Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 20.05 - 26.05

Ciekawostki o Japonii

27.05.2013 | 10:10
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Bank Japonii obstaje przy swoim, deficyt handlowy się powiększa, giełda leci ostro w dół, energia słoneczna ma się dobrze a TPP daje szansę Japonii.

Posiedzenie Banku Japonii

22 maja w oświadczeniu BoJ poinformował, że wciąż będzie prowadził politykę opierającą się o masowe zakupy aktywów i luzowanie polityki pieniężnej. Celem tych działań jest osiągnięcie 2% poziomu inflacyjnego i tym samym wyciągnięcie kraju z ponad 15-letniego okresu deflacji. Działania te mają też doprowadzić do ożywienia gospodarki, która od 20 lat jest w stagnacji.

Deficyt handlowy

Wraz z ustającym spadkiem eksportu trzecia co do wielkości gospodarka na świecie zaczęła odzyskiwać siły. Pomimo tego BoJ przyznał, że istnieje wysoki stopień niepewności, jeśli chodzi o gospodarkę Japonii. Ceny wciąż pozostają na niezmienionym poziomie. Do problemów zalicza się także europejskie kłopoty z zadłużeniem, tempo wzrostu USA oraz gospodarek wschodzących i eksportujących towary.

Pomimo że w ostatnim kwartale PKB Japonii wzrosło o 3,5% to jednak eksport oraz działalność inwestycyjna przedsiębiorstw nie dotrzymuje mu tempa i pozostaje w tyle. Choć słaby jen pomógł ustabilizować eksport to jednocześnie wpłynął na zwiększenie kosztów importu co doprowadziło do zwiększenia ujemnego bilansu handlowego. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, deficyt wzrósł o 70% w porównaniu do roku poprzedniego i w kwietniu wyniósł 879,8 mld ¥ (8,6 mld $). Wraz ze spadkiem wartości jena o 20% w stosunku do dolara i euro, inne waluty skoczyły w górę w wartości względnej. Spowodowało to podniesienie kosztów importu ropy naftowej, gazu ziemnego i innych towarów, do których Japonia ma ograniczony dostęp.

Tąpnięcie na giełdzie

Zrządzeniem losu dzień po oświadczeniu BoJ-u okazało się, że wahania, niepewności dosyć szybko można było zobaczyć gołym okiem. Inwestorzy, którzy nie sprzedali akcji byli w szoku. Indeks Nikkei 225 stracił 7,32% a Topix 6,87%. Stało się to tuż po wspięciu się o ponad 300 punktów do poziomu 15 942,60. Następnego dnia sytuacja się uspokoiła i indeksy odrobinę wzrosły.

Energia słoneczna

Istnieje prawdopodobieństwo, że Japonia zostanie drugim, zaraz po Chinach, największym rynkiem energii słonecznej. 20 maja, Goldman Sachs podał informację o planach inwestycji w japońską energię odnawialną. Nakład wynosiłby 2,9 miliarda dolarów w ciągu 5 lat. Firma Japan Renewable Energy wybuduje elektrownię słoneczną o mocy wytwórczej 40 megawatów w prefekturze Ibaraki na obrzeżach Tokio. Rozpoczęcie jej pracy datuje się na styczeń roku 2015. Energia pozyskana z tego projektu będzie dostarczana do firmy TEPCO (Tokyo Electric Power Company) przez około 20 lat.

Z kolei 21 maja w prefekturze Miyagi zainstalowano panele słoneczne, które mają być częścią pierwszej, ogromnej elektrowni słonecznej w rejonie Tōhoku. Planowany start pracy elektrowni to październik tego roku. Energia z niej pozyskana (przewiduje się 2,1 gigawatogodzin rocznie) zostanie sprzedana firmie TEPCO.

Partnerstwo Transpacyficzne (TPP)

Wszystkie 11 państw uczestniczących w rozmowach o TPP zgodziło się przedłużyć następne rozmowy o dwa dni - zdecydowano 24 maja. Odbędą się one od 15 do 25 lipca, tak aby mogła w nich uczestniczyć Japonia, która ze względu na procedury w USA nie może przystąpić do nich wcześniej jak w porze popołudniowej 23 lipca. Dzięki temu Japonia zostanie z jakąkolwiek możliwością zabezpieczenia swoich interesów, zwłaszcza sektorów wrażliwych takich jak produkty rolne.

ŹRÓDŁA

Japan Times
Japan Today
Japan Times
Japan Today
AJW Asahi
Japan Today
Bloomberg
Japan Today
AJS Asahi
NHK
Japan Times

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   Bank Japonii   deflacja / Inflacja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy