Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju PARK UENO – ZIELONE PŁUCA TOKIO?

Wikimedia Commons

07.01.2019 | 20:25
Autor: Julian Marcinów

Mieszczący się w sercu japońskiej stolicy park Ueno to nie tylko miejsce, w którym można zaznać odrobiny zieleni w miejskim zgiełku.

Położony w sercu Tokio park miejski Ueno to miejsce, które każdego roku przyciąga do siebie miliony spacerowiczów zarówno z Japonii, jak i reszty świata. Utworzony został z inicjatywy władz stolicy w 1873 roku jako pierwszy tego typu park miejski w kraju. Powstał na zgliszczach świątyni buddyjskiej zniszczonej w czasie Bitwy o Ueno, potyczki stoczonej między siłami zwolenników pozostania przy władzy siogunatu Tokugawa a wojskami zwolenników cesarza Meiji w 1868 roku. Współcześnie park zachęca do spaceru każdego spragnionego chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Zajmujący 53 tysiące metrów kwadratowych obszar obejmuje przede wszystkim tereny zielone, w tym około tysiąc drzew wiśni japońskich. Za ich sprawą Ueno jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej obecnych w relacjach medialnych miejsc w okresie kwitnięcia wiśni. Każdego roku trawniki pod sakurą zajmowane są przez tłumy, na które czekają nie tylko miejsca na piknik, ale i organizowane w okolicy atrakcje festynowe oraz liczne stragany oferujące napoje, przekąski oraz pamiątki. Po zmroku spacerowicze mają okazję uczestniczyć w yōzakura, podziwianiu kwitnących wiśni oświetlanych przez setki zdobionych lampionów.

Hanami na jednej z parkowych alei; źródło: Dick Thomas Johnson/Flickr

Przechadzając się po parku, odwiedzający mogą liczyć na wiele dostępnych przez cały rok atrakcji. Jednym z najchętniej ukazywanych w mediach elementów parku jest staw Shinobazu, miejsce znane dzięki m.in. licznym zamieszkującym je gatunkom ptaków, sezonowo kwitnącym kwiatom lotosu oraz obszarowi, na którym zwiedzający mogą wynająć łódki, w tym charakterystyczne, przypominające kształtem ptaki pojazdy napędzane pedałami. Miłośnicy obiektów sakralnych mogą zwiedzić Bentendo, położoną na niewielkiej wysepce na akwenie świątynię buddyjską znaną ze znajdujących się na jej terenie kamiennych monumentów. Wśród innych położonych w parku świątyń warto wymienić m.in. Ueno Tōshōgū, powstały w latach 20. XVII wieku chram ku czci Ieyasu Tokugawy. Wpisany na listę japońskiego dziedzictwa kulturowego znany jest z dobrego stanu, w jakim zachował się mimo burzliwej historii własnej okolicy oraz charakterystycznych złoceń. Innym popularnym obiektem jest Daibutsu Yama – „góra wielkiego Buddy”, na szczycie której znajdowała się świątynia przez wiele lat goszcząca stworzoną w XVII wieku statuę Buddy. Poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi w 1923 roku, figura została przetopiona w czasie II wojny światowej. Współcześnie goście mają szansę podziwiać jej jedyną pozostałość – wystawioną na widok publiczny głowę. 

Łódki na stawie Shinobazu; fot. Japonia-Online

W Ueno mieści się również ogród zoologiczny, powstały w 1882 roku, obecnie jeden z największych i najstarszy do dziś działający tego typu obiekt. Podzielone na dwie połączone zarówno ścieżkami, jak i specjalną kolejką części (wschodnią i zachodnią) ZOO obejmuje 63 sekcje zamieszkiwane przez w sumie około 3000 zwierząt reprezentujących ok. 400 gatunków pochodzących z całego świata. Wśród nich wyróżnić warto ulokowane w sposób umożliwiający podziwianie ich mieszkańców z bardzo bliska wybiegi tygrysów i goryli oraz istniejący od lat 70. XX wieku wybieg Pandy Wielkiej, znany z głośnych w 2017 roku narodzin pandy Xiang Xiang, która przyciągnęła tłumy zwiedzających do ogrodu. Na terenie wschodniego skrzydła mieści się także pochodząca z lat 50. XX wieku rekonstrukcja zniszczonej w wyniku bitwy o Ueno pięciopoziomowej pagody oraz siedemnastowiecznego budynku przeznaczonego do ceremonii herbacianej, pierwotnie zaprojektowanego z myślą o najważniejszych osobach w państwie. ZOO Ueno znane jest też z aktywnego uczestnictwa w międzynarodowych programach mających na celu rozmnażanie w sztucznych warunkach rzadkich i zagrożonych gatunków.

Wybieg pandy wielkiej w ZOO Ueno; źródło: Wikimedia Commons

Okolica parku Ueno skupia wiele spośród najważniejszych w stolicy Japonii muzeów. Największym i najstarszym z nich jest Muzeum Narodowe w Tokio. Istniejące od 1872 roku muzeum gości zbiór zabytków pochodzących z różnych okresów historii Japonii (w tym zbiór cennych artefaktów ze świątyni Honshūji w Narze) oraz wystawy sztuki z innych państw Azji Wschodniej oraz krajów Bliskiego Wschodu. Regularnie odbywają się tutaj również ekspozycje czasowe oraz wydarzenia specjalne. Narodowe Muzeum Natury i Nauki umożliwia zapoznanie się z historią rozwoju różnych form życia na ziemi od czasów prehistorycznych do współczesnych, a także z wystawą poświęconą życiu najdawniejszych przodków współczesnych Japończyków. Wśród gości największą popularnością cieszą się jednak zachowane w dobrym stanie, wystawione w komplecie, szkielety dinozaurów. Miłośnicy sztuki zainteresują się bogatymi zbiorami i zróżnicowanymi czasowymi ekspozycjami Muzeum Sztuki Zachodu oraz Miejskiego Muzeum Sztuki w Tokio. By zapoznać się z tym, jak wyglądało życie tokijczyków przed epoką ogromnych wieżowców i sięgającej po horyzont betonowej dżungli, warto zapoznać się z ofertą Muzeum Tokijskiego Shitamachi, specjalizującego się w dawnej architekturze i życiu codziennym tej okolicy.

W okolicę parku Ueno najlepiej przybyć, korzystając ze stacji o tej samej nazwie położonej na linii JR Yamanote i linii metra Ginza, sąsiednich stacji Yamanote Ugisudani i Nippori a także dworca Keisei Ueno na trakcji Keisei Honsen. Decydując się na zwiedzenie najstarszego parku Japonii można połączyć wizytę ze spacerem po Yanace, dzielnicy cenionej przez wielu zwiedzających jako bardziej kameralne oblicze tokijskiego centrum, o której pisaliśmy już na łamach naszego dziennika.

ŹRÓDŁA

Japan Guide
Japan Talk
Japan Visitor (1)
Matcha
Expedia
klm.com
TripleLights
Ueno Zoo
Japan Visitor (2)
The Japan Times
Go Tokyo
Accessible Japan

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   Tokio   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy