Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura NUTA ORIENTALIZMU NA GDAŃSKIM PODWÓRKU. RECENZJA KSIĄŻKI „CIEŃ GEJSZY”

Okładka książki "Cień gejszy"

18.05.2015 | 13:01
Autor: Olimpia Widowska-Wielandt

Książka Anny Klejzerowicz daje czytelnikowi możliwość rozwikłania – wraz z bohaterami – zagadki tajemniczego morderstwa w Japonii okresu Meiji, a także poznania i zachwycenia się kulturą tego kraju.

Anna Klejzerowicz jest nie tylko autorką książek, ale także publicystką, fotografką i redaktorką, a w obszarach jej zainteresowań znajduje się sztuka, historia lokalnych zabytków oraz drzeworyty ukiyo-e. Gdyby nie można było przeczytać o tym na jej stronie internetowej, dałoby się to spokojnie wywnioskować z jej powieści „Cień gejszy”. Jak pisze sama Klejzerowicz, motywem powstania książki było jej zainteresowanie przemianami Japonii w okresie Meiji, historią miłości amerykańskiego oficera i pięknej gejszy oraz artystą Baisonem, na temat którego nie wiadomo praktycznie nic oprócz tego, iż był autorem drzeworytów. Tematy Baisona oraz drzeworytów zostały poruszone w artykułach opublikowanych w miesięczniku „Spotkania z zabytkami”, natomiast sprawy niewyjaśnione posłużyły za kanwę książki.

„Cień gejszy" jest drugą częścią serii o Emilu Żądle, byłym policjancie, a obecnie dociekliwym i nieustraszonym dziennikarzu, który w sposób całkiem przypadkowy zostaje wmieszany w tajemnicze morderstwa. Od razu nadmienię, iż nie czytałam pierwszej części przygód głównego bohatera zatytułowanej "Sąd ostateczny", jednak nie stanowi to żadnego problemu przy czytaniu kolejnej, ponieważ  „Cień gejszy” jest odrębną historią. Jak sugeruje tytuł, w książce pojawiają się również elementy rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, między innymi tytułowa gejsza, choć jedynie na chwilę.
Na początku opowieści przenosimy się w czasy przeszłe (rok 1905), do domu pięknej gejszy i jej ukochanego, w którym pojawia się przyjaciel mężczyzny i po krótkiej wymianie zdań zabija oboje zakochanych, a także służącą, która niestety znalazła się w złym miejscu o złym czasie. Następnie morderca usiłuje znaleźć szkatułkę, której w domu i obejściu najwyraźniej nie ma.

Po tej pełnej napięcia scenie wracamy do czasów teraźniejszych. Marzący o lepszym (bogatszym) życiu, wykładowca akademicki spotyka się z tajemniczymi ludźmi, którym ma przekazać coś, nad czym ostatnio pracował. Niestety sytuacja wymyka się spod kontroli i on również traci życie. Wkrótce potem przedstawiony już wcześniej Emil Żądło dowiaduje się o dziwnych wpisach na forach internetowych podpisanych jego imieniem i nazwiskiem. Na początku wydaje się, iż to wszystko jest głupim żartem lub równie głupią prowokacją. Jednak kiedy przenikliwy dziennikarz zabiera się za zbadanie tematu i rozpoczyna spotkania z osobami, które mogą znać odpowiedzi na jego pytania, sprawa okazuje się o wiele poważniejsza niż przypuszczał. Istnieje bowiem ktoś, kto jest świadom, co wyjdzie na jaw, jeśli Emil rozwiąże zagadkę, i nie zamierza mu na to pozwolić, posuwając się do wszystkich możliwych sposobów. Jednak nasz bohater nie jest sam; dzielnie wspomaga go będąca historykiem sztuki partnerka Marta oraz podkomisarz Zebra, policjant i przyjaciel Emila z poprzedniej pracy. Na arenę wkroczy też lokalny polityk, który wniesie jeszcze więcej chaosu w całe poszukiwania, ale także naprowadzi naszych bohaterów na właściwy trop. Można też uznać, iż (nieożywionymi) bohaterami powieści są również drzeworyty, które przewijają się przez całą historię i stanowią klucz do rozwiązania zagadki z przeszłości, powiązanej z bohaterami żyjącymi w czasach nam współczesnych.

Książkę czyta się jednym tchem. Opowiadana historia jest wciągająca, a ponieważ ciężko mi było się od niej oderwać, postanowiłam tego nie robić i przeczytałam całość w jeden wieczór. Bohaterowie dają się lubić; moją szczególną sympatię wzbudził Zebra, który niczym dobry tata pilnuje, aby Emil nie wpakował się zbyt duże tarapaty. Trzeba też zauważyć, iż w powieści trup ściele się dość gęsto i nie chciałabym znaleźć się w skórze głównych bohaterów w pewnych opisywanych sytuacjach  ale w końcu to kryminał.  Oprócz głównego wątku książka zawiera sporo informacji dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni, które co prawda nie będą niczym nowym dla osób zaznajomionych z tematem tego kraju, ale pozostałym odbiorcom wyjaśnią kilka ciekawych kwestii. Marta, aby pomóc swojemu partnerowi w rozwiązaniu zagadki, zagłębi się w tematy historii i sztuki Japonii, a o swoich odkryciach będzie informować Emila na bieżąco. Czytelnicy dostaną zatem krótką lekcję o Japonii z początku XX wieku, a także o gejszach i drzeworytach. Możliwe, iż u niektórych pozostanie niedosyt wymagający sięgnięcia po kolejne tytuły związane z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Kto może się powieścią rozczarować? Z pewnością osoby, które oczekują zawiłych intryg, skomplikowanych portretów psychologicznych i zagmatwanych zagadek. Fabuła "Cienia gejszy" nie jest zbyt złożona, więc czytelnicy, którzy z od kryminałów oczekują czegoś więcej niż prostej rozrywki, mogą się poczuć zawiedzeni. Nie poznamy też historii miłości gejszy i żołnierza ani rozterek jego przyjaciela. Cała opowieść toczyć się będzie w Gdańsku, a wątek sprzed stu lat pojawi się głównie wtedy, gdy współcześni nam bohaterowie odkrywać będą kolejne elementy tajemnicy.

"Cień gejszy" zapewne nie jest arcydziełem światowej literatury, jednak dostarcza doskonałej rozrywki, a dodatkowo przybliża czytelnikowi elementy kultury japońskiej. Jeśli ktoś lubi lekkie kryminały z orientalnym akcentem, jest to książka zdecydowanie dla niego. Spokojnie mogę ją też polecić jako lekką lekturę na wakacje, długą podróż pociągiem albo po prostu – jak to było w moim przypadku – na wieczór z książką.

___

Cień gejszy
autor: Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo Replika, Poznań 2014 (wydanie II)

ŹRÓDŁA

Oficjalna strona Anny Klejzerowicz

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ukiyo-e   literatura   rozrywka   gejsza   kultura  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy