Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ONSENY, STARE OŚRODKI SAKRALNE I PIĘKNE WYBRZEŻA – PREFEKTURA WAKAYAMA

Zamek Wakayama nocą; źródło: m-louis/flickr

05.05.2017 | 17:32
Autor: Julian Marcinów

Prefektura Wakayama skrywa w sobie szeroką gamę atrakcji turystycznych: zarówno dla miłośników beztroskiego wypoczynku, zwiedzania zabytków, jak i aktywniejszych form spędzania wolnego czasu.

Położona na południowym krańcu regionu Kansai prefektura Wakayama nie może pochwalić się gwarem ogromnych miast. Mniej tu neonów, na próżno szukać również zatłoczonych ulic znanych z serca Kioto czy Osaki. Wbrew pozorom jest to jednak prefektura, która skrywa w sobie wiele z najciekawszych miejsc regionu. Oto najważniejsze dla turystów miejsca Wakayamy.

Wakayama

Zamek Wakayama wieczorem; źródło: „Japonia-Online”

Sercem prefektury jest liczące ok. 370 tysięcy mieszkańców miasto o tej samej nazwie. Niegdyś znane jako miejsce ważne dla japońskiego przemysłu stalowniczego, dziś słynie za sprawą owoców morza, lokalnego umeboshi oraz mandarynek.

Głównym punktem zainteresowania turystów w miejscowości jest zamek Wakayama. Zbudowany w połowie XVI wieku na polecenie Hideyoshiego Toyotomiego, został niemal doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej – zachowały się wyłącznie fosa i kamienny mur wokół budynku, reszta elementów kompleksu została zrekonstruowana. Obecnie budynek pełni przede wszystkim funkcję muzeum oraz punktu widokowego. Wielu zwiedzających decyduje się również na krótki spacer w parku otaczającym kompleks.

Widok na miasto z zamku Wakayama; źródło: „Japonia-Online”

Amatorów lokalnych owoców morza przyciąga swoją ofertą położone w dzielnicy portowej targowisko Kuroshio. Można tam zamówić świeże owoce morza (w tym żywe zwierzęta) i przyrządzane z nich potrawy na miejscu, popularną atrakcją są również pokazy pozyskiwania mięsa ze świeżo złowionego tuńczyka. Targ jest częścią centrum Marina City, do którego należą również targowisko specjalizujące się w świeżych owocach, hotel, punkt wędkarski, onsen oraz park rozrywki z rekonstrukcjami zabytkowych uliczek europejskich miast.  

Pokaz filetowania tuńczyka na targu Kuroshio; źródło: Krisada Mingquanta/YouTube

Kōyasan

Najpopularniejszą z atrakcji turystycznych regionu jest jednak niewątpliwie Kōyasan. To grupa ośmiu gór, w których w IX wieku narodził się buddyzm shingon: japońska sekta stworzona przez mnicha Kūkaia, kontynuująca tradycję jednej z pochodzących z Chin odmian wadżrajany, zhenyan zhong. Obecnie wraz z m.in. Yoshino, Ōmine czy omówionym później Kumano figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część zespołu szlaków pielgrzymkowych i punktów sakralnych południowego pasma gór Kii.  

Pagoda Konpon Daito; źródło: Akuppa John Wigham

Współcześnie stanowi popularne miejsce zarówno wśród pielgrzymów, jak i osób, które przyciągają wyłącznie walory turystyczne. W obrębie Kōya leży kilkanaście zabytkowych budowli – przede wszystkim imponujących świątyń i innych obiektów sakralnych. Wyszczególnić warto również mauzoleum rodu Tokugawów, lokalne ogrody oraz pawilon herbaciany z 1915 roku, wybudowany, by uczcić 1100 rocznicę powstania kompleksu świątynnego. Zabytkowe przedmioty sakralne pochodzące z okolicy wystawione są w muzeum Reihokan, w tym wiele cennych zabytków sztuki buddyjskiej. Niektórzy ze zwiedzających decydują się też na dłuższe spacery po pobliskich szlakach pielgrzymkowych – część osób rezygnuje nawet z tradycyjnej drogi zwiedzania, składającej się z kolejki liniowej położonej przy stacji kolejowej Kōyasan oraz komunikacji autobusowej, i decyduje się na dłuższy spacer szlakiem rozpoczynającym się przy jednej z wcześniejszych stacji.

Baza noclegowa wyróżnia się ofertą zorientowaną na klasyczne jej formy – niektórzy z odwiedzających zatrzymują się w kwaterach oferowanych przez świątynie oraz w ryokanach, tradycyjnych japońskich zajazdach. Wiele osób decyduje się jednak na krótsze wycieczki: dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu bardzo łatwo dotrzeć w obszar ośmiu gór z centrum Osaki, Wakayamy oraz z okolic międzynarodowego portu lotniczego Kansai.

Most prowadzący na cmentarz przy świątyni Okunoin; źródło: Wikimedia Commons

Warto również zwrócić uwagę na kontrowersje związane z lokalnym kultem buddyjskim – na terenie cmentarza przylegającego do świątyni Okunoin znajduje się Eirei-den, mała budowla poświęcona duszom poległych za Japonię w epoce Shōwa, gdzie oddaje się cześć również duchom osób uznawanych na forum międzynarodowym za zbrodniarzy wojennych.

Kumano

Drugim ze słynnych obszarów sakralnych prefektury jest Kumano, położone na pograniczu prefektur Wakayama i Mie. Według legend to właśnie tutaj przybył Jimmu – wnuk samej bogini Amaterasu, znany jako pierwszy cesarz Kraju Kwitnącej Wiśni.

Główną atrakcją turystyczną regionu jest Kumano Sanzan, położona przy szlaku pielgrzymkowym Kumano Godo grupa trzech świątyń, które, przed spopularyzowaniem buddyzmu w Japonii w VI wieku, były niegdyś miejscem kultu shintō, od XII wieku stanowią natomiast jedno z istotniejszych sanktuariów pielgrzymkowych dla wyznawców japońskiego buddyzmu. Pierwszą ze świątyń jest Nachi Taisha, kompleks słynny przede wszystkim z powodu położonej na jego terenie pagody Seigantoji, malowniczo wkomponowanej w widok na najwyższy japoński wodospad składający się z pojedynczego spadku wody. Druga ze świątyń to Nachi no Taki, a trzecia to Hongu Taisha, sławna za sprawą położonych w jej okolicy miejscowości z onsenami: Yuomine, słynącej z największej położonej na dworze łaźni, Watazu, Kawayu, gdzie samemu trzeba wykopać dołek na brzegu rzeki, by móc skorzystać z dostępnej tam naturalnie gorącej wody, a także Hayatamy, która wyróżnia się bogatą kolekcją darów przez lata przynoszonych przez pielgrzymów. Wśród darów znaleźć można wiele przedmiotów uznawanych za cenne obiekty japońskiego dziedzictwa narodowego.

Seigantoji oraz Nachi no Taki; źródło: Vimeo.com

Okolica (w tym samo miasto Kumano) stanowi także popularny obszar letniskowy, przyciągający przede wszystkim atrakcjami wybrzeża oraz bogatą ofertą łaźni, w których można skorzystać z naturalnych gorących źródeł.

Wymienianą pośród trzech miejscowości oferujących najwięcej onsenów (obok Atami położonego na półwyspie Izu oraz Beppu na Kiusiu) jest Shirahama. Zamieszkane przez ok. 23 tysiące osób miasto słynie również za sprawą piaszczystych, bardzo czystych plaż, dwóch parków rozrywki (Energy Land oraz Adventure World) oraz własnego portu lotniczego.

Plaża w Shirahamie; fot. Agnieszka Krochmal

Wybrzeże słynne jest również z powodu niezwykłych formacji skalnych: Sandanbeki, zespołu jaskiń zalanych do pewnego poziomu przez morską wodę, Senjōjiki, skały przybrzeżnej składającej się z wielu płaskich półek skalnych, oraz okazałych skał na wysepce Engetsu.

W okolicy leży również nieco mniejszy kurort – Kushimoto. Tym, co wyróżnia go na tle reszty prefektury, jest linia brzegowa pełna efektownych formacji skalnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim wybrzeże Umikongo oraz Hashigui-iwa, według legendy stworzone przez mnicha Kōbo Daishiego: starał się on podołać wyzwaniu wybudowania mostu, który połączyłby wybrzeże z drugą stroną morza.

Wybrzeże Umikongo; źródło: Wikimedia Commons 

Na południe od Kushimoto leży najdalej wysunięty na południe skrawek Honsiu – półwysep Shimonomisaki, gdzie turyści mogą zwiedzić zabytkową latarnię morską oraz podziwiać okoliczne klify ze specjalnej platformy widokowej.

Transport

Komunikacja w Wakayamie to przede wszystkim linie kolejowe sieci JR i Nankai oraz miejscowe linie autobusowe. Turyści, którzy chcą szybciej poruszać się po rozległej prefekturze, często decydują się na zwiedzanie jej wyłącznie przy użyciu samochodu – dzięki firmom oferującym ich wynajem również posiadacze uznawanego w Japonii międzynarodowego prawa jazdy mogą sobie na to pozwolić. Ze względu na atrakcyjne ukształtowanie terenu i dostępność wygodnych ścieżek jest to także dobre miejsce na dłuższe wyprawy rowerowe.

Jako ciekawostkę warto dodać, że osoby podróżujące koleją będą mogły poznać prawdopodobnie jedynego na świecie kociego pracownika kolei. Zamieszkująca stację Kishi Nitama, następczyni zmarłej w 2015 Tamy, pełni honorową funkcję pracownicy kolejowej stacji i co dzień przyciąga rzesze osób chcących na własne oczy zobaczyć słynnego kota. 

Film pokazujący Nitamę w jej „biurze”; źródło: Shoeless Floor Dweller/YouTube

ŹRÓDŁA

CNN
Marina City
VisitWakayama.jp (1)
Japan Guide (1)
Welcome to Koyasan
Japan Guide (2)
Koyasan.or.jp
JNTO (1)
Japan Guide (3)
Tanabe City Kumano Tourist Bureau
VisitWakayama.jp (2)
Let's travel around Japan
JNTO (2)

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Komu macha maneki-neko?

Kitsune - japońskie lisy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy