Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SZTUKA WYRASTAJĄCA Z GLEBY. OBRAZY NA POLACH RYŻOWYCH INAKADATE

Wikimedia Commons

05.08.2018 | 20:30
Autor: Julian Marcinów

Niepozorna wieś w prefekturze Aomori dzięki kreatywności swych mieszkańców każdego roku staje się celem podróży tłumów turystów. To wszystko za sprawą obrazów. Nie malowanych, a... hodowanych.

Inakadate to wieś położona w prefekturze Aomori zamieszkiwana przez około 8 tysięcy osób. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle innych rolniczych regionów Japonii. Nie posiada bogatej historii, poza ośrodkiem archeologicznym Tarenayagi skupiającym pozostałości pól ryżowych okresu Yayoi, nie może się też poszczycić żadnymi stałymi atrakcjami, które mogłyby w jakikolwiek sposób zwabić przyjezdnych. Mimo to dzięki zainicjowanemu w roku 1993 projektowi rewitalizacji okolicy latem każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów. To wszystko dzięki tambo āto (dosł. „sztuce pól ryżowych”), rozwiniętemu przez tubylców sposobowi tworzenia ogromnych obrazów z sadzonek. Za jego sprawą miejscowe pola ryżowe stają się na pewien czas olbrzymimi dziełami sztuki.

Przegląd najważniejszych informacji o wydarzeniu; źródło: Datacube: awesome facts and interesting top lists/YouTube

Pomysł zrodzić miał się w 1992 roku, kiedy jeden z pracowników miejscowego urzędu zainspirowany pracą uczniów ze szkół podstawowych podsunął pomysł kreatywnego wykorzystania stanowiących znaczną część powierzchni Inakadate pól ryżowych. Pierwsze dziewięć edycji festiwalu miało charakter dużo bardziej kameralny, skupiało się na przygotowaniu grafiki promującej miejscową tradycję uprawy ryżu z wykorzystaniem wizerunku miejscowego szczytu Iwaki. Za pomocą różnych odmian ryżu – zarówno sadzonek gatunków hodowanych celem konsumpcji ich ziaren, jak i trudniej dostępnych odmian ozdobnych – przemieniano je w grafikę promującą region. Dopiero w późniejszych latach udało się pozyskać do wykorzystania dodatkowe pola (o łącznej powierzchni około 15 tysięcy metrów kwadratowych), dzięki nim każdego roku zwiedzającym prezentowane są dwa różne obrazy. Zrodzony przez grupkę 100 mieszkańców projekt zmienił się z czasem w ogromną atrakcję turystyczną oraz zachęcił mieszkańców niektórych mniejszych miejscowości do organizacji podobnych, choć mniejszych przedsięwzięć. Liczba zwiedzających Inakadate w ubiegłych latach sięgała już niemal 350 tysięcy osób, w 2014 wydarzenie swą obecnością uświetnił również cesarz Akihito wraz z małżonką.

Przygotowania rozpoczynają się na początku wiosny, gdy wybierany jest projekt graficzny do przeniesienia na ziemię. Przy wykorzystaniu w sumie 7 kolorów – dostępnych dzięki różnym odmianom ryżu – planuje się, w jaki sposób kolorystyka oryginału zostanie przeniesiona na pola. Później jedna z miejscowych firm wykonuje komputerowy projekt tak, aby umożliwić jego oglądanie z ulokowanych na terenie wsi punktów obserwacyjnych. Projektowanie wymaga dużej precyzji oraz uwagi przy wyborze liczby niezbędnych roślin każdego typu. Sadzonki trafiają na pola na przełomie wiosny i lata, przy czym pracuje każdego roku kilkuset wolontariuszy. Jako najlepszy czas na podziwianie efektu pracy mieszkańców wsi podaje się lipiec, gdy wszystkie odmiany ryżu zgrywają się i tworzą pełnię kolorystycznej kompozycji.

Napoleon Bonaparte; źródło: Wikimedia Commons

Przez lata na polach dominowały elementy inspirowane sztuką. Z gleby prefektury Aomori wyrastały między innymi: ogromna wersja Fali Hokusaia, Mona Lisa, słynne obrazy inspirowane postaciami z japońskiego buddyzmu oraz legend (w tym m.in. siedmiu bogów szczęścia czy Momotarō) oraz popularne w kulturze reprezentacje postaci historycznych, wśród których – obok postaci z japońskiej historii – znalazł się Napoleon. Nie brakowało też inspiracji współczesną kulturą. Na polach gościli już m.in. Godzilla (przy okazji premiery filmu Shin-Gojira w 2016), postaci z anime Sazae-san, Ultraman oraz bohaterowie dramy telewizyjnej Sandamaru. Dopuszczono również pewne elementy kultury Zachodu – ryż uformował już Marylin Monroe oraz bohaterów kultowego filmu Przeminęło z Wiatrem. W 2015 pewne kontrowersje wzbudziła decyzja o poświęceniu jednego z pól grafice przedstawiającej droidy C3-PO, R2-D2 oraz BB-8 – bohaterów oczekującego wówczas na premierę intensywnie promowanego w mediach filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy wraz z oficjalnym logiem nadchodzącej produkcji. Zdaniem przeciwników było to posunięcie niezgodne z dotychczasowym duchem festiwalu, niemniej pomysł spotkał się z szerokim przyjęciem i przyczynił do popularyzacji festiwalu na całym świecie, przyciągając do wsi osoby, które wcześniej nie miały pojęcia o wydarzeniu.

 

„Największy plakat Gwiezdnych wojen na świecie” przykuł uwagę osób z całego świata; źródło: Yari Hotaka/Flickr

W 2017, by urozmaicić wydarzenie, obok obrazów na polu spróbowano wznieść inne konstrukcje – stworzone za pomocą wielokolorowych kamieni. Dzięki nim z punktów widokowych można było dojrzeć portret aktora i piosenkarza Yūjirō Ishihary.

Osoby chcące uczestniczyć w wydarzeniu mogą udać się na miejsce pociągiem. Najbliższe stacje to położone na linii kolejowej Konan przystanki Inakadate oraz Tanbo Art. Warto zainteresować się możliwością skorzystania z dwóch odpłatnych specjalnie przygotowanych punktów widokowych – położonego w dobudowanej na tę okazję, wzorowanej kształtem na japońskim zamku, wieżyczce ulokowanej przy ratuszu oraz konstrukcji ustawionej w pobliżu dworca Inakadate. Poruszanie się po okolicy ułatwia oferta czekających na zwiedzających taksówek oraz kursujących regularnie między najważniejszymi punktami w czasie święta autobusów.

ŹRÓDŁA

Aomori Sightseeing Guide (1)
Tsunagaru Navi
BBC
Culture Trip
Aomori Sightseeing Guide (2)
Aomori Sightseeing Guide (3)
Japan Magazine
Mental Floss
Kotaku
Wow! Japan

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   sztuka   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy