Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia KAWAŁEK HIROSZIMY TUŻ ZA POLSKĄ GRANICĄ

Genbaku Dōmu - widok współczesny; fot. Olga Barbasiewicz

21.08.2016 | 18:20
Autor: Olga Barbasiewicz

Celem artykułu jest ukazanie sylwetki architekta Jana Letzla, autora projektu m.in. pomnika Kopuły Bomby Atomowej w Hiroszimie (Genbaku Dōmu), który urodził się i zmarł w Náchodzie.

Odwiedzając Hiroszimę i mieszczący się w niej Park Pamięci i Pokoju, uwagę zwiedzających przyciąga konstrukcja Genbaku Dōmu, czyli Kopuła Bomby Atomowej. Z tabliczki informacyjnej, umieszczonej po drugiej stronie rzeki, można się dowiedzieć, że pomnik bomby atomowej przed wojną pełnił funkcję prefekturalnego centrum wystawowego. Architektem, który zaprojektował ten niezwykle nowoczesny i monumentalny, jak na warunki ówczesnej Hiroszimy, budynek, był czeski architekt – Jan Letzel.

Tablica informacyjna ze zdjęciem budynku przed atakiem atomowym; fot. Olga Barbasiewicz 

Podróż do Japonii dla niektórych z nas znajduje się jeszcze w sferze marzeń. Niemniej jednak okazuje się, że można przenieść się do Hiroszimy przy okazji wyjazdu choćby w Góry Stołowe. Tuż za polską granicą, zaledwie kilka minut drogi od Kudowy Zdrój, znajduje się miasto Náchod, miejsce urodzenia Jana Letzla.

Zdjęcie Jana Letzla w kimonie oraz w otoczeniu rodziny; fot. Olga Barbasiewicz ​

Jan Letzel przyszedł na świat 9 kwietnia 1880 roku. Był szóstym dzieckiem Jana i Walburgi Letzel. Ojciec był właścicielem hotelu znajdującego się przy głównym rynku w Náchodzie. Obecnie w miejscu dawnego hotelu znajduje się Teatr Miejski im. Dr. J. Čižka, wybudowany w latach 1912–1914. Dziewięćdziesiąt lat później dobudowano do niego część hotelową i to właśnie w hotelu U Beránka możemy obejrzeć wystawę wspominającą japońską twórczość Jana Letzla.

Zastawa stołowa z Hotelu Letzel; fot. Olga Barbasiewicz

Dawna pocztówka i reklama Hotelu Letzel w Náchodzie; fot. Olga Barbasiewicz ​

Po odbyciu studiów na kierunku architektura w szkole artystyczno-przemysłowej w Pradze Jan Letzel zaczął zdobywać praktykę w zawodzie, między innymi przy budowie hotelu Europa w tym samym mieście. Pierwsze zagraniczne zlecenie Letzel zdobył w Kairze, aby następnie w 1907 roku wyjechać do Tokio, gdzie pracował aż do wybuchu I wojny światowej. Zaprojektował hotele w m.in. takich miastach jak Matsushima czy Kobe. Według jego projektu powstały też budynek tokijskiej placówki edukacyjnej Seishin Joshi Gakuin czy Sophia University w Tokio.Projekt prefekturalnego centrum wystawowego w Hiroszimie; fot. Olga Barbasiewicz ​

Projekt prefekturalnego centrum wystawowego w Hiroszimie; fot. Olga Barbasiewicz ​

Pocztówka przesłana przez J. Letzla z Hiroszimy; fot. Olga Barbasiewicz ​

Pamiątki z miejsc pracy – Japonia i Egipt; fot. Olga Barbasiewicz ​

Po uzyskaniu przez Czechosłowację niepodległości został mianowany attaché handlowym w Ambasadzie Czechosłowackiej w Tokio. Rok później, w 1920 roku wrócił do Pragi. Jan Letzel zmarł pięć lat później w stolicy Czechosłowacji 26 grudnia 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu staromiejskim w Náchodzie.

Fragmenty Genbaku Dōmu znajdujące się w Náchodzie; fot. Olga Barbasiewicz ​

Fragmenty Genbaku Dōmu znajdujące się w Náchodzie; fot. Olga Barbasiewicz ​

Wśród Czechów nadal żywa jest pamięć o sławnym architekcie. Czeska firma Elton, zajmująca się produkcją zegarków, stworzyła w 2015 roku kolekcję limitowaną – PRIM Hiroszima L.E. – z okazji setnej rocznicy powstania budynku autorstwa Jana Letzla, obecnie Kopuły Bomby Atomowej. Na spodniej części zegarka wygrawerowany został projekt prefekturalnego centrum wystawowego, jak również napis „Hiroshima to Czech”. W wersji japońskiej: „Czech to Hiroshima”. Chociaż zegarek kosztuje (w przeliczeniu) ponad 13 000 złotych, klientów nie brakuje, a 5% dochodu ze sprzedaży przeznaczane jest na Narodowy Pawilon Pamięci o Ofiarach Bomby Atomowej w Hiroszimie.

Fragment reklamy zegarka PRIM Hiroshima L.E.; fot. Olga Barbasiewicz ​

Teatr Miejski, miejsce wystawy pamięci Jana Letzla; fot. Olga Barbasiewicz ​

ŹRÓDŁA

Barbasiewicz, Olga. 2016. „Pomniki i miejsca Pamięci w relacjach międzynarodowych. Wpływ pamięci na stosunki japońsko-amerykańskie z perspektywy Japonii”. Prace orientalistyczne i afrykanistyczne 1. Warszawa: IKŚiO PAN
Nová výstavní síň věnovaná architektu Janu Letzelovi
„KLADSKÉ POMEZÍ”, Lato 2016, s. 3
Wystawa poświęcona architekturze Jana Letzela, Hotel U Beranka w Nachodzie

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

architektura   Hiroszima   muzeum  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Komu macha maneki-neko?

Kitsune - japońskie lisy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy