Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju JAK HALLOWEEN ZAWITAŁO DO JAPONII

Good Free Photos

12.08.2017 | 17:11
Autor: Julian Marcinów

Co roku, pod koniec października, wielu młodych Japończyków przywdziewa kolorowe kostiumy i wspólnie bawi się z okazji Halloween. Jak wyglądają obchody?

Halloween to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych świąt w Irlandii i krajach Ameryki Północnej. Wywodzące się z przedchrześcijańskich tradycji, stało się istotnym elementem anglojęzycznej kultury masowej i szybko zyskało popularność w różnych państwach na całym świecie. W tym również w Japonii, w której co roku tysiące osób wykorzystuje tę okazję do dobrej zabawy.

Tłum imprezowiczów w osakijskiej Amemurze, fot. Japonia-Online 

Halloween zawitało do Japonii w XX. wieku pod wpływem intensywnej wymiany kulturowej i popularyzacji kultury Zachodu. W początkowym stadium rozwoju japońskie Halloween nie zawsze było kojarzone dobrze – w niektórych doniesieniach medialnych wspominano o uciążliwych dla przechodniów zachowaniach celebrujących święto obcokrajowców, w tym o zachowaniu uczestników organizowanych w pociągach linii Yamanote imprez. Jednoznaczny moment szerokiego rozprzestrzenienia się święta wśród samych Japończyków niełatwo wskazać. Jedna z najpopularniejszych imprez z tej okazji, Harajuku Omotesando Halloween Pumpkin Parade, w ubiegłym roku obchodziła już 34. rocznicę. 

Wiele osób lokuje narodziny Halloween w kulturze popularnej Japonii na początku XXI wieku i kojarzy z zainicjowanymi wtedy specjalnymi wydarzeniami zorganizowanymi przez najsłynniejsze parki rozrywki Japonii – Disneyland Tokyo Resort oraz Universal Studios Japan w Osace. Zaczęły one urządzać coroczne obchody święta, a podobne imprezy towarzyszące zaczęły być organizowane również w innych miejscach. Współcześnie Halloween zaczyna być zauważalne na ulicach już pod koniec lata, kiedy stopniowo, krok po kroku, przejmuje wiele elementów przestrzeni publicznej. W sklepach pojawiają się edycje limitowane różnych produktów sprzedawanych w związku ze zbliżającym się świętem (w tym m.in. batonów KitKat o smaku dyni), sukcesywnie zwiększa się liczba dekoracji haloweenowych, coraz więcej miejsc oferuje kostiumy swoim klientom. Ostatni tydzień celebracji to z kolei przede wszystkim imprezy tematyczne organizowane przez szkoły, firmy i różne lokale (przede wszystkim kierujące swą ofertę do młodych ludzi). W Japonii –  ze względu na powszechne uznanie tego typu zachowań za kłopotliwe – nie przyjęło się odwiedzanie osób z sąsiedztwa przez dzieci i zbieranie słodyczy. To  czas, w którym dzieci i młodzież w różnych przebraniach (głównie opartych na postaciach znanych dzięki popkulturze czy kojarzonych z grozą) korzystają z okazji do wspólnej zabawy .

Specjalne utwory muzyczne na Halloween wydało wielu artystów, Jednym z najsłynniejszych z nich jest zrealizowany przy udziale wielu gwiazd japońskiej sceny muzycznej Halloween Party. Źródło: thebeliad/YouTube

A okazji nie brakuje. Każdego roku w Halloween i najbliższy mu weekend odbywa się wiele dużych imprez związanych ze świętem. Coroczną już tradycją stały się spotkania w tokijskiej Shibuyi oraz sąsiadujących ze sobą osakijskich dzielnicach Amemura i Namba, które przyciągają każdego roku tysiące osób w różnych kostiumach, wspólnie bawiących się na ulicach oraz w miejscowych pubach i klubach. Specjalne wydarzenia organizowane są w wielu najbardziej charakterystycznych punktach Tokio – między innymi w Ikebukuro, w Harajuku , wewnątrz Tokyo Tower i Skytree czy na sztucznej wyspie Odaiba. Od kilku lat w parku Inage organizowany jest również Zombie Run – impreza, w czasie której specjalnie wynajęci aktorzy ścigają drużyny uczestników na trasie 1,5 km biegu – zwycięską jest ta grupa, której uda się dotrzeć do mety z zachowaniem jak największej liczby punktów życia.

Nie każda osoba decyduje się na mroczne i przerażające przebranie. Pojawia się wiele postaci w wersji „sexy” oraz kostiumów wiążących się z bardziej radosnymi seriami, w tym strojów parodiujących niektóre znane postaci; fot: Japonia-Online

Po dziś dzień wiele osób udaje się w czasie Halloween do Universal Studios lub Disneylandu. Podczas gdy w Disneylandzie wydarzenie łączy różne postaci z dzieł Disneya z lekkimi elementami grozy dostosowanymi do rodzin z dziećmi, w osakijskim parku obchody kierowane są do zdecydowanie starszego odbiorcy. Każdego roku przez ok. jeden tydzień (obchody kończą się zazwyczaj parę dni po Halloween) na zwiedzających czekają specjalne atrakcje (spotkać można było już m.in. Sadako z serii The Ring, śmierciożerców z serii o Harrym Potterze czy laleczkę Chucky), sklepy oferują nowe pamiątki, za to wieczorem większość alei parku staje się siedliskami zombie. Specjalnie ucharakteryzowani aktorzy spacerują wśród przechodniów, na moment nie wychodząc z roli i starając się ich przerazić. Poza nimi, występujący wcielają się m.in. w psychopatycznych morderców goniących gości z piłą łańcuchową czy potwory. Ze względu na przerażający charakter wydarzenia, co roku organizowana jest również strefa wolna od atrakcji, zaplanowana z myślą o najmłodszych.

Z mrocznym, skierowanym do starszych odbiorców Halloween w USJ kontrastują obchody w tokijskim Disneylandzie; źródło: japanesestuffchannel/YouTube

Z japońskimi obchodami Halloween wiąże się również nieco kontrowersji. W mediach często usłyszeć można głosy o uciążliwości, jaką one stanowią dla osób niezainteresowanych tematem. Zwraca się uwagę m.in. na wspomniane już głośne zachowanie imprezowiczów w miejscach publicznych, każdego roku pojawiają się też głosy o dużej ilości śmieci przez nich pozostawianych na ulicach oraz kosztach, z jakimi związane jest ich sprzątanie. Wiele osób negatywnie komentuje również szeroko nagłośnioną przez media, organizowaną co roku przez gang Yamaguchi-gumi, akcję rozdawania torebek ze słodyczami dzieciom.

Komercyjne szaleństwo Halloween nie pomija również jednej z najpopularniejszych maskotek kawaii w Japonii, Hello Kitty; fot. Japonia-Online 

Halloween w Japonii jest przede wszystkim sezonem komercyjnym.Krótko po zakończeniu szaleństwa elementy z nim związane zastępują motywy świąteczne i zaczyna się kolejna machina promocyjna, szykująca grunt pod najpopularniejsze obecnie zaadaptowane z Zachodu święto – Boże Narodzenie.

ŹRÓDŁA

GaijinPot
ikimasho!
Japan Info
SoraNews24
The Japan Times (1)
The Japan Times (2)
The Japan Times (3)
Izanau
Taiken Japan

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Tokio   święta   popkultura   kultura  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy