Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport UŚMIECH I ŁZY KANAKO MURAKAMI

Kanako Murakami podczas gali tegorocznej edycji World Team Trophy; źródło: Daily Sports Online.

27.08.2017 | 13:23
Autor: Agnieszka Demidowska

W kwietniu tego roku swoją sportową emeryturę ogłosiła Mao Asada. Tuż po niej taką samą decyzję podjęła inna łyżwiarka, Kanako Murakami. Jak wyglądała jej kariera?

Łyżwiarstwo figurowe należy do sportów, w których panuje ogromna rywalizacja. Jest to również dyscyplina wymagająca od zawodników poświęcenia od najmłodszych lat i dosyć szybkiego pojawienia się zadowalających wyników. Takim wyzwaniom jako dziecko sprostała zakochana w tańcu Kanako Murakami. Od małego osiągała coraz to większe sukcesy łyżwiarskie. W pewnym momencie ich skala była tak duża, że dziewczynę zaczęto nazywać „Mini Mao”, czyli mniejszą wersją Mao Asady, która jest zresztą jej przyjaciółką z dzieciństwa. Obydwie trenowały w tym samym klubie sportowym.

Na początek jednak kilka podstawowych informacji o łyżwiarce: Kanako Murakami urodziła się 7 listopada 1994 roku w Nagoi. Naukę łyżwiarstwa figurowego rozpoczęła pod wpływem starszej siostry w wieku 3 lat. Jej trenerkami były Machiko Yamada i Mihoko Higuchi – ta druga przez ostatnie lata zajmowała się także choreografiami Kanako. W przeszłości jednak programy Japonki były układane przez takie osobowości jak Tatiana Tarasova, Marina Zueva czy Pasquale Camerlengo.

Jeśli zaś chodzi o sukcesy na zawodach, Kanako swój pierwszy międzynarodowy tytuł wywalczyła już w wieku 11 lat podczas Gardena Spring Trophy w 2006 roku. Ponad dwa lata później, gdy tylko osiągnęła odpowiedni wiek, zaczęła jeździć na zawody z serii Junior Grand Prix. W pierwszym roku brania udziału w tego typu zawodach młodej Japonce udało się przywieźć medale z obydwu przypisanych jej konkursów. Wygrane te z kolei pozwoliły jej na kwalifikację do Junior Grand Prix Final, gdzie zajęła czwarte miejsce. Sezon 2009/2010 wyglądał podobnie, z tym że w finale serii Junior Grand Prix zdobyła złoty medal. Najwyższe wyróżnienie otrzymała również na mistrzostwach świata juniorów.

Następnie przyszedł czas na rywalizację w kategorii seniorów. Jej pierwszy sezon w tej kategorii – 2010/2011 – okazał się niezwykle owocny: uzyskała wysokie wyniki na wszystkich przypisanych jej zawodach serii Grand Prix (przywiozła złoto ze Skate America i brąz z NHK Trophy), a podczas samego Grand Prix Final uzyskała brązowy medal. Mistrzostwa świata zakończyła z kolei na 8. miejscu klasyfikacji, co należy uznać za bardzo dobry wynik, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że był to jej pierwszy start w tych zawodach.

Mocnymi stronami Kanako, oprócz jej umiejętności łyżwiarskich, była przede wszystkim młodzieńcza energia oraz czarujący uśmiech. Dzięki temu dziewczyna potrafiła zachwycić publikę w niejednym kraju.

Program krótki z NHK Trophy z 2010 roku; źródło: tjsdngk/YouTube.

Jej pasmo sukcesów zakończyło się jednak już w następnym sezonie. Dziewczyna zaczęła dojrzewać, a to oznaczało utratę skoków i trudności w wykonywaniu wyuczonych wcześniej elementów. Łyżwiarka musiała znaleźć swój nowy, dojrzalszy styl, który bardziej pasowałby do jej nowej sylwetki. Nie było to łatwe, lecz w sezonie 2012/2013 dziewczyna znów zaczęła zdobywać medale: były to dwa brązowe krążki ze Skate Canada i Mistrzostw Czterech Kontynentów.

Kolejny sezon był już sezonem olimpijskim. Kanako Murakami zajęła wtedy drugie miejsce na zawodach krajowych. Przed igrzyskami Japonce zdobyła też złoto na Mistrzostwach Czterech Kontynentów – to właśnie tam udało się jej ponownie zachwycić komentatorów. Niektórzy zaczęli nawet mówić, że poprzez te programy Kanako ugruntowała swoją pozycję następczyni Mao Asady. Wysokie noty od sędziów zagwarantowały jej miejsce wśród japońskiej reprezentacji jadącej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Później niestety okazało się, że medal z Mistrzostw Czterech Kontynentów był jej najwyższym wyróżnieniem w karierze.

Program dowolny z Mistrzostw Czterech Kontynentów z 2014 roku; źródło: penpitstopsskatingvideos/YouTube.

Do Soczi pojechała wraz z legendarną Mao Asadą i Akiko Suzuki, brązową medalistką z Mistrzostw Świata w 2012 roku. Całe życie marzyła o wystąpieniu na igrzyskach, lecz do czasu ostatnich wygranych nie była pewna, czy jest w stanie zagwarantować dobre wyniki. W Soczi była już dużo bardziej spokojna – zawody uświadomiły jej, ile ma w sobie potencjału. Inspiracji dodał jej zresztą jej przyjaciel i rówieśnik, Yuzuru Hanyū, który swoim programem krótkim w Soczi ustanowił nowy rekord świata.

Niestety Kanako nie udało się zdobyć medalu. Nie zajęła też wysokiego miejsca – w łącznej klasyfikacji była dopiero 12. Po skończonej rywalizacji Kanako przyznała, że jednym z powodów jej nieudanych występów była presja i związany z nią stres. Zapowiedziała też chęć rewanżu podczas mistrzostw świata, jednakże porażka na wymarzonych igrzyskach olimpijskich sprawiła, że dziewczyna nie była już w stanie osiągnąć zadowalających wyników.

Po tamtych zawodach medal zdobyła już tylko raz: na Cup of China w 2014 roku wywalczyła brąz. Jednym z jej lepszych występów po Soczi był też program krótki z Mistrzostw Japonii, gdzie ostatecznie zajęła 8. miejsce. Choc wiele innych łyżwiarek przegoniło ją w klasyfikacji, to właśnie jej występ okazał się najbardziej poruszający. Sama Kanako uroniła wtedy kilka łez – w końcu udało jej się bezbłędnie wykonać wyuczony program. Co więcej, jej trenerki również nie kryły się ze swoimi uczuciami. Zazwyczaj surowe dla swojej podopiecznej, cieszyły się z jakości jej występu. 

Program dowolny z zeszłorocznych Mistrzostw Japonii; źródło: JPTV/YouTube.

23 kwietnia tego roku, dwa tygodnie po tym, jak Mao Asada ogłosiła swoją sportową emeryturę, 22-letnia Kanako również postanowiła zrezygnować z rywalizacji w zawodach. O swojej decyzji dziewczyna poinformowała wszystkich podczas gali World Team Trophy, zawodów, które miały miejsce w tokijskim Yoyogi National Gymnasium. Po odebraniu bukietu kwiatów z rąk Marin Hondy, wschodzącej gwiazdy japońskiego łyżwiarstwa figurowego, Kanako ogłosiła, że występ, który widzowie mogli właśnie zobaczyć, był ostatnim w jej karierze i od tej pory nie będzie już brała udziału w zawodach. Jako przyczynę podała niezdolność do uzyskania satysfakcjonujących wyników i uświadomienie sobie swoich ograniczeń.

Występ z tegorocznego World Team Trophy; źródło: figure skating 2014/YouTube

W jednym z późniejszych wywiadów dziewczyna wyznała, że po Soczi praktycznie każdego roku mówiła sobie, że jest to jej ostatni rok rywalizacji. Za przejściem na sportową emeryturę była też jej trenerka, Machiko Yamada, która podczas sezonu olimpijskiego powiedziała jej wprost, że lepiej byłby się już poddać. Kanako zawsze jednak miała nadzieję, że uda się jej poprawić wyniki i odzyskać dawną formę. Po zawodach krajowych jej nastawienie uległo zmianie – dziewczyna nie mogła już wykrzesać z siebie woli walki.

Obecnie Kanako Murakami bierze udział w różnego rodzaju rewiach na lodzie. Do tej pory pojawiła się na przykład w nowatorskim spektaklu pt. „Hyoen 2017 Basara”, który łączy ze sobą łyżwiarstwo figurowe i teatr kabuki, czy The Ice 2017, gdzie wystąpiła u boku Mao Asady. 

Można powiedzieć, że mimo wszystko kariera Japonki była stosunkowo owocna, lecz nie pozbawiona niefortunnych wypadków spowodowanych brakiem wytrzymałości psychicznej czy zwykłym pechem. Gdyby nie one, co jeszcze mogłaby osiągnąć ta łyżwiarka? 19 lat rywalizacji w zawodach to z jednej strony sporo, a z drugiej, biorąc pod uwagę wiek Kanako, nadal niewiele. 

ŹRÓDŁA

Ani Bundel
Hyoen
Ice Network
ISU Results I
ISU Results II
Kanako Murakami Official Site
Rocker Skating
The Ice
The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III
The Japan Times IV
The Skating Lesson
Yahoo Sports
蒲原スイッチョ

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

sport   kobiety w sporcie  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy