Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika JAPONIA W KOSMOSIE - Z PRZESZŁOŚCI W PRZYSZŁOŚĆ

Wracający z misji pojazd Hayabusa. Źródło: C. Waste i T. Thompson (NASA/JPL-Caltech)

17.09.2014 | 22:07
Autor: Jan Olszówka

Kosmos i gwiazdy fascynowały ludzi od tysięcy lat i były tematem badań już starożytnych mieszkańców Ziemi.

Znane są historie herosów, takich jak Orion, Perseusz czy Kasjopeja, którzy zostali przez Greków zapamiętani nie tylko na kartach historii, ale też, dzięki swym mitycznym dokonaniom zostali przez Hellenów wyniesieni pod niebiosa. Do dziś znane są nazwane przez Greków obiekty takie jak Perseidy czy gwiazdozbiór Oriona. Były to początki tego, co dziś można nazwać dumnie astronomią.

Współcześnie coraz więcej osób zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie zajmuje się przede wszystkim obserwacją kosmosu. Nieliczni są w stanie doświadczyć czegoś więcej, niż tylko spoglądanie - mogą się tam wybrać, nawet, jeżeli to tylko krótki wypad.

Jednym z takich szczęśliwców jest Koichi Wakata, pięćdziesięcioletni astronauta Japońskiej Agencji Kosmicznej, który urzęduje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od marca 2014 roku jako tymczasowy szef owej placówki. Jest to pierwszy taki tytuł nadany azjatyckiemu astronaucie. Dodatkowo w przestrzeń kosmiczną z Kraju Kwitnącej Wiśni wysłano elektronicznego astronautę Kirobo. Jego zadaniem było nawiązywanie konwersacji z ludźmi w kosmosie.

Pierwszy elektroniczny astronauta w przestrzeni. Źródło: Ieee Spectrum

Takie oto rzeczy dzieją się ponad naszymi głowami. Nie byłyby one możliwe, gdyby nie praca różnych agencji kosmicznych, takich jak amerykańska NASA, rosyjski Roskosmos czy japońska JAXA. Przyjrzymy się historii tej ostatniej.

JAXA (Japanese Aerospace eXploration Agency) została stworzona w wyniku połączenia trzech instytucji badających kosmos lub mających z tymi badaniami bezpośredni związek. Do stworzenia Japońskiej Agencji Kosmicznej doszło 1 października 2003 roku. Instytucje, które "złożyły" się na agencję, to Narodowe Laboratorium Kosmiczne (National Aerospace Laboratory - NAL), Narodowa Agencja Rozwoju Kosmicznego (National Space Development Agency - NASDA) i Instytut Nauk o Kosmosie (Institute of Space and Astronautical Science - ISAS). Każda ze wspomnianych instytucji funkcjonowała dużo wcześniej. Można powiedzieć, że JAXA to wypadkowy rezultat pracy wspomnianych trzech składowych grup.

NAL powstało w lipcu 1955 roku. Głównym kierunkiem badań były systemy atmosferyczne i kosmiczne dalekiego zasięgu z naciskiem na rozwój technologii konstrukcji szkieletowych i napędu. NAL często wspierało programy NASDA, preparując gotowe do użycia części, jak np.: silniki LE-5 i LE-7, będące głównym napędem pojazdu H-II, którego główną funkcją był transport obiektów na orbitę okołoziemską.

Rakieta H-II podczas startu. Źródło: Wikipedia

Wspomniana NASDA była głównym trzonem prac związanych z badaniem kosmosu. Została ona założona 1 października 1969 roku, a jej celem było opracowywanie projektów satelitów zwiadowczych, komunikacyjnych i meteorolgicznych, a także umieszczanie ich na orbicie wraz z namierzaniem i kontrolą stanu. Ciekawostką jest, że w latach 1969-1977 kierownikiem NASDA był Hideo Shima, główny inżynier prac nad pociągami Shinkansen.

Zadaniem ISAS, który powstał w 1964 roku, było opracowywanie nowych technologii służących do badania i rozwijania możliwości satelit i pojazdów transportujących satelity na orbitę okołoziemską. ISAS stanowił część kampusu Uniwersytetu Tokijskiego. Dzięki temu do programów związanych z badaniem kosmosu dostęp miały także młode umysły, nie stroniące od niekonewncjonalnych pomysłów.

Wszystkie wspomniane instytucje współpracując dowiodły, że Japonia jest w stanie mierzyć się z innymi agencjami kosmicznymi, wystrzeliwując w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego satelitę 22 lutego 1970 roku. Był to satelita Ōsumi (również znany jako Oshumi), który był satelitą treningowym, umieszczonym ćwiczebnie. Został zniszczony przy ponownym wejściu w atmosferę w 2003 roku.

Satelita Oshumi. Źródło: Wikipedia

Wiadomym też jest, że aby wysyłać pojazdy w kosmos, trzeba do tego posiadać odpowiednie centra i instalacje. Patrząc na Japonię z geograficznego punktu widzenia, jest to kraj posiadający rozległe ziemie, "rozsypane" na północno-zachodniej części Pacyfiku. Centra, zajmujące się wysyłaniem pojazdów, znajdują się na głównych wyspach archipelagu, podczas gdy na wyspach, jak na przykład na Okinawie, rozmieszczone są placówki namierzające i kontrolujące loty satelitów.

Lokacje baz i placówek agencji JAXA. Źródło: JAXA

Połączenie wspomnianych organizacji w jedną umożliwia ciągłe prowadzenie badań i ich praktyczne zastosowanie. JAXA może pochwalić się wieloma osiągnięciami na polu badania kosmosu, z których warto wymienić choćby utworzenie modułu badawczego "Kibo" w roku 2007. Moduł ten został zamontowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa lata później. Astronautą, który tego dokonał, był wspomniany już Koichi Wakata. Dzięki faktowi istnienia laboratorium badawczego w kosmosie, naukowcy rękami astronautów mogą przeprowadzać badania w warunkach niemożliwie trudnych do odtworzenia na powierzchni ziemi. Innymi godnymi wzmianki osiągnięciami są: pierwsze udane międzysatelitarne połączenie optyczne wraz z satelitą należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, a także lądowanie pojazdu Hayabusa na asteroidzie w 2005 roku, pobranie próbek i bezpieczny, lecz nie bez komplikacji, powrót na Ziemię.

Moduł badawczy Kibo. Źródło: Wikipedia

JAXA nie zamierza spocząć na laurach. W planach agencji jest projekt mający na celu posprzątanie orbity okołoziemskiej z odpadów. Aby tego dokonać, japońscy inżynierowie opracowują magnetyczną sieć ze stali i aluminium. Ciekawostką jest, że do produkcji sieci została zatrudniona firma Nitto Seimo produkująca sprzęt rybacki. Sieć ma mieć długość do siedmiuset metrów długości i ma być przyczepiona do bezzałogowego statku. W sieci mają też być umieszczone czujniki, które spowodują jej przemieszczenie, gdy zostanie wykryty metalowy obiekt. Złapane w sieci odpady mają zostać zrzucone do atmosfery, gdzie spłoną.

Widać, że w przyszłości JAXA chce dbać o możliwość swobodnego przemieszczania się w kosmosie, by móc go badać dokładniej i bezpieczniej. Odkrywanie kosmosu wiąże się też z jego poznaniem, a w konsekwencji z próbą zrozumienia osobliwości, jaką jest Wszechświat. Dzięki temu może trochę i my sami zaczniemy siebie inaczej pojmować. Tym mottem - "Odkrywać, aby zrozumieć" - kieruje się JAXA. I niech trwa w takim postanowieniu.

ŹRÓDŁA

Space
JAXA official web site
New scientist
Federation of American Scientists

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   edukacja   transport  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy