Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport DROGA SIŁY I HARMONII. RECENZJA KSIĄŻKI „AIKIDO NIE TYLKO DLA DZIECI”

Okładka książki. źródło: miastodzieci.pl

15.01.2016 | 23:21
Autor: Małgorzata Piss

Wschodnie sztuki walki od lat cieszą się sporą popularnością, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Z tego względu wydawnictwo VF Books przygotowało dla wszystkich fanów aikido specjalną pozycję!

„Aikido nie tylko dla dzieci” to pozycja skierowana do czytelnika w każdym wieku. Jej forma i przekaz uwzględnia odbiorców o różnej percepcji. Zaopatrując się w tę książkę, dzieci, poprzez feerię kolorowych rysunków i krótkich komiksów, przyswoją fundamentalną wiedzę na temat aikido. Natomiast dorośli opanują w podstawowym zakresie filozofię i metodykę tej sztuki walki przedstawioną w nieskomplikowany, przystępny i klarowny sposób. Krótko mówiąc, jest to idealna, familijna pozycja przybliżająca najważniejsze aspekty tradycyjnej, japońskiej sztuki walki.

Rodzinny charakter książki podkreśla fakt, że jej autor – Przemysław Gawroński – jest realizatorem własnego programu aikido, w ramach którego dzieci ćwiczą razem z rodzicami. Co ciekawe, autor jest również zawodowym trenerem biznesu i nie ukrywa, że także i na tym polu zawodowym wykorzystuje elementy metodyki i filozofii aikido.

Każdy, kto zdecydował się na czynny trening wschodniej sztuki walki, wie, jak bardzo łatwo się poddać i stracić początkowy zapał. Autor książki to wielokrotnie zaznacza i zachęca, by się nie poddawać! Bardzo dobrze wypada wstęp książki, w której bezosobowy narrator wprowadza trzech bohaterów: dwóch uczniów (Mia i Enzo) oraz Mistrza. Niniejsze postacie komentują treść merytoryczną oraz przedstawiają różne scenki dotyczące m.in. siły wytrwałości czy istoty rozgrzewki przed zajęciami. Przez taki zabieg stylistyczny dzieciom łatwiej jest się utożsamić z postaciami zmagającymi się z wieloma trudnościami, których w aikido nie brakuje. Bohaterowie nie są wyidealizowani, komentują trudniejsze aspekty w prosty sposób i przyznają się do chwili słabości, co zachęca młodszego odbiorcę do wytrwałości w działaniu.

Co jest zawarte w treści pozycji przygotowanej przez wydawnictwo VF Books? Po pierwsze, krótka historia oraz podstawowa charakterystyka najważniejszych rodzajów sztuk walki wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni (sumo, karate, kendo, judo). Po drugie, sylwetka twórcy aikido – mistrza Moriheia Ueshiby. Ponadto z książki można poznać najważniejsze aspekty i pojęcia dotyczące miejsca, w którym ćwiczy się aikido. Po lekturze nie pozostanie nam również obca etykieta treningu aikido – dowiemy się, jak należy zachowywać się przed, w trakcie i po ćwiczeniach sztuki walki. Dodatkowo autor przybliża, w niezwykle przystępny sposób, stopnie wyszkolenia, dopasowując kolor pasa do każdego etapu zaawansowania.

Po złożonym wstępie merytorycznym, adekwatnie urozmaiconym ilustracjami przykuwającymi oko młodego odbiorcy, dochodzimy do prezentacji podstawowych chwytów i technik aikido (w tym sztuki upadania, co jest niezwykle charakterystyczne i istotne dla tej sztuki walki). Każdy, kto trenował aikido, wie, jak trudno zapamiętać nazewnictwo różnych technik prezentowanych na zajęciach przez trenera, w tym m.in. ikkyo, ukemi waza, kote gaeshi, shiho nage, irimi nage itp. Książka ta pozwala opanować i zapamiętać japońskie nazwy poszczególnych manewrów, co znacząco ułatwi trening wszystkim rozpoczynającym swoją przygodę z aikido. Warto zaznaczyć, że na samym końcu autor podaje niezbędne podczas ćwiczeń podstawowe liczebniki japońskie, z którymi każdy, nieznający języka Kraju Wschodzącego Słońca, początkujący ma nie lada kłopot.

Czy z książki można się nauczyć praktykować aikido? Wiadomo, praktyki nie zastąpi żadna teoria, ale niewątpliwie książka może być ogromną pomocą w zapamiętaniu poszczególnych ruchów potrzebnych do wykonania konkretnego rzutu. Tym samym, po treningu warto sięgnąć po niniejszą pozycję i powtórzyć sobie za pomocą rysunków i krótkich opisów kolejność wykonywania poszczególnych manewrów. Książka przedstawia czternaście podstawowych ruchów technicznych, co jest w zupełności wystarczającą liczbą, pozwalającą opanować podstawy tej sztuki walki. Ponadto, dzięki adekwatnej liczbie stron dotyczącej części praktycznej, młody czytelnik nie powinien się nią znużyć. Co więcej, autor rysunków podjął się nie lada wyzwania – zilustrowania skomplikowanych manewrów wykonywanych w aikido. Ilustracje są czytelne i jak najbardziej można z nich rozczytać układ pozycji i kolejność ruchów.

Format książki (22x23 cm) jest bardzo praktyczny, co pozwala zabrać ze sobą publikację na wycieczkę, trening czy do szkoły. Twarda oprawa zapewnia długi żywot książki, a jej solidne szycie nie pozwoli na szybkie i łatwe wypadanie stron. Duża czcionka oraz pogrubienie kluczowych pojęć ułatwia odbiór. Bardzo wdzięcznym elementem dla młodego czytelnika są zamieszczone komentarze obok tekstu, które bohaterowie wypowiadają w formie niebieskiej komiksowej chmurki. Jak w większości książek, w których znajdują się japońskie pojęcia, i tu obligatoryjnie na samym końcu znalazł się słowniczek terminów wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Każde pojęcie jest opisane w zwięzły i nieskomplikowany sposób.

Bardzo dużym plusem książki jest również podkreślenie istoty wytrwałości i samodyscypliny dla kogoś, kto zdecydował się na trening aikido. Kolejną zaletą jest wskazany przez autora fakt, że w drodze do perfekcji należy popełniać błędy. Jednakże zabrakło wyraźnego ostrzeżenia oraz informacji o tym, jak łatwo można ulec kontuzji podczas treningu. Aikido jest sztuką walki, w której można łatwo doznać poważnych obrażeń, w książce tej informacji zabrakło. Podano tylko, że kontuzja może być wynikiem braku rozgrzewki lub ćwiczenia bez trenera, co jest tylko częściową prawdą.

Minusem pozycji jest ukazanie aikido jako jednej z metod samoobrony. Owszem, jeżeli ktoś przeszedł kurs samoobrony i wie, jak się zachować podczas niespodziewanego ataku na ulicy, to znajomość aikido może być dla niego potężnym atutem. W książce jednak nie jest zaznaczone, że trening na sali to nie to samo, co bycie zaatakowanym na ulicy przez, często silniejszych (i liczniejszych), napastników. Strach często potrafi tak sparaliżować ofiarę, że prędko zapomina wszystkie ruchy, które sumiennie wypracowała pod okiem trenera aikido. Niedociągnięciem książki jest także brak spisu treści, a więc i podziału na rozdziały oraz opuszczenie numeracji na większości stron, co utrudnia odnalezienie poszczególnych informacji.

Zarówno osoby interesujące się aikido, jak i te, które mają o nim mgliste wyobrażenie, mogą czerpać z tej pozycji dużo satysfakcji, bo zawarta w niej wiedza jest wyłożona w niezwykle atrakcyjny sposób. I mimo że książka została napisana z myślą o młodszych czytelnikach, to powinna być miłą lekturą dla dorosłych, szczególnie tych, którzy od zawsze myśleli o trenowaniu sztuki walki, ale nigdy nie mogli się odpowiednio zmotywować do rozpoczęcia tej wspaniałej przygody! Szlifujmy więc swój charakter kreatywnie i zacznijmy zagłębiać metodykę i filozofię aikido!

Podsumowanie

Plusy:

- zwięzłe i nieskomplikowane wprowadzenie w historię, metodykę i filozofię aikido;

- autor poucza w mądry i inteligentny sposób;

- przyjemne dla oka ilustracje;

- twarda okładka, solidne szycie, wyraźna czcionka;

- książka motywuje i zachęca do ciągłej praktyki sztuki walki.

Minusy:

- brak spisu treści, rozdziałów i numeracji na większości stron;

- postrzeganie aikido jako metody samoobrony;

- brak wyraźnego ostrzeżenia o tym, jak łatwo można doznać obrażeń podczas treningu.

_________
Aikido nie tylko dla dzieci
napisał Przemek Gawroński / narysował Jarek Kajdana
Wydawnictwo VF BOOKS, Warszawa 2015

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

sport   literatura   świat dziecka   sztuki walki   rodzina  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy