Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika STYROPIAN DOBRY NA WSTRZĄSY

Styropianowe domy dostępne są w wielu wariantach wizualnych; źródło: Japan Dome House

16.07.2017 | 16:59
Autor: Krzysztof Kliszcz

Firma Japan Dome House Co. Ltd. zaprojektowała wstrząsoodporny dom w kształcie igloo – jego główny budulec to styropian.

Archipelag wysp Japonii jest położony na styku płyt tektonicznych, w związku z czym w rejonie tym nierzadko dochodzi do wstrząsów sejsmicznych. Ich skala potrafi zacząć się od lekkich drgań, a zakończyć na potężnych trzęsieniach ziemi, które mogą wywołać niszczycielską falę tsunami. Największe niebezpieczeństwo panuje na terenie gęsto zabudowanym, dlatego wysoką wagę przykłada się kwestiom związanym z bezpieczeństwem i sposobami redukcji zniszczeń.

Przykładem środków redukujących zagrożenie zniszczenia jest pewna serwerownia w mieście Sendai. Mieszczące się pod ziemią urządzenia, postawione zostały na specjalnej podłodze izolacji sejsmicznej, która zachowuje swoją pozycję nawet pomimo olbrzymich wstrząsów. Dzięki takim środkom zabezpieczenia dane z serwerów przetrwały nawet wielkie trzęsienie ziemi w Tōhoku w 2011 roku.

Pozycja kamery tworzy złudzenie poruszania się specjalnej podłogi, mimo że tak naprawdę pozostała w bezruchu; źródło: 三菱重工メカトロシステムズ株式会社 | YouTube

W kwestii bezpieczeństwa prawdopodobnie najpilniejszym problemem jest konieczność uchronienia samych budynków przed zniszczeniem. W związku z tą potrzebą w Japonii obowiązuje system zasad w budownictwie. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1924 roku, czyli rok po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie Kantō (trzęsienie o magnitudzie równej 7.9). Określono wtedy m.in. takie szczegóły jak minimalną grubość beli drewnianych. Na skutek kolejnego trzęsienia ziemi w 1948 roku w Fukui (magnituda równa 7.1), w 1950 roku oficjalnie wprowadzono Akt Standardów Budownictwa, czyli tzw. kyū-taishin. Dodano dalsze wymagania w takich kwestiach jak minimalne parametry wytrzymałości ścian czy konieczność dobudowania dodatkowego szkieletu do konstrukcji drewnianych. Dopiero jednak zaostrzenia prawa budowlanego po trzęsieniu ziemi w Kobe (zwane też wielkim trzęsieniem ziemi Hanshin –magnituda 6.9) w 1995 roku spowodowały, że Japonia stała się liderem technologii sejsmicznych. Dzisiaj zaimplementowane zostały takie rozwiązania jak chociażby specjalne gumowe amortyzatory, na których stawia się budynki średniej wielkości (szpitale, szkoły). W przeciwieństwie do amortyzatorów samochodowych, zamiast w górę i w dół amortyzatory budowlane przemieszczają się na boki.

Innowacjom w technologiach sejsmicznych nie ma jednak końca. W 2008 roku pojawiła się po raz pierwszy w Internecie informacja o projekcie domów modularnych przypominających wyglądem inuickie igloo. Firma Japan Dome House zaprojektowała nietypowy rodzaj budynku mieszkalnego stworzonego głównie z pianki polistyrenowej, znanej lepiej jako styropian. Ściślej, do produkcji zastosowano autorski, wytrzymalszy rodzaj polistyrenu. Według twórców, skonstruowanie takiego domu jest bardzo łatwe, gdyż składa się on z segmentów ścian posiadających połączenia na pióro i wpust. Oprócz tego, warto dodać, że wszystkie elementy łącznie ważą niespełna 80 kg, dlatego do montażu nie potrzeba wielu osób. Najtańszy wariant można kupić w okolicach 30 tys. dolarów (czyli ponad 112 tys. złotych*).

Poszczególne moduły domu; źródło: Japan Dome House

W przeciwieństwie do zwykłego styropianu (zdjęcie powyżej), ten wykorzystywany przez producenta domów jest bardziej zbity i wytrzymalszy; źródło: MaxPixel

Firma podaje wiele zalet takiej konstrukcji, jak chociażby jej wysoka wytrzymałość na wstrząsy sejsmiczne czy bardzo niska degradacja ze względu na brak elementów atrakcyjnych dla termitów lub takich które może pokryć rdza. Dodatkowo ściany są pokryte środkiem ognioochronnym, dzięki czemu nie istnieje ryzyko wydzielenia toksycznych oparów na skutek pożaru. Ściany o grubości prawie 18 cm zapewniają dobrą izolację cieplną, co pozwala na osiągniecie wysokiego poziomu wydajności energetycznej.

Modularność budynków nie polega jedynie na sposobie spajania elementów, lecz również na tworzeniu dłuższych konstrukcji, dzięki możliwości łączenia kilku domów w jeden. Poza tym, zarówno wnętrze, jak i część zewnętrzną można dowolnie modyfikować.

Wnętrze domu styropianowego; źródło: Japan Dome House

Mimo iż pierwsze wzmianki o domach Japan Dome House pojawiły się niecałe 10 lat temu, to firma posiada już 15-letnie doświadczenie w ich budowaniu. Jej popularność wzrosła jednak dopiero po trzęsieniu ziemi w prefekturze Kumamoto w 2016 roku. Powodem tego był fakt, że wśród budynków niedotkniętych przez niszczycielski żywioł byłe te, znajdujące się w wiosce-kurorcie Aso Farm Land. 480 domków przypominających wyglądem igloo zostało nienaruszonych pomimo rozległych zniszczeń w tamtym regionie. Dzięki temu „cudowi” zainteresowanie styropianem jako budulcem wzrosło.

Wygląd zewnętrzny można dostosować do własnego gustu; źródło: Japan Dome House

Liczne sposoby radzenia sobie z siłami natury zostały zaprojektowane przez człowieka. Jednak istnieje nadal wiele problemów i niebezpieczeństw, które wymagają rozwiązania. Domy styropianowe to jeden z wielu – na pewno nie ostatnich – kroków, które Japonia może podjąć, aby nareszcie przezwyciężyć niszczycielską moc żywiołów.

* Przeliczone na podstawie tabeli kursów średnich NBP

ŹRÓDŁA

Japan Property Central
Onet Biznes
Dome House
Realestate Tokyo
Realestate.co.jp
Cinema Blend

SYLWETKA AUTORA

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Komu macha maneki-neko?

Kitsune - japońskie lisy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy