Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju RÓŻNE OBLICZA TENNŌJI

Japanexperterna.se/Flickr

19.11.2017 | 19:34
Autor: Julian Marcinów

Najwyższy budynek Japonii, stare świątynie, dzielnice barowe, raj dla zakupoholików – to tylko część atrakcji czekających na zwiedzających osakijską dzielnicę Tennōji.

Tennōji, jedna z najgwarniejszych dzielnic współczesnej Osaki, poszczycić się może długą historią. Jej nazwa wywodzi się od świątyni Shi-Tennōji – pochodzącej jeszcze z VI wieku budowli sakralnej wybudowanej za sprawą księcia Shōtoku, osoby uważanej za kluczową w rozpowszechnieniu buddyzmu w Japonii. Obecnie jest to najstarsza znajdująca się w pierwotnym miejscu świątynia buddyjska – turyści mają po dziś dzień możliwość zwiedzania jej najpóźniejszej, pochodzącej z lat 60. XX wieku rekonstrukcji oraz zapoznania się z ulokowaną na jej terenie kolekcją sztuki buddyjskiej i efektownymi wnętrzami. Zwiedzający co roku chętnie przybywają na tutejsze obchody święta tanabata, każdego miesiąca wiele osób przyciąga także organizowany na terenie kompleksu pchli targ.

Serce dzielnicy bije jednak przy dworcu Tennōji, który obsługuje połączenia JR (Japan Railway). Połączony jest z dworcem Abenobashi oraz leżącym na skrzyżowaniu linii Midōsuji i Tanimachi dworcem metra – razem tworzą jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Osace. Bezpośrednio z dworcem Tennōji połączony jest także pokaźnych rozmiarów kompleks handlowo-usługowy, w skład którego wchodzą położony tuż obok dworca dom handlowy Tennōji Mio, połączony z Abenobashi centrum Harukas, oraz położone po zachodniej stronie Cues Mall, Abeno Beruta i Lucias. Wiele sklepów i lokali gastronomicznych udostępnia również korytarze, które łączą najważniejsze obiekty w okolicy. Miejscem przyciągającym najwięcej osób jest jednak samo Abeno Harukas – najwyższy budynek użytkowy w całej Japonii. Mierzy 300 metrów wysokości. Poza znajdującym się na dolnych poziomach wspomnianym już centrum handlowym zawiera galerię sztuki nowoczesnej, przestrzeń biurową oraz połączony z kawiarnią punkt widokowy.

Widok na budynki świątyni Shi-Tennōji. W tle: Abeno Harukas; fot. „Japonia-Online”

Okolica stanowi również popularne miejsce spotkań towarzyskich. Na południe od Abeno Harukas położona jest niewielka dzielnica skupiająca nowoczesne bary, restauracje i love hotele. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca JR znajduje się też niewielka zadaszona alejka zapełniona tradycyjnymi pubami izakaya i niedużymi lokalami gastronomicznymi.

Jeden z lokali izakaya położonych w pobliżu dworca, fot. „Japonia-Online”

Osoby chcące spędzić trochę czasu na zewnątrz, mają szansę na chwilę ucieczki od zgiełku miasta dzięki położonemu na zachód od dworca parkowi Tennōji. Prócz terenów zielonych na zwiedzających czeka budynek Miejskiego Muzeum Sztuki w Osace, wzgórze Chasuyama położone nad stawem Kawazoko – miejsce stoczonej w siedemnastym wieku bitwy z udziałem dążącego do unifikacji Japonii Ieyasu Tokugawy – świątynie Tokokuji i Kōenji oraz tradycyjny ogród Keitakuen (dostępny za dodatkową opłatą). Rodziny z dziećmi często decydują się na zwiedzanie tutejszego ZOO. Powstało ono jako trzeci tego typu obiekt w Japonii w 1915. Obecnie jest domem dla ok. 1000 zwierząt blisko 230 gatunków, obejmuje równeż „strefę safari”, gdzie zwiedzający mogą obserwować interakcje różnych zwierząt poruszających się po wspólnym wybiegu.

Widok na Abeno Harukas z Keitakuen, fot. „Japonia-Online”

Zaraz za głównym wejściem do ZOO rozpościera się Shinsekai (dosł. „Nowy Świat”). Początki tego sąsiedztwa sięgają 1912 roku, gdy zdecydowano się na zagospodarowanie wycinka przestrzeni miejskiej na wzór Londynu i Nowego Jorku. Przez 11 lat w sercu dzielnicy funkcjonował również lunapark. Po II wojnie światowej była to dzielnica, w której robotnicy pracujący nad odbudową miasta po wojennej zawierusze szukali wytchnienia. Współcześnie jest to przede wszystkim dzielnica barowa, kojarzona za sprawą połączenia krzykliwej estetyki i nowoczesnych lokali z reliktami dawnych lat, jak np. istniejącymi od dekad niewielkimi przedsiębiorstwami gastronomicznymi, klubami dla miłośników tradycyjnych gier japońskich, kramami oferującymi przetwory sprzedawane na wagę czy salonami gier, które oferują możliwość zagrania w klasyczne gry wideo. Nad Shinsekai góruje Tsūtenkaku – wieża wybudowana w pierwszych latach istnienia dzielnicy na wzór wieży Eiffla. Pierwotnie ukończona w 1912 roku, przez pewien czas była drugą najwyższą konstrukcją w Azji. Budynek został poważnie uszkodzony podczas pożaru w 1943, króko potem nastąpiła rozbiórka. Wieżę odbudowano w 1957 roku. Obecnie jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na taras widokowy i stworzone przez firmię Hitachi iluminacje.

Ulica Shinsekai; fot. „Japonia-Online”

W bezpośrednim sąsiedztwie Shinsekai rozpoczyna się Nishinari – okrąg miejski kojarzony przez wielu jako najuboższa dzielnica Osaki. Mimo negatywnej reputacji, wielu spośród odwiedzających miasto decyduje się jednak na skorzystanie z położonej na jej terenie niskobudżetowej bazy noclegowej. Mieści się tam również ulica znana jako Tobita Shinichi. Utrzymana w tradycyjnej zabudowie z początku ubiegłego wieku, słynie jako jedna z ostatnich w Japonii nadal aktywnie działających dzielnic czerwonych latarni. Nishinari stanowi również istotne miejsce na mapie japońskiego hip-hopu; w swym pseudonimie artystycznym odwołanie do niej umieścił nawet popularny raper Shingo Nishinari.

Na zakończenie warto wspomnieć również o położonej nieco na uboczu, ale łatwo dostępnej ze stacji Tennōji atrakcji. Krótka przejażdżka pociągiem na dworzec Hirano (dwie stacje od Tennōji) umożliwi chętnym kilkunastominutowy spacer do Senkōji. To niewielka świątynia buddyjska, położona w okolicy przypominającej przedmieścia. Na tle wielu podobnych obiektów wyróżnia się obecnością reprezentujących zaświaty budynków pobocznych.

Dwa z „piekielnych" posążków w świątyni, fot. „Japonia-Online”

Pierwszym z nich jest pawilony reprezentujący piekło, gdzie, poza instalacją ukazującą postaci związane z buddyjskimi piekłami, czeka możliwość uruchomienia projekcji, w której król Enma opowiada o losie ludzi grzeszących w trakcie życia doczesnego. W podziemiach sąsiedniego budynku znajduje się pomieszczenie, w którym zwiedzajacy mogą przy cichym szumie cieknącej wody kontemplować perspektywę udania się do nieba – symbolizowanego przez 151 statuetek Buddy skupionych wokół szklanej mandali. Ponadto, jeśli wierzyć tabliczce ustawionej przy jednej ze znajdujących się na podwórzu skał – włożywszy głowę w umieszczoną w niej dziurę usłyszeć można piekielne kotły. 

ŹRÓDŁA

RedDuckPost
Kawaii Kakkoi Sugoi
Matcha
Osaka Info (1)
Japan Visitor
Japan Guide
Osaka Info (2)
Abeno Harukas
Osaka Station
Tennoji Zoo
Japan Experience
JNTO
jpop Asia

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy