Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju JR PASS: JAPONIA (PRAWIE) BEZ OGRANICZEŃ

Wikimedia Commons

18.01.2018 | 22:01
Autor: Julian Marcinów

Przedstawiamy możliwości, jakie stoją przed posiadaczem JR Pass – biletu, który umożliwia nieograniczone podróżowanie większością najważniejszych tras kolejowych Japonii.

Zaraz po opuszczeniu samolotu przyjezdni z Polski mogą otrzymać wizę turystyczną, która umożliwia maksymalnie dziewięćdziesięciodniowy pobyt na terenie Japonii. Przez ten okres można swobodnie podróżować po całym kraju; na każdego turystę czeka ogromny wybór rozmaitych atrakcji. Osoby, które chcą odwiedzić wiele odległych od siebie miejsc oraz cieszyć się komfortem podróży lokalnymi połączeniami kolejowymi, powinny wybrać bilet długoterminowy dla turystów z zagranicy. Jest to jedno z najpopularniejszych i uważanych za najbardziej ekonomiczne rozwiązań – dotyczy to szczególnie Japan Railway Pass (JR Pass): biletu długookresowego, obejmującego ok. 23 tysiące kilometrów linii kolejowych.

Shinkansen na stacji Himeji; źródło: Aleksander Dragnes/flickr

Karta oferowana jest przez JR Group – największego operatora kolejowego działającego na terenie kraju. Posiadacze Japan Railway Pass mają możliwość podróżowania jego liniami przez 7, 14 lub 21 dni. Liczba przejazdów jest nieograniczona, obowiązują jednak pewne ograniczenia w dostępie do połączeń. Z dostępu wyłączone są połączenia shinkansenami Nozomi i Mizuho, nie ma również możliwości bezpłatnego podróżowania składami JR kursującymi na odcinkach należących do trakcji innych firm (są to: połączenie między stacjami Morioka i Koma na linii Iwate Ginga; Osaki, Tokio i Shin Kiba na linii Rinkai, kontynuującej linię kolejową Saikyō; Itō–Izukyu Shimoda na linii ekspresowej Izukyu; Naoetsu, Jōetsu Myōkō i Arai na linii Echigo Tomikeki; Kawarada i Tsu na linii Ise; Fukuchiyama i Toyooka na linii Kyōto Tango; Kamigori i Chizu na linii Chizu Express oraz Kubokawa i Wakai na linii Tosa Kuroshio).

Bilet obejmuje przejazdy na odcinku łączącym Aomori i Hachinohe firmy Aomori Railway (z prawem podróży wyłącznie pociągami obsługującymi połączenia pospieszne i lokalne; przesiadki są możliwe jedynie na trzech stacjach: początkowej, końcowej oraz Noheji), pociągami osobowymi i pospiesznymi między dworcami Kanazawa i Tsubata na linii IR Ishikawa (korzystanie z przystanków między stacjami nie jest możliwe) oraz na linii między stacjami Toyama i Takaoka sieci kolejowej Ainokaze Toyama (z wyłączeniem połączeń pospiesznych i pociągów ekspresowych; ponadto nie można opuścić trasy na stacjach innych niż pierwsza i ostatnia). Możliwa jest również podróż Tokyo Monorail, czyli kolejką łączącą lotnisko Haneda ze stacją Hamamatsuchō leżącą w stołecznym okręgu Minato, jak również korzystanie z większości miejscowych połączeń autobusów korporacji należących do JR Group (Chūgoku JR Bus, West Japan JR Bus, JR Hokkaidō Bus, JR Tokai Bus, JR Bus Tōhoku, JR Bus Kanto, JR Shikoku Bus, JR Kyūshū Bus – bilet nie obejmuje kursów autokarowych oferowanych przez firmy). Posiadacze biletu udający się na Miyajimę mogą bez dodatkowych opłat dotrzeć na wyspę z innych portów Japonii za pomocą promów JR. Korporacja jest również właścicielem sieci hoteli oferujących pobyt za niższą cenę osobom korzystającym z oferty. W ramach objętych biletem połączeń z obowiązkową rezerwacją miejsc istnieje możliwość bezpłatnego odebrania miejscówki w kasie obsługującej dane połączenie.

Zdecydowawszy się na zakup biletu, najlepiej dokonać płatności jeszcze przed podróżą. Kartę można zakupić w jednym ze współpracujących z JR Group biur podróży. Zakup możliwy jest także przez Internet – należy jednak pamiętać, że potwierdzenie zamówienia zostanie przysłane pocztą. Otrzymawszy dokument stanowiący potwierdzenie zakupu (ang. Exchange Order), kupujący może przez 3 miesiące od jego wydania wymienić go na imienny bilet za okazaniem paszportu w jednym z punktów wydających JR Pass (znajdują się na każdym z głównych portów lotniczych Japonii oraz w niektórych centrach turystycznych i punktach biletowych na większych dworcach kolejowych. Aktualna lista dostępna jest w Internecie m.in. na portalu japanrailpass.net). Możliwa jest także aktywacja biletu w późniejszym terminie, o ile wymiana następuje nie wcześniej niż miesiąc przed planowanym rozpoczęciem korzystania z karty. Od końca marca 2017 do marca 2018 przebywający w Japonii zwiedzający mogą zakupić JR Pass również bez wcześniejszego zamówienia. Sprzedaż prowadzona jest przez wybrane centra wydające bilety; w chwili publikacji tekstu nie ma informacji na temat planów przedłużenia oferty. 

 

Przykładowy dokument Exchange Order; źródło: Wikimedia Commons

Posiadacz biletu nie może korzystać z bramek automatycznych, konieczna jest kontrola karty przez pracownika kolei podczas wejścia na stację oraz podczas opuszczania jej. Okres ważności biletu liczony jest według dni kalendarzowych (tj. bilet ważny do 24 grudnia przestaje być ważny po północy, po zmianie daty na 25 grudnia), jednak w wypadku rozpoczęcia podróży przed północą ostatniego dnia działania karty możliwe jest jej kontynuowanie następnego dnia aż do opuszczenia stacji docelowej.

Poza obejmującym całe terytorium Japonii JR Pass poszczególne gałęzie Japan Railway oferują również tańsze, ograniczone do pewnych regionów bilety długookresowe. Lokalną wersję, obowiązującą na terenie całego regionu, oferują wyspy Hokkaido, Kiusiu i Sikoku oraz niektóre prowincje Japonii. Dostępne są także bilety skierowane do osób planujących odwiedziny w kilku sąsiadujących ze sobą regionach (np. South Hokkaido Rail Pass obejmujący Tokio, Tōhoku i południe Hokkaido). Należy pamiętać, że opisane powyżej warunki niekoniecznie dotyczą tańszych odpowiedników JR Pass. Niektóre z nich dostępne są wyłącznie na krótsze okresy, mogą być objęte innymi zasadami zakupu bez składania zamówień przed przyjazdem do kraju czy też dodatkowymi ograniczeniami korzystania z sieci kolejowej. Możliwe są również dodatkowe możliwości (jak np. skorzystanie z niezwiązanej z JR trasy kolejowej czy dodatkowa zniżka). Przed zamówieniem warto sprawdzić szczegóły dotyczące tego, co dokładnie obejmuje wybrany bilet i w jaki sposób można dokonać zakupu. 

ŹRÓDŁA

Japan Experience
Tokyo Monorail
japanrailpass.net (1)
JR Hotel Group
JRPass.com (1)
JRPass.com (2)
JRPass.com (3)
japanrailpass.net (2)
japanrailpass.net (3)
Japan Guide (1)
Japan Experience
Japan Guide (2)
LOT Travel
H.I.S. Poland

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   shinkansen  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy