Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kulinaria RĀMEN Z HOKKAIDO I HONSIU

Sapporo Ramen; źródło: Wikimedia Commons

21.08.2017 | 17:27
Autor: Laura Guździoł

Niemal każdy region Japonii ma swoją odmianę rāmenu. Już na samych wyspach Honsiu i Hokkaido można znaleźć wiele jego ciekawych rodzajów.

Rāmen to, krótko mówiąc, bulion (najczęściej na bazie soli, sosu sojowego lub pasty miso) ze specjalnym typem makaronu oraz różnymi dodatkami. Wywodzi się z Chin, ale jest bardzo popularnym daniem w całej Japonii. Bardziej szczegółową rāmenową historię i podstawowe informacje można znaleźć w artykule „Był sobie rāmen”. Wspomniana potrawa ma wiele odmian w całym kraju, między innymi na najzimniejszej wyspie Japonii – Hokkaido – oraz największej – Honsiu.

Rozgrzewajace zupy z Hokkaido

Jako że na terenie Hokkaido temperatury są zazwyczaj niskie, rāmeny stamtąd pochodzące są stosunkowo tłuste i wyraziste: gotuje się je z myślą o rozgrzaniu zziębniętych mieszkańców. Generalizując, z tym regionem wiąże się głównie rāmen typu miso.

Sapporo

Znane jest jako miejsce narodzin rāmenu miso. Bulion jest wyrazisty i dość tłusty, a gotuje się go na kościach kurczaka lub wieprzowych. Do smaku dodawana jest czerwona pasta miso (sojowa), a dodatki stanowią między innymi mielona wieprzowina, kiełki, kukurydza, imbir i czosnek. Czasem też można spotkać ten typ rāmenu z dodatkiem masła.

Asahikawa

Rāmen w stylu Asahikawa pojawił się koło lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wyróżnia się on dość tłustym bulionem gotowanym na kombinacji wieprzowiny (czasem również drobiu) i owoców morza. Bazę stanowi sos sojowy. Dodatki są bardzo podobne jak w przypadku tokijskiego rāmenu, który zostanie przedstawiony w dalszej części artykułu.

Hakodate

Typ shio, czyli na bazie soli, często jest kojarzony właśnie z tym miejscem. Hakodate rāmen zwykle opiera się na lekkim drobiowym bulionie, a jeden z dodatków stanowią kotlety mielone z kurczaka.

Różnorodność Honsiu

Honsiu jest największą wyspą Japonii, a więc nie trudno się domyślić, że na niej znajdzie się najwięcej rodzajów rāmenu. Z tą wyspą najbardziej związany jest typ shōyu, czyli taki, któreego bazę stanowi sos sojowy.

Przykładowy rāmen shōyu; źródło: Wikimedia Commons

Tokio

Tradycyjny tokijski rāmen to typ shōyu, czasem z dodatkiem dashi, czyli bulionu z ryby bonito. Zupa jest gotowana na drobiowym mięsie oraz warzywach. Tokio rāmen podaje się najczęściej z marynowanym boczkiem chashu, kamaboko (ciastko rybne), połówką jajka, marynowanym bambusem i posypuje się pokrojonym porem.

Jokohama

Większość opowieści o tym, jak w Japonii pojawił się rāmen mówi, że to właśnie w Jokohamie zaczęła się jego historia wraz z przypływającymi do tamtejszego portu chińskimi kupcami. W ostatnich czasach Jokohama zasłynęła z wyróżniającego się rodzaju rāmenu o nazwie ie-kei (ie znaczy z japońskiego „dom”), który łączy typ tonkotsu z shōyu. Bulion jest słony, tłusty i dość gęsty, a makaron sprężysty.

Nagoja

W Nagoi ciężko znaleźć coś takiego jak Nagoja rāmen. Jednak w tym mieście także wykształcił się specyficzny typ tego dania o nazwie Tajwan rāmen. Skąd tajwański rāmen w Japonii? Otóż w latach 70. ubiegłego wieku jeden z szefów kuchni o tajwańskich korzeniach stworzył ten rodzaj popularnej japońskiej zupy w celu zaprezentowania mieszkańcom Nagoi smaków swojego rodzinnego kraju. Przerobił on nieco tajwańską potrawę danzimian.  

Kitakata

Mówi się, że w tym mieście na północy Honsiu występuje największe skupisko barów z rāmenem na świecie. Króluje tu typ shōyu na bazie wieprzowiny z bulionem dashi (tym razem zrobionym z suszonych anchois). Jeśli chodzi o dodatki, to nie jest ich za wiele, zazwyczaj są to plasterki schabu, por i biało-różowe ciastko rybne. Natomiast makaron jest zwykle płaski i falowany.

Kitakata rāmen; źródło: Wikimedia Commons

Shirakawa

Ponowne mamy tu do czynienia z rāmenem shōyu. Zupa jest prosta, lekka i gotowana z lokalnej wody mineralnej, dzięki czemu makaron (ręcznie wyrabiany) nabiera większej sprężystości.   

Kioto

W tym mieście wytworzyły się dwa odmienne rodzaje rāmenu: assari-kei shōyu oraz kotteri-kei. Pierwszy z nich jest lekkim rāmenem z bulionu drobiowego z ciemnym sosem sojowym. Drugi to z kolei to ciężki, wyrazisty, przypominający niemal owsiankę rāmen, gotowany również z drobiu. Assari-kei towarzyszy często pieczona wieprzowina, bambus, wodorosty nori, zielona cebulka i czasem co nieco masła. W przypadku kotteri-kei dodaje się wymienione produkty, ale także nieco ostrzejszych smaków, jak ostra pasta fasolowa, czosnek, szczypiorek, biały pieprz oraz lokalna cebula.

Kioto rāmen; źródło: Wikimedia Commons

Wakayama

Ten region charakteryzuje się rāmenem będącym połączeniem typu tonkotsu i shōyu. Wśród mieszkańców tego miasta funkcjonuje raczej nazwa chūka soba, czyli „chiński makaron”, niż Wakayama rāmen. Makaron jest długi, cienki i sprężysty, a częstym dodatkiem jest plasterek ciasta ryżowego, pieczona wieprzowina, zielona cebulka i bambus.

Onomichi

W tym przypadku chodzi generalnie o to, by dużą ilość kurczaka połączyć z odrobiną wieprzowiny i dodać nieco owoców morza. Ważnym elementem jest także dodatek wieprzowego tłuszczu na wierzchu. Bazę stanowi shōyu. Makaron jest falisty, płaski i o nieco gumowej konsystencji.

Akayu

Akayu rāmen to wyróżniający się typ łączący słodki i łagodny bulion z czerwoną kulką z miso, chilii i czosnku, która to powoli roztapia się w gorącej zupie i nadaje jej ostrość. Makaron w tym rāmenie jest gruby, sprężysty i falisty. A wszystko posypane jest sproszkowanymi wodorostami aonori.

Przedstawione rodzaje rāmenu stanowią jedynie jedne z najbardziej znanych odmian z wysp Hokkaido i Honsiu, więc nie można powiedzieć, że całkowicie zamykają ich listę. Niektóre z nich są bardzo do siebie podobne i różnią się tylko pojedynczymi aspektami, jednakże odwiedzając daną część Japonii, warto zapoznać się z najbardziej lokalnym typem, gdyż różnica jednego składniku może zmienić całkowicie smak potrawy. 

ŹRÓDŁA

Serious Eats
Kobi's kitchen
Lucky Peach

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

kuchnia   Hokkaido  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy