niezwykle imponujące iluminacje. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji jest 120-metrowe oświetlenie na rzece, które mieni się różnymi kolorami – jest to największa tego typu instalacja świetlna na świecie.

Duże wrażenie robi również „morze świetlistych chmur” (hikari no unkai), czyli tysiące mieniących się wszystkimi kolorami lampek zamontowanych nad kwietnikami. Żarówki mają kształt kwiatów i spacer wśród tych świetlistych pól tworzy fantastyczną, odrobinę nierealną atmosferę. Dodatkowo w parku konstruowane są świetliste tunele, którymi można się przechadzać. Jeden z nich imituje kwiaty wiśni, w związku z czym rozświetlony jest na różowo. W mieście znajduje się również platforma obserwacyjna na wysokości 45 metrów – widok świetlistych pól z takiej wysokości zapiera dech w piersiach. Polecamy zobaczyć obszerną galerię zdjęć z Nabano no Sato.


Źródło: Japan Guide


Źródło: Twisted Sifter

Nie sposób w jednym artykule zebrać i wyczerpująco opisać wszystkich iluminacji, które odbywają się zimą w Japonii. Warto jednak wspomnieć też o mniej znanych wydarzeniach, łatwych do przeoczenia w natłoku atrakcji zapewnianych przez – na przykład – metropolie regionów Kanto i Kansai. 

The Kingdom of Light
Wiele parków rozrywki dba o to, by urozmaicić swój wygląd także zimą. Przykładem może być Huis Ten Bosch w Sasebo (prefektura Nagasaki, wyspa Kiusiu). Na powierzchni otwartego w 1992 roku parku rozciąga się rekonstrukcja XVII-wiecznego holenderskiego miasteczka. Rekordowa liczba żarówek – aż 10 milionów – ozdabia jego teren w czasie zimowych iluminacji The Kingdom of Light. W tym roku pojawiła się zupełnie nowa atrakcja – Rink-Fantasia, czyli lodowisko, na którego powierzchni wyświetlane są projekcje, reagujące na ruchy łyżwiarzy. The Kingdom of Light potrwa do 30 marca 2014 roku.


Źródło: YouTube


Fuyu Hotaru (Kototaki Park)
Fuyu Hotaru to po polsku „zimowe świetliki”. Święto odbywa się w mieście Kyotanba (prefektura Kioto). Przy użyciu 650 tysięcy żarówek oświetlono tam 200-metrową drogę prowadzącą do wodospadu Koto. Dodatkowo przy mierzącym 43 metry wysokości wodospadzie umieszczono instalację, która została zaprojektowana tak, by przypominać struny japońskiego instrumentu – koto – do którego nawiązuje nazwa wodospadu. Iluminację będzie można podziwiać do 25 grudnia.


Źródło: Illumi - Nihon Kankō


Źródło: Junkissa Sakuraba

ŹRÓDŁA

Kyoto Travel
Japan Guide
Mori
JNTO
JNTO
Huis Ten Bosch
Mirai
Kyoto Kankou
JNTO
Japan Travel Info
My Modern Met
Go Tokyo
Hikari Kyoen
Tourism Mie Japan
Sapporo Tourguides
iSite Takeyama
Japan Times

SYLWETKI AUTORÓW

TAGI:

wydarzenia   design   sztuka   Tokio   święta   rozrywka   turystyka   Kioto  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy