Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju AKIHABARA – POPKULTUROWE CENTRUM TOKIO

fot. Japonia-Online

03.02.2020 | 09:29
Autor: Julian Marcinów

Jedno z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Japonii przyciąga przede wszystkim miłośników mangi, anime, gier wideo i elektroniki.

O tym miejscu słyszała niemal każda osoba, która w jakimś stopniu zainteresowała się kulturą Japonii. W oczach wielu osób z Zachodu – mekka miłośników gier wideo, mangi i anime, pełna jaskrawych kolorów, salonów gier, mangowych postaci wyłaniających się z szyldów niezliczonych sklepów z przeróżnymi gadżetami, zaludniona przez rzesze otaku. Akihabara, niekiedy znana też jako Denki Gai lub (w dosłownym tłumaczeniu tego określenia) Electric Town.

Yodobashi Camera, jedno z charakterystycznych miejsc współczesnej Akiby, fot. Japonia-Online

Historia tego miejsca sięga już epoki Edo, kiedy było ono znane jako Aioi, miejsce zamieszkania uboższych samurajów, w którym wybuchały liczne pożary zagrażające stolicy Japonii. By zapobiec kolejnym tragediom i zabezpieczyć centrum stolicy, u świtu epoki Meiji wydzielono część okolicy na Chinkabara dosł. „pole przeciwogniowe”. Na miejscu zbudowano także chram zwany Chinka Jinja ku czci Akiba Daigongen, bóstwa, któremu przypisuje się przeciwdziałanie pożogom. Z czasem przyjęło się kilka potocznych nazw na dzielnicę – obok Chinkabara – pojawiły się Chinka, Akiba, Akibappara czy wreszcie Akihabara. Tą ostatnią nazwą ochrzczono stację kolejową, którą oddano do użytku w latach 90. XIX wieku. W 1920 roku poza pociągami towarowymi zaczęła ona obsługiwać również połączenia osobowe.

Okolice dworca w Akihabarze w latach 60. XX wieku; źródło: Wikimedia Commons

Wokół dworca powstał targ do epoki wojennej kojarzony z handlem owocami i warzywami. Po zakończeniu II wojny światowej, w odradzającym się Tokio, sąsiedztwo dworca zaczęło być łączone z biznesami prowadzonymi przez inżynierów, w tym z zapoczątkowanym przez grupę studentów handlem odbiornikami radiowymi oraz częściami do ich konstrukcji.  Popularność okolicy stała się katalizatorem jej dalszego rozwoju – w latach 60. i 70. XX wieku zaczęło się pojawiać coraz więcej sklepów z muzyką, elektroniką oraz artykułami RTV i AGD. Obok osakijskiego DenDen Town Akihabara stała się jednym z głównych skupisk tego rodzaju firm w Japonii. Lata 80. i 90. z kolei przyniosły ze sobą gry wideo oraz mangę i anime, dzięki którym dzielnica wyrosła na niegdysiejszych polach Aioi stała się centrum miłośników japońskiej popkultury i odegrała istotną rolę w narodzinach stereotypu otaku – osoby, dla której zainteresowanie komiksami, filmami i serialami animowanymi czy innymi elementami kultury masowej jest bardzo istotną częścią życia.

W Akibie główną siedzibę ma AKB48, największy żeński zespół świata. Przy siedzibie grupy znajduje się scena, na której odbywają się występy zespołu, do listopada 2019 funkcjonowała również oficjalna kawiarnia i sklep z upominkami dla fanów; fot. Japonia-Online.

Sercem dzielnicy po dziś dzień pozostaje dworzec, który rozciąga się przez najbliższe mu ulice i drobne alejki, w tym gwarną arterię Chūō Dori, a konkretniej jej odcinek między wybrzeżem rzeki Kanda a stacją metra Suehirocho. Uwagę zwiedzających już krótką chwilę od przybycia na miejsce przykuwają (nierzadko imponujących rozmiarów) kolorowe reklamy i neony. Z wielu z nich na przechodniów wyglądają postaci wyjęte żywcem z japońskich gier, komiksów i animacji. Do odwiedzajacych swą ofertę kieruje wiele tutejszych manga kissa (kawiarni, za sam pobyt w których uiszczana jest opłata, w ramach której goście mają dostęp do biblioteki komiksów), sklepów specjalizujących się w gadżetach związanych z ulubionymi przez fanów markami, księgarni (w tym jednej z największych w okolicy, Shōsen Book Tower), a także antykwariatów i komisów oferujących używane (ale często w dobrym stanie) towary dla miłośników popkultury, nierzadko pochodzące z trudno dostępnych w innych miejscach, dawno zakończonych serii. Skarby dla siebie znajdą też miłośnicy popkultury Zachodu, m.in. superbohaterów z komiksów i filmów Marvela, filmowej sagi Gwiezdne Wojny czy filmowych adaptacji przygód Harry’ego Pottera. Tu warto polecić dom towarowy sieci Kotobukiya, która oferuje unikatowe produkty zarówno na japońskich, jak i zachodnich licencjach.

Sklep Kotobukiya podczas promocji filmu "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" i powiązanych produktów w 2016 r., fot. Japonia-Online.

Akihabara po dziś dzień znana jest za sprawą elektroniki. To skupisko sklepów, gdzie dostaniemy najnowsze i najpopularniejsze urządzenia czy nośniki z filmami, grami i muzyką – zarówno wielopiętrowe domy handlowe (jak tutejsze oddziały Yodobashi Camera, Yamada Denki i BIC Camera oraz Radio Kaikan i Mandarake, których oferty łączą sklepy adresowane do cosplayerów, fanów mangi i anime oraz elektroniki), jak i mniejsze sklepy o węższych specjalnościach. Wśród tych ostatnich wyróżnić warto Tsukumo Robot Kingdom, specjalizujący się w robotach oraz częściach do konstrukcji własnych urządzeń tego typu oraz Super Potato – jeden z największych sklepów popularnej w Japonii sieci oferującej zarówno najnowsze gry wideo i konsole, jak i imponującą kolekcję niedostępnych już na rynku, starszych urządzeń wraz z bogatą biblioteką przeznaczonych na nie tytułów. Gracze znajdą w dzielnicy także wiele atrakcji, w tym salony gier – i te oferujące nowoczesne hity, i te, w których można udać się w sentymentalną podróż w czasie za sprawą automatów z ubiegłych dekad. 

Stoisko poświęcone serii Dragon Ball w jednym ze sklepów z gadżetami, fot. Japonia-Online

Pisząc o Akibie, nie można nie wspomnieć o wielu nieszablonowych kawiarniach, jakie funkcjonują w jej obrębie. To przede wszystkim liczne w okolicy meido kissa (znane też jako maid cafe), lokale, w których przebrane za stereotypowe pokojówki kelnerki zwracają się do klientów tak, jakby byli oni ich pracodawcami przebywającymi w swej rezydencji. Część z nich oferuje również inne usługi, jak np. wspólne zagranie w grę wideo, masaż wykonany przez pracownicę czy mimikaki – czyszczenie uszu. Istnieją też wariacje na temat tego modelu, jak np. kawiarnia z nieuprzejmymi pokojówkami czy lokal, w którym kelnerki zamiast pokojówek przebrane są za ninja. Sąsiedztwo oferuje też kilka kawiarni ze zwierzętami (w tym dość rzadko spotykaną w kraju kawiarenkę z jeżami) oraz Gundam Cafe – miejsce, które przyciąga miłośników zarówno kultowej serii mangi i anime, jak i pasjonatów zainteresowanych licencjonowanymi modelami charakterystycznych dla marki wielkich robotów.

Dworzec w Akihabarze skupia pięć linii kolejowych – trzy linie obsługiwane przez Japan Railway (w tym kolej okrężną Yamanote), linię Hibiya tokijskiego metra oraz publiczno-prywatne połączenie Tsukuba Express.

ŹRÓDŁA

Japan Guide
Tsunagu Japan
Favy
Lonely Planet
Japan Visitor
Uncanny Mountains
Danny Choo
Just One Cookbook
Tokyo Creative
Go Tokyo (1)
Go Tokyo (2)
Anime News Network

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   manga i anime   Tokio   gry   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy