Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura "KOLEKCJA. MUZEUM MANGGHA OD A DO Z" – RECENZJA

Manggha Shop

26.09.2014 | 20:01
Autor: Olga Yoshida-Mądrowska

Słów kilka o publikacji krakowskiego Muzeum Manggha, wydanej z okazji 20-lecia istnienia instytucji. Niewielka książka w przystępny sposób podsumowuje historię Muzeum.

W roku swych dwudziestych urodzin Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha uraczyło swoich sympatyków interesującą publikacją. Kolekcja. Muzeum Manggha od A do Z to niespełna stustronicowy, niewielkich formatów katalog stworzony na wzór leksykonu, w którym hasłami omówione zostają kolejne nazwiska, dzieła oraz pojęcia związane z krakowskim muzeum Manggha. Dodatkowym atutem jest fakt, iż jest to praca zbiorowa, a nazwiska autorów znane powinny być wszystkim odbiorcom zainteresowanym sztuką japońską na rynku polskim.

Muzeum Manggha, choć decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego formalnie istnieje od 2007 roku, ma znacznie dłuższą historię. Nie jest tajemnicą, że w skład jego zbiorów wchodzi depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie - słynna kolekcja Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego wraz z pomniejszymi zbiorami Edwarda Goldsteina, Leona Kostki oraz dawnego Muzeum Przemysłowego w Krakowie. To właśnie obiekty zgromadzone przez Jasieńskiego były motorem do powstania odrębnego Centrum Manggha. Od 1994 roku Fundacja Kyoto-Kraków, założona przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz-Wajdę, podjęła kroki mające na celu budowę nowego obiektu oraz pozyskiwała dzieła i obiekty celem założenia Centrum Manggha. Dzięki uporowi i konsekwencji darczyńców oraz sprzymierzeńców powstało nowe, młode muzeum - z niewielką kolekcją własną, lecz z wielkim zapałem i wspaniałym zespołem wykwalifikowanych znawców; od niespełna dwudziestu lat muzeum to organizuje wystawy konkurujące z innymi muzeami państwowymi, a zapraszani przez Muzeum goście to prawdziwa elita świata sztuki japońskiej. Obecnie przy Muzeum działa również biblioteka oraz szkoła języka japońskiego, organizowane są też warsztaty, które mają na celu szerzenie kultury japońskiej - jak origami, latawce, katagami, furoshiki, ikebana, kaligrafia, ubieranie kimon i wiele innych.

Książka Kolekcja. Muzeum Manggha od A do Z nie jest przedstawieniem posiadanych przez muzeum obiektów, ale prezentacją fragmentu jego historii; historii muzeum nie jako miejsca, ale jako instytucji. Wśród haseł leksykonu znajdziemy wieloletnich darczyńców, kolekcjonerów i artystów – malarzy, rysowników, grafików, architektów i fotografów, których twórczość w znacznej mierze związana była z Japonią i japonizmem. Poza postaciami szczególnymi dla historii muzeum, jak choćby Feliks Jasieński, Andrzej Wajda czy Arata Isozaki, w leksykonie znajdują się najwybitniejsi artyści drzeworytu, malarze, działacze społeczni oraz ci, dzięki którym sztuka i technika japońska stały się w Polsce popularne. Na szczególną uwagę zasługuje włączenie do publikacji polskich artystów, takich jak Witold Wojtkiewicz czy Stanisław Kamieński, w których twórczości widać inspirację japońską grafiką. Pozostałe hasła odnoszą się do podstawowych pojęć z historii, sztuki i estetyki japońskiej, a te, które omówiono szerzej, były m.in. tematami kolejnych wystaw lub spotkań organizowanych przez Muzeum Manggha. Poszczególne hasła dopełnione zostały barwnymi ilustracjami obiektów pochodzących z kolekcji własnej muzeum lub z depozytów. Na uwagę zasługują szersze opisy takich terminów z dziedziny sztuki, jak ukiyo-e, katagami, laka, kaligrafia, hikifuda czy ehon, które opatrzone zostały dodatkowo ich japońskim zapisem.

Kolekcja. Muzeum Manggha od A do Z to doskonała książka, dzięki której możemy zarówno dotknąć historii samego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, jak i usystematyzować swoją wiedzę o sztuce Japonii oraz inspiracjach w polskim modernizmie. Ze względu na niewielkie rozmiary nie grozi jej odłożenie na półkę, postawienie przy katalogach dzieł sztuki i ciężkich ilustrowanych albumach - ta książka może być czytana w autobusie, w metrze, w każdej dowolnej chwili. Nie zawiera również obszernych opisów, chronologii wystaw ani całej historii powstania muzeum - nawet daty ograniczone zostały w niej do minimum; ma być impulsem do zainteresowania się nowymi kwestiami i do samodzielnego poszukiwania. Jeśli jednak czytelnik spodziewa się pełnego kompendium wiedzy, nie znajdzie go w tej publikacji. Hasła skomponowane zostały dość wybiórczo i mają zwracać uwagę na zjawiska i obiekty zgromadzone przez muzeum, badane i opisywane lub pokazywane na wystawach przez ostatnie 20 lat.

To zdecydowanie warta uwagi, choć niezbyt obszerna i dość niepozorna książka, doskonale wydana, z wyważoną kolorystycznie okładką, przez co może ginąć w tłumie innych krzykliwych wydawnictw. A jednak zdecydowanie szkoda byłoby ją przeoczyć.

_____________________________

Kolekcja. Muzeum Manggha od A do Z
red. Anna Król
Kraków 2014
Liczba stron 104, okładka miękka

SYLWETKA AUTORA

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Komu macha maneki-neko?

Kitsune - japońskie lisy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy