Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

ZAWOJUJ PACYFIK!

18 grudnia 2015 - 20 grudnia 2015

Historia marynarki wojennej Cesarstwa Japonii, inaczej zwanej Nippon Kaigun, sięga 1868 roku i nastaniu okresu zwanego Odnową Meiji. To wtedy nowo powołany rząd wprowadził szereg reform umożliwiających zarówno centralizację, jak i modernizację kraju. Duże wpływ na jej rozwój mieli np. Brytyjczycy, a także Francuzi czuwający nad szkoleniem marynarzy oraz poszczególnymi etapami budowy okrętów. Japońska marynarka uczestniczyła później w pierwszej wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894–1895, powstaniu bokserów (1900 rok), wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-1905) czy działaniach w trakcie I wojny światowej. Prawdziwy popis swojej siły dała jednak podczas II wojny światowej i działaniach na Pacyfiku. Odniosła spektakularne zwycięstwo w Pearl Harbor, lecz pasmo sukcesów skończyło się wraz z przegraną w bitwie o Midway i powolnym upadku tej silnej jednostki. Próbę przedstawienia strategii, przeglądu i oceny okrętów i czynników, które doprowadziły do sukcesów czy porażek marynarki przedstawił Mark E. Stille w książce „Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku”.

Chcecie zgarnąć egzemplarz książki „Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku”?

Zadaniem uczestnika będzie wskazanie i uzasadnienie jednego przykładu filmu, książki, anime lub komiksu ilustrującego w najciekawszy sposób marynarkę wojenną Cesarstwa Japonii podczas II wojny światowej.

Przystępując do konkursu, uczestnik akceptuje jego zasady. Swoje odpowiedzi zamieszczacie pod naszym konkursowym zdjęciem (to samo zdjęcie widzicie powyżej), które zostanie opublikowane na tablicy naszego facebookowego profilu „Japońska Prasówka” w dniu 18 grudnia 2015 roku. Na Wasze komentarze czekamy do 20 grudnia 2015 roku do północy.

Najciekawsza interpretacja zostanie nagrodzona przez członków redakcji. 

Wyniki zostaną ogłoszone 22 grudnia również w komentarzu pod konkursowym zdjęciem na Facebooku oraz na niniejszej podstronie.

Warunkiem otrzymania nagrody jest podanie nam w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyników adresu do wysyłki za pośrednictwem wiadomości do „Japońskiej Prasówki”. Wiadomość musi być wysłana z konta facebookowego, z którego została udzielona nagrodzona odpowiedź. Przekroczenie tego terminu oznacza, że zwycięzca rezygnuje z przyznanej nagrody.

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo Poznańskie.

WYNIKI KONKURSU

Zwycięzcą naszego konkursu zostaje Kuba Opcy Wawrzynowicz. Serdecznie gratulujemy wygranej!

ZAKOŃCZONE KONKURSY

Kwiaty spoza japońskiego pudełka

Wielki finał 2017 roku

Japońska etykieta i dobre maniery

Japonia za 15 tys. jenów

Wielki finał 2016 roku

Tysiąc ulotnych ćwierknięć

Nieobliczalne kino japońskie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy