Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo RECENZJA KSIĄŻKI "JAPOŃCZYCY: KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO"

Wirtualna Polska

25.02.2014 | 21:45
Autor: Agata Strójwąs

Dla tych, którzy o Japonii wiedzą wiele albo... kompletnie nic. Ta książka wprowadzi Was w świat japońskiego życia codziennego.

Książka Joy Hendry "Japończycy: kultura i społeczeństwo" (Understanding Japanese Society) opublikowana została po raz pierwszy w 1987 roku, ale dopiero po dwudziestu sześciu latach doczekała się ona pierwszego polskiego tłumaczenia - dlaczego potrzeba było aż tylu lat, nie wiadomo. Autorka z zawodu jest antropologiem, co wpłynęło na jej sposób prezentacji i analizy życia codziennego japońskiego społeczeństwa, przy czym zaznaczyć trzeba, iż Hendry najbardziej interesuje sposób klasyfikacji i porządkowania świata przez samych mieszkańców Japonii.

Publikacja składa się z 12 rozdziałów, a społeczeństwo japońskie przedstawione jest w niej z perspektywy antropologii społecznej. Książka prezentuje wachlarz najróżniejszych zagadnień z życia typowego Japończyka: począwszy od domu, przez szkołę, pracę, po życie towarzyskie. Nie brakuje w niej także tematów kontrowersyjnych, opisanych jednak neutralnie i z taktem, w tym spraw dotyczacych tożsamości narodowej, religii oraz sposobów uprawiania polityki. Hendry przedstawia zarówno codzienne, proste życie, jak i rytuały oraz zwyczaje świąteczne. 

Język publikacji jest mieszanką języka dziennikarskiego z domieszką naukowego. Ogromnym plusem jest stosowanie oryginalnego nazewnictwa wraz z polskim tłumaczeniem. Pozwala to lepiej zrozumieć istotę opisywanych zjawisk, a często również pochodzenie i znaczenie danego słowa. Oczywistym jest fakt, że o Japończykach łatwiej jest czytać, czerpiąc co jakiś czas z języka japońskiego. Grono potencjalnych odbiorców książki jest bardzo szerokie; można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że książka jest dla każdego, kto choć trochę interesuje się Japonią i Japończykami. Jest to pozycja idealna zarówno dla turysty, jak i biznesmena, który chciałby dowiedzieć się, jak jego japońscy współpracownicy myślą i dlaczego postępują tak, a nie inaczej.

Plusem publikacji jest z pewnością fakt, że wiele uwagi poświęcone zostaje symbolicznym aspektom zachowania Japończyków oraz istotności hierarchii, tak w ich życiu ważnej. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajduje się jego podsumowanie i powtórzenie najważniejszych informacji, a także wskazówki odnośnie dalszej lektury, a nawet filmów o powiązanej tematyce, co pozwala Czytelnikowi jeszcze lepiej poznać ten odległy kraj i jego kulturę. Kolejny plus książki to to, że Czytelnik nie musi posiadać wcześniejszej wiedzy o Japonii, aby ją zrozumieć - autorka wyjaśnia wszystko, łącznie z historią kraju, praktycznie od zera. Z drugiej strony może to okazać się zwyczajnie nudne dla kogoś, kto interesuje sie tym krajem od lat. Atutem jest tutaj także aktualność pozycji. Opisano w niej na przykład słynne trzęsienie ziemi z 2011 roku oraz jego skutki dla całej populacji Japończyków. Autorka pisze m.in również o wzroście popularności zjawiska wychowywania dzieci przez ojców. Książka zawiera naprawdę dużą liczbę ciekawostek. Czy wiedzieliście na przykład, że bajka o trzech świnkach w japońskiej wersji różni się treścią od oryginału, opowiadanego dzieciom np. w Wielkiej Brytanii? W japońskiej wersji zły wilk nie zjada dwóch świnek, a trzeciej nie ratuje spryt; Japończycy opowiadają dzieciom wersję, w której wszystkie trzy świnki przeżywają i zwyciężają zło dzięki współpracy. Ma to później wpływ na ich przyszłe, dorosłe życie. Na pierwszym miejscu stawia się tu bowiem współpracę, działanie w grupie, tak, by razem przetrwać jako społeczeństwo, jak bajkowe świnki. Osobiście spodobał mi się również opis życia jednostki zarysowany od aspektów najbliższych, czyli tożsamości i rodziny, aż po dalsze, na przykład systemy prawne i politykę. Rozdziały książki są uhierarchizowane i ułożone w sposób przemyślany.

Przechodząc do minusów, wrócę do sposobu prezentowania źródeł. Jak już wspomniałam, wypisane są one pod koniec każdego rozdziału, a także wzbogacone o źródła filmowe, multimedialne itd. Specyficzny dla pozycji "Japończycy: kultura i spoleczeństwo" jest fakt, że odnośniki do innych źródeł wykorzystanych w tekście nie są typowymi przypisami. Prócz końcówki rozdziału bardzo dużo wspomina się o nich w tekście, co może dekoncentrować Czytelnika. Można wręcz uznać, że autorka podaje zbyt wiele dodatkowych informacji i nazwisk. Na przykład w trakcie czytania o domach japonskich, wtrąca się: "Profesor X…. opisał w pozycji Y i Z ...co doskonale opisuje zjawisko XX... Praca ta jest....", co trochę odwraca uwagę od treści rozdziału. Czy jest to negatywna cecha, pozostawiam do oceny Czytelnikom, jednakże mnie osobiscie te wstawki z tytułami innych książek i nazwiskami autorów trochę rozpraszały. Do tego było ich naprawdę dużo, a wszystkie i tak można znaleźć na końcu każdego rozdziału. Małym zawodem było również to, że książki nie czyta się lekko, jak możnaby się było spodziewać po tytule - w końcu traktuje ona o społeczeństwie, ludziach, zwyczajach. Momentami jest troszkę zbyt naukowa i raczej nie przeczytamy jej w dwa wieczory. Kolejna uwaga dotyczy zdjęć - patrząc na japońskie zwyczaje i bogatą kulturę, w pozycji o tej tematyce można było spodziewać się większej ilości fotografii. Na pewno ciekawiej poznawałoby się zwyczaje Kraju Kwitnącej Wiśni dzięki możliwości oglądania owych zdjęć w kolorze, a nie tylko w tonacji czarno-białej. Z drugiej jednak strony zabieg taki zmniejsza koszt publikacji, a tym samym książka staje się bardziej dostępna.

W dobie coraz częstszych kontaktów z Japonią, nie tylko handlowych, coraz częściej staramy się zrozumieć sposób myślenia Japończyków. Fascynują nas zwyczaje, język, kuchnia, kultura… Społeczeństwo japońskie jest społeczeństwem wyjątkowym, specyficznym; poznać je dogłębnie nie jest łatwo, lecz z pewnością będzie to dla każdego bardzo inspirująca podróż. Książka Hendry ma na celu przybliżenie Czytelnikowi odrobiny japońskiego życia tak, aby zrozumiał on sposób myślenia Japonczyków. Podsumowując, "Japończycy: kultura i społeczeństwo" to ciekawa, pełna wielu istotnych informacji pozycja dla każdego, kto choć trochę interesuje się wspominanym tu krajem, jego mieszkańcami bądź planuje do niego podróż. Książka ma na celu otworzyć Czytelnikowi drzwi do Japonii i z pewnością w pewnym sensie tego dokonuje.

***

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękujemy Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   język japoński   rozrywka  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy