Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ZIMOWA STOLICA JAPONII – SAPPORO

Toby Oxborrow/Flickr

02.09.2017 | 17:58
Autor: Julian Marcinów

Piąte najludniejsze miasto Japonii kojarzone jest przede wszystkim ze sportami zimowymi. Nie jest to jednak jego jedyne oblicze.

Położone w najdalej wysuniętej na północ prefekturze Japonii Sapporo jest piątym najludniejszym miastem Japonii. Przez wiele wieków obszar, który później przerodził się w metropolię, gościł jedynie niewielkie osady ajnuskie, dopiero w XIX wieku, z polecenia władz siogunatu Tokugawa, powstała tam pierwsza placówka handlowa, która w epoce Meiji została przekształcona w centrum życia mieszkańców Hokkaido i doczekała się starannie zaplanowanego, związanego z zagospodarowaniem całego regionu, rozwoju. Pełne prawa miejskie Sapporo otrzymało w 1922 roku, gdy było już rozbudowanym ośrodkiem miejskim i logistycznym. W czasie II wojny światowej aglomeracja była obiektem ataków bombowych, w wyniku których przez pewien czas lokalna ludność musiała zmagać się z problemami związanymi z dostępem do żywności i bezdomnością. Zagładzie uległo wówczas blisko 20% miasta.

W rozbudowie rodzącego się miasta pomagali Amerykanie, których wpływ widać po dziś dzień w wielu elementach architektonicznych miasta. Na zdjęciu: wieża zegarowa w centrum Sapporo, współcześnie pełniąca również funkcję muzeum historii miasta; źródło: bryansjs/flickr

W późniejszych latach XX wieku Sapporo stało się miastem kojarzonym z produktami rolnictwa dostępnymi na wyspie (po dziś dzień na terenie całego kraju renomą cieszą się przetwory mleczne z Hokkaido), w 1972 stało się gospodarzem pierwszych organizowanych w Azji zimowych igrzysk olimpijskich. Dzięki temu wydarzeniu miasto szybko zyskało sławę jako ośrodek sportów zimowych po dziś dzień cieszący się popularnością wśród przyjezdnych z różnych części świata.

Na igrzyskach olimpijskich w Sapporo jedyny złoty medal dla Polski zdobył Wojciech Fortuna, skoczek narciarski; źródło: marek2608/YouTube

Współcześnie Sapporo jest również popularnym miejscem wśród osób zwiedzających Kraj Kwitnącej Wiśni. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta, stanowiącą w oczach wielu jego główny symbol, jest wieża telewizyjna, mierząca ok. 148 m wysokości konstrukcja została wzniesiona w 1957 roku zaraz przy największym miejskim parku Ōdori. To popularny punkt widokowy, znany z efektownego widoku na panoramę Sapporo oraz możliwości zakupu różnych pamiątek pochodzących z całego regionu.

Również w Sapporo bije serce rozrywkowej strony północnej Japonii. Susukino, uznawana za najgwarniejszą okolicę miasta, przez długie lata kojarzona była jako dzielnica czerwonych latarni. Dopiero budowa miejscowej linii metra w latach 60. XX wieku oraz przygotowania do igrzysk olimpijskich przyczyniły się do stopniowej zmiany wizerunku tego miejsca. Współcześnie zwiedzający znajdą tu wiele hoteli, krytych ulic handlowych, różnego rodzaju lokali rozrywkowych, klubów karaoke oraz rozległe podziemne korytarze, na terenie których mieści się, mogące poszczycić się bogatą ofertą, centrum handlowe. Dzielnica jest również znana za sprawą lokali oferujących specjały kulinarne wyspy, w tym m.in. lokalne odmiany rāmenu, owoce morza (w tym cenione w całej Japonii odmiany kraba) czy Jingisu Kan, lokalne danie oparte na świeżo ugotowanej baraninie i warzywach. Ciekawostką dla miłośników japońskiego rāmenu jest położona w okolicy rāmen yokocho, licząca ponad 60 lat niewielka alejka skupiająca kilkanaście barów oferujących to danie, przez niektórych uznawana za kolebkę współczesnej wersji miso rāmen .

Neon reklamujący whisky marki Nikka, jeden z symboli rozpoznawczych Susukino; źródło: Good Free Photos

Osoby, które interesują się muzeami, mogą zwrócić się do kilku wartych uwagi placówek położonych na terenie miasta. Spośród wielu tego typu centrów warto wyróżnić kilka. Zarówno Sapporo, jak i całe Hokkaido zajmuje szczególne miejsce na browarniczej mapie Japonii, dlatego warto odwiedzić tutejsze muzeum połączone z miejscem degustacji miejscowych wyrobów. Jedna z lokalnych wytwórni słodyczy Shiroi Koibito również przygotowała dla zwiedzających park tematyczny, sercem którego jest dostępna dla zwiedzających fabryka słodkości. Chętni zaznajomić się z florą Hokkaido, mają również możliwość udania się do istniejących od Epoki Meiji ogrodów botanicznych przy Uniwersytecie Hokkaido, skupiających blisko 4 tysiące roślin pochodzących z różnych części regionu. Warto odwiedzić również poświęcone kulturze rdzennych mieszkańców wyspy ośrodek kultury Sapporo Pirka Kotan. Interaktywna wystawa poświęcona dorobkowi Ajnów obejmuje różne tradycyjne wyroby rękodzielnicze, rekonstrukcje dawnych budynków oraz odtworzoną łódź ajnuską, regularnie odbywają się również wydarzenia mające zaznajomić zwiedzających z obyczajami tej mniejszości.

Zimą miasto staje się bazą wypadową dla wielu osób poszukujących najlepszych miejsc do białego szaleństwa. Wiele spośród najpopularniejszych na Hokkaido ośrodków narciarskich znajduje się w zasięgu krótkiej przejażdżki komunikacją publiczną lub samochodem. Wśród nich wymienić można położone ok. 25 km od centrum aglomeracji Teine, nieco dalsze (odległe od Sapporo o 43 km) Kiroro czy kompleks narciarski Sapporo Kokusai. Przed wyborem ośrodka narciarskiego dobrze sprawdzić zakres cenowy, jaki obowiązuje na miejscu, dostępność wypożyczalni sprzętu sportowego oraz stopień trudności położonych na jego obszarze tras. Innym, znanym szeroko również w Polsce miejscem związanym ze sportami zimowymi jest skocznia Ōkurayama, poza uczestnictwem w imprezach sportowych oferująca odwiedzającym pełne uroku widoki na miasto.

Widok ze skoczni latem, źródło: Wikimedia Commons

Odwiedzając Sapporo w odpowiednim czasie, turyści będą mieli szansę uczestniczyć w różnych organizowanych tam festiwalach oraz wydarzeniach kulturalnych. Każdego roku w lutym w parku Ōdori organizowane jest Sapporo Yuki Matsuri (Festiwal Śniegu w Sapporo). Zapoczątkowane w 1950 roku przez miejscowych licealistów, popularność zyskało dzięki przyłączeniu się do jego organizacji Sił Samoobrony oraz kolejnych organizacji. Obecnie jest jedną z najsłynniejszych imprez Japonii, każdego roku zwiedzający mają możliwość podziwiać rzeźby i instalacje zbudowane ze śniegu i lodu autorstwa grup z całego świata (w tym z Polski). Latem każdego roku organizowany jest również festiwal tańca yosakoi, od dziesięciu lat ulokowany również w parku Ōdori. W czasie wydarzenia występują dziesiątki tancerzy z różnych części Japonii oraz pasjonaci tej formy ruchu pochodzący z innych państw. Podczas niektórych segmentów festiwalu do tańca dołączyć mogą również zwiedzający, w okolicy istnieje też możliwość skosztowania dań, dostępnych na ustawianych na czas imprezy stoiskach, pochodzących z różnych części Japonii.

Nagranie prezentujące najważniejsze atrakcje tegorocznego Festiwalu Śniegu, źródło: KuruKuruGorilla/YouTube

Podczas planowania wyprawy do Sapporo warto zainteresować się również wycieczką w inne części Hokkaido. Po odwiedzeniu Festiwalu Śniegu można skierować się do położonego nieopodal Otaru, gdzie zwiedzający mają szansę uczestniczyć w bardziej kameralnym święcie zimowym Yuki Akari no Michi Matsuri. Wyspa słynie również za sprawą parków krajobrazowych, które latem przyciągają wielu miłośników górskich wędrówek.

ŹRÓDŁA

Powder Hounds
Sapporo Kokusai
Sapporo Snow Festival
Sapporo Travel
kimi-tourguide
Sapporo Travel (2)
Lonely Planet
World Guides
Shiroi Koibito
Welcome to Sapporo
Japan Guide
Japan Guide (2)
Alyssa and Carla

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

turystyka   Hokkaido   Ajnu  

NASZE ARTYKUŁY

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Komu macha maneki-neko?

Kitsune - japońskie lisy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy