Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kulinaria AMAZAKE, JAPOŃSKI SŁODKI NAPÓJ Z RYŻU

Amazon

31.12.2013 | 17:45
Autor: Katarzyna Król

Uwielbiane przez Japończyków amazake podawane jest na specjalne okazje, w tym również na Nowy Rok!

Amazake jest jednym z najbardziej charakterystycznych japońskich napojów, uwielbianych zarówno przez rodowitych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jak turystów. Znaczy dosłownie tyle co „słodkie sake”. Nazwa jest nieco myląca, gdyż ten napój nie zawiera alkoholu lub zawiera go w śladowych ilościach. Ma przyjemny słodkawy smak, jest lekko kremowy w konsystencji i łatwostrawny, co czyni z niego perfekcyjny napój dla dzieci i dorosłych z trudnościami żołądkowymi. Amazake często gości na stołach w świąteczne dni, nie może go zabraknąć w zbliżający się Nowy Rok, ani w dzień dziewczynek piątego marca (Hinamatsuri dosł. Festiwal Lalek). Ma dość szerokie zastosowanie kuchni - nie tylko pije się je rozcieńczając wcześniej z wodą, można je również używać do sałatek, jako słodzik przy wypiekach albo składnik deseru np. podając je z lodami lub jako pudding. 

„Słodkie sake” wytwarza się dzięki wymieszaniu pleśniowych grzybów kōji z gotowanym ryżem. Są one powszechnie stosowane w kuchni japońskiej. Używa się ich również do produkcji pasty miso, sake, piklowanych warzyw, octu ryżowego, sosu sojowego oraz wielu innych artykułów, w których w trakcie produkcji dochodzi do fermentacji. Pełnią one taką samą rolę w japońskiej kuchni jak w naszej zachodniej drożdże, a także niektóre bakterie i grzyby.  

źródło: http://www.clearspring.co.uk

Dodane do ugotowanego ryżu w procesie scukrzania produkują enzymy rozkładające skrobię na cukry proste m.in. glukozę, odpowiedzialną za słodki smak napoju. Gdybyśmy chcieli uzyskać sake, wino ryżowe, poddalibyśmy napój jeszcze procesom trzy- lub czterotygodniowej fermentacji, pasteryzacji oraz flirtacji, w których trakcie otrzymalibyśmy 15-procentowy napój alkoholowy.  

Dzięki użyciu kōji amazake przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ułatwia trawienie białek oraz cukrów złożonych – polisacharydów. Co ciekawe, wypicie amazake przynosi również ulgę osobom cierpiącym na tzw. „syndrom dnia następnego”. Pijąc je, załagodzimy objawy pojawiające się dzień po mocno zakrapianych imprezach.

Amazake jest często robione w domu przez Japończyków. Przepis na ten napój jest niezwykle łatwy pod warunkiem, że potrafimy przez co najmniej 6 godzin utrzymać temperaturę 50-55°C oraz możemy zakupić kōji. W Polsce znalazłam je jedynie w jednym sklepie, sprowadzane przez firmę w USA. Za cenę 50 zł dostaniemy 10 gram suszonych kōji, z których możemy uzyskać około 8-12 litrów amazake.

źródło: http://pamandjapan.tumblr.com

Skrobię w ryżu, bez użycia kōji, można również poddać rozpadowi poprzez sztuczne enzymy, które są ogólnodostępne w sklepach winiarskich. Niestety taki napój bez poddania go późniejszej destylacji mógłby być szkodliwy dla zdrowia. Tylko użycie japońskich grzybów gwarantuje odpowiedni smak i właściwości zdrowotne amazake. Słaba dostępności kōji jest również powodem, dla którego poza krajami azjatyckimi rzadko produkuje się wino ryżowe, powstałe z poddania ryżu procesowi fermentacji alkoholowej.   

Ryż pokryty warstwą kōji; źródło: http://www.hakkaisan.com.

Oprócz kōji bardzo ważny jest również ryż, z którego wytwarza się napój. Bardziej lubiane za delikatniejszy smak jest amazake produkowane z białego, polerowanego ryżu, jednak to z brązowego zawiera więcej witamin, będąc bardziej prozdrowotnym napojem. Mimo wszystko, obie wersje uchodzą za bardzo zdrowe, a na dodatek są bezglutenowe, bezmleczne, wegańskie oraz wspomagają trawienie. Idealny dodatek po posiłku zarówno dla osób, które bardzo dbają o swoją dietę, jak również dla tych, którzy po prostu pragną napić się czegoś słodkiego. W amazake znajdziemy 9 aminokwasów (potrzebnych do syntezy białek), ponad 100 enzymów, wiele witamin z grupy B (B1, B2, B6, B7, B12) w przyswajalnej przez organizm formie, inozytol nazywany "witaminą B8', kwas pantotenowy, witaminę E oraz błonnik. Jest również doskonałym źródłem minerałów takich jak żelazo, cynk, potas, wapń, mangan oraz magnez. 

Aby otrzymać amazake ugotowany ryż, do którego zostało dodane kōji, gotuje się przez kilka lub kilkanaście godzin, aż ziarna staną się bardzo miękkie i delikatne w konsystencji. Otrzymany produkt rozcieńcza się wodą w proporcjach 1:1. Wierzch można przyprószyć przyprawami - Japończycy zwykle używają imbiru. Zimą podaje się je ciepłe jak napoje rozgrzewające, latem schłodzone. W Japonii można je również kupić gotowe w puszkach, butelkach bądź słoikach, te ostatnie są sprzedawane, jako składnik do deserów. Amazake zakupione w sklepie uważane jest za mniej wartościowe od tego tradycyjnego, przygotowanego w domu. Wiele firm do jego wytworzenia zamiast kōji, używa sztucznie wyizolowanych enzymów, pozbawiając ten napój wielu z jego specjalnych właściwości. 

Kobieta pijąca gorące amazake, zdjęcie sprzed ok. 100 lat;  źródło: http://www.japannavigator.com, fot. K. Tamamua.

Historia wytwarzania amazake jest bardzo długa, prawdopodobnie było ono już znane na Wyspach Japońskich w IV. w., a do Japonii przybyło za pośrednictwem Chin. Największy okres popularności tego napoju przepada na okres Edo, kiedy było pite przez cały rok, głównie w chłodniejsze dni, a nie tylko na specjalne okazje, święta oraz festiwale. Trudno się dziwić, że jest głęboko zakorzenione w tradycjach kulinarnych Japonii, skoro oprócz wspanialego smaku niesie również wiele korzyści dla zdrowia. Być może amazake jest jednym z sekretów japońskiej długowieczności. 

ŹRÓDŁA

Pamand Japan
Bitter Sweet Blog
Hungry Vegan
wiseGEEK
Recipe for Tom
Mitoku
Live Strong
"Japanese Foods That Heal" aut. Belleme John

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

kuchnia   święta   zdrowie   przepis kulinarny  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy