Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka KOMENTARZ EKONOMICZNY 13.05 - 19.05 2013

Wikimedia

20.05.2013 | 09:14
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Gospodarka Japonii idzie w dobrym kierunku.

Przedsiębiorstwa eksportujące towary wyraźnie są zadowolone z prowadzonej polityki, jako że ich dochody rosną. Giełda tokijska notuje kolejne pozytywne rekordy a banki, tak jak i firmy nie narzekają na swoje zyski.


Ożywiona gospodarka


Japońscy inwestorzy są coraz bardziej pewni siebie i ufają polityce rządu. Sondaże pokazują, że aż 66% respondentów (którymi byli inwestorzy) z optymizmem podchodzi do działań premiera Abe. Większość sądzi że koniec 10-letniej deflacji jest już bliski, dzięki zastosowaniu stymulacji monetarnej i fiskalnej. Dzięki dobry wynikom cały kraj zaczyna być jeszcze bardziej zauważalny na świecie.
Rządowy raport z 16 maja pokazał, że produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale 2013 r. wzrósł o 3,5% w ujęciu rocznym. Jest to wynikiem dynamicznego wzrostu wydatków konsumentów oraz ożywionego eksportu, na który wpływa również kurs jena. W tym tygodniu osiągnął on pułap 102,76 w stosunku do dolara, najniżej od października 2008 roku. Z kolei indeks giełdowy Nikkei 225, 15 maja zamknął powyżej 15 000 punktów, najwyżej od grudnia 2007 roku. Również banki notują dobre wyniki. Największe z nich są na sporym plusie. Mitsubishi UFJ, największy krajowy kredytodawca odnotował zysk rzędu 852,62 miliardów jenów. Grupa finansowa Sumitomo Mitsui może poszczycić się 794 miliardami jenów a bank Mizuho 560,52 miliardów jenów.


Obniżka cła dla Australii


14 maja przedstawiciele Japonii poinformowali, że od przyszłego miesiąca, w ramach obustronnego porozumienia (z Australią), cło na importowaną mrożoną wołowinę miałoby wynosić około 30% zamiast obecnych 38,5% (spowoduje to obniżenie jej ceny). Rząd japoński, pomimo propozycji ze strony australijskiej, nie zamierza obniżyć bądź zlikwidować ceł na inne produkty takie jak pszenica, nabiał i cukier. Z kolei Australia chwilowo utrzyma 5% cło na samochody importowane z Japonii. Zgodziła się jednak stopniowo je obniżać.


Budowa lotniska w Mongolii


13 maja dwie japońskie firmy (Mitsubishi i Chiyoda) ogłosiły, że zostały wybrane do zbudowania drugiego międzynarodowego lotniska w Mongolii. Kontrakt warty jest 50 miliardów jenów. Prace nad portem lotniczym położonym około 50 km od stolicy Ułan Bator rozpoczną się pod koniec tego roku. Ukończenie 3,6 km pasa startowego oraz budowy terminali o wydajności dwóch milionów pasażerów rocznie przewidziane jest na październik 2016 roku.


Rekordowy poziom zatrudnienia niepełnosprawnych


Liczba osób fizycznie lub umysłowo upośledzonych, które uzyskały zatrudnienie dzięki rządowemu centrum pośrednictwa pracy "Hello Work" osiągnęła rekordowy poziom trzeci rok z rzędu - poinformowało 15 maja Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. W roku fiskalnym 2012 zatrudnienie takich osób wzrosło o 15% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniosło 68 321 osób. Pracodawcy to głównie branże medyczna i opieki społecznej (27%), przemysł hurtowy i detaliczny (15%) oraz przemysł wytwórczy (14%). Wzrost spowodowany jest najprawdopodobniej wzrastającym zrozumieniem położenia osób niepełnosprawnych oraz prawnym obowiązkiem ich zatrudniania.


Obawa o miejsca pracy


Pomimo że wielu uważa, iż sytuacja gospodarcza stopniowo się poprawia to jednak 1/3 pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym jest zaniepokojona wizją utraty pracy. Są to wyniki internetowej ankiety, przeprowadzonej na początku kwietnia, ogłoszone 13 maja przez Instytut Badawczy Poprawy Jakości Życia [The Research Institute for Advancement of Living Standards].
Inne dane, które można wyczytać z ankiety to m.in. procent osób, które uważają, że ich zarobki będą wyższe za rok [18,9%] oraz procent tych, których zarobki spadły [26,8%] i wzrosły [22,6%] w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, ponad 30% ankietowanych zaznaczyło, iż ich budżet domowy był w zeszłym roku pod kreską. Z kolei 23,9% posiada aktywa gospodarstwa domowego, włączając w to depozyty bankowe, warte poniżej jednego miliona jenów (około 10 tys. dolarów).

ŹRÓDŁA

Gazeta.pl
Japantimes
Japantoday
WSJ
Japantimes
News Asiaone
UPI
Japantimes

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy