Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ISE SHIMA I JEJ NAJWIĘKSZE SKARBY

Meoto Iwa; YouTube

04.02.2017 | 16:47
Autor: Julian Marcinów

Trzy największe miasta regionu turystycznego Ise Shima – Toba, Ise oraz Shima – kryją w sobie wiele interesujących miejsc, które co roku zwiedza tysiące osób z całego świata.

W prefekturze Mie, kilka godzin pociągiem od Osaki i Nagoi, znajduje się park narodowy Ise Shima obejmujący półwysep Ise, część sąsiedniego półwyspu Kii oraz wiele rozrzuconych w ich pobliżu wysepek. To oferujące moc atrakcji miejsce co roku przyciąga tłumy turystów.

W sercu shintō – Ise

Najsłynniejsza w regionie jest miejscowości Ise. Liczy ponad 123 tysiące mieszkańców i słynie z chramów Ise Jingu, jednych z najstarszych ośrodków kultu shintō, często określanych jako najważniejsze miejsce dla najstarszej religii Japonii. Najbliżej centrum miasta umieszczony jest zewnętrzny kompleks Geku. Poświęcony jest Toyouke Omikami, bóstwu rolnictwa, które po dziś dzień ma błogosławić dostarczany na miejsce pokarm. Kompleks składa się z głównego sanktuarium, trzech pobocznych niewielkich świątyń (Takanomiya, Tsuchinomiya, Kazenomiya), kakuraden (budynku przeznaczonego na prywatne modlitwy, ceremonie oparte na tańcu kagura oraz błogosławienie dostępnych na miejscu amuletów) oraz muzeum Sengunkan. W muzeum można zaznajomić się z historią miejsca, obejrzeć replikę niedostępnego dla gości wnętrza sanktuarium oraz zapoznać się z detalami tradycji Shinken Sengu, czyli następującego co 20 lat rozebrania starego sanktuarium i odbudowania go na sąsiadującej parceli.

Wejście do głównej części sanktuarium Geku. Warto pamiętać, że za torii obowiązuje zakaz robienia zdjęć; źródło: Tower of Air

Spod głównego wejścia do Geku kursują autobusy do większego ośrodka poświęconego bogini Amaterasu, położonego nad rzeką Izuzu kompleksu Naiku. W jego głównym sanktuarium znajduje się Yata no Kagami – zwierciadło będące jednym z trzech regaliów cesarskich – jednak ze względu na bardzo ograniczony dostęp do wnętrza i skąpe informacje na jego temat często jest to podawane w wątpliwość. Oba kompleksy wyróżnia unikatowy styl architektoniczny, stawiany czasem jako jeden z ostatnich przykładów tradycyjnie japońskiego, pozbawionego wpływów kontynentalnych stylu konstrukcji budynków sakralnych. Po zwiedzaniu Naiku warto odwiedzić położoną zaraz obok dzielnicę handlową Ohara machi. Charakteryzuje się ona starą (oraz stylizowaną na starą) zabudową, w jej obrębie znajdują się bary oraz sklepy z lokalnymi wyrobami i pamiątkami. Wśród lokalnych specjalności warto wymienić owoce morza (w tym ostrygi matoya i lokalną odmianę homara), fugu z podgatunku anori czy wołowinę matsusaka.

Ulokowany przy Geku most Uji; źródło: Yun Free Desktop Wallpaper

Na terenie miasta natrafić można również na kilka innych ośrodków kultu buddyjskiego i shintō. Jednym z nich jest wpisana na listę Japońskiego Cennego Obiektu Kulturowego buddyjska świątynia Asamadake Kongoshoji położona na szczycie góry Asama. Znana jest przede wszystkim za sprawą statui Buddy wystawianej na widok publiczny jedynie raz na 20 lat. Inną słynną budowlą sakralną jest chram Futami Okitama poświęcony bogini Miketsu. Znajdują się przy nim Meoto Iwa, dwie skały połączone liną shimenawa. Symbolizują one małżeństwo mitologicznych demiurgów, Izanami oraz Izanagiego. Raz do roku sznur łączący „małżonków” jest wymieniany podczas specjalnej ceremonii. Przy szczególnie dobrych warunkach obserwacyjnych z terenu chramu możliwe jest dostrzeżenie na horyzoncie góry Fuji.

Meoto Iwa. Po lewej stronie wyższej skały widać górę Fuji; źródło: Wikimedia Commons

Toba – bogactwo morskich atrakcji

Około 15 km za Ise mieści się Toba, miejscowość portowa znana z malowniczych widoków na okoliczne wyspy. Jest to popularne miejsce letniskowe z wieloma hotelami dla osób pragnących wypocząć nad morzem, oferuje też możliwość skorzystania z lokalnych gorących źródeł i rejsów turystycznych wokół wysp zatoki Toba.

Statek wycieczkowy w zatoce Toba; źródło: Mie Info

Poza atrakcjami charakterystycznymi dla kurortów nadmorskich uwagę przykuwa wysepka Mikimoto Shinju. Zasłynęła za sprawą Koichiego Mikimoto, jednego z pionierów nowoczesnego japońskiego przemysłu pozyskiwania pereł i jego rozwoju w tym regionie. Na wyspie umieszczone jest centrum poświęcone jego pamięci, położone obok muzeum pereł oraz sklepu oferującego lokalne wyroby jubilerskie. Ponadto w określonych porach odbywają się tam demonstracyjne pokazy pracy ama – tradycyjnie zatrudnianych przy hodowli i połowie pereł kobiet, które osobiście nurkują. Według właścicieli centrum Ise Shima to ostatnie miejsce w Japonii, w którym noszą one tradycyjne, białe kombinezony ochronne.

Ama wraz ze zbiornikiem na muszle; źródło: The Japan Times

Inną popularną atrakcją w Toba jest jedno z największych w Japonii oceanariów. Łączna długość korytarzy udostępnionych zwiedzającym wynosi ok. 1,5 km, ekspozycja obejmuje przedstawicieli mniej więcej tysiąca gatunków, zarówno spotykanych na terenie Japonii, jak i charakterystycznych m.in. dla regionów polarnych i tropikalnych. W określonych porach odbywają się też pokazy z udziałem specjalnie tresowanych ssaków morskich. Centrum otwarte zostało w 1955 roku, od tej pory było miejscem kilku udanych prób rozmnażania zagrożonych wyginięciem ssaków morskich. Miłośnicy tego typu rozrywek mogą zainteresować się również rejsem na jedną z okolicznych wysepek (w materiałach reklamowych nazywana Iruka jimą – wyspą delfinów), na której znajduje się ośrodek mieszczący lwy morskie oraz delfiny, umożliwiający zainteresowanym zarówno udział w pokazach, jak i bliższy kontakt ze zwierzętami. Przy delfinarium wybudowano też punkt widokowy na zatokę.

Oceanarium w Tobie; źródło: Japan Guide

Ogrom niezwykłych widoków – Shima i jej okolice

Na południu półwyspu znajduje się miasto Shima, położone przy zatoce Ago, która, gęsto zapełniona sześćdziesięcioma wysepkami i stanowiskami połowu pereł, jest popularnym celem rejsów turystycznych oraz obserwacji z okolicznych punktów widokowych. Poza nimi do Shimy gości przyciągają popularne miejsca na lądzie.

Widok na zatokę Ago; źródło: The Mainichi

Jednym z nich jest chram Amanoiwato, ulokowany na północy miasta. Według tradycji to właśnie w tam ukrywała się bogini Amaterasu, gdy w szoku po konflikcie z Susanoo ukryła się w niebiańskiej jaskini. Okolica ta popularna jest również za sprawą parków tematycznych: stylizowanego na śródziemnomorskie miasteczko kurortu Shima Mediterranean Village, parku rozrywki Spain Village nawiązującego architektonicznie do hiszpańskich miasteczek oraz Azuchi Momoama Bunkamura, zbudowanego wokół repliki zamku Azuchi parku, który odtwarzać ma przestrzeń miejską i atmosferę epok Azuchi Momoyama oraz Edo. Na miejscu odbywają się pokazy tradycyjnych sztuk walki z epoki oraz występy stylizowane na występy oiran, XVII-wiecznych kurtyzan. Zwiedzający ciekawi życia ama mogą udać się do Satoumi An, chatki, w której można przyjrzeć się „pozamorskim” elementom pracy poławiaczek, spróbować lokalnych owoców morza oraz porozmawiać z kobietami na temat ich pracy.

Widok na Spain Mura; źródło: Kayak

Przemieszczanie się po Ise Shimie

Podróżowanie po regionie umożliwiają pociągi Japan Railways i prywatnych linii kolejowych Kintetsu oraz liczne linie autobusowe, w tym łączące główne atrakcje Ise i Toby autobusy CAN. Ze względu na duży dystans między atrakcjami najwygodniejszą opcją jest skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki autokarowej lub wypożyczenie samochodu, który przy okazji umożliwi szybszy transport oraz nacieszenie się trudno dostępnymi widokami na morze. 

ŹRÓDŁA

Toba Aquarium
Ise Shima
Japan Guide
JNTO (1)
JNTO (2)
Ise Shima National Park
Mikoto Pearl Island
Let's travel around Japan!
Visit Ise Shima
Japan Monthly Web Magazine
Mie Info
Kayak

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy