Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

ODKRYJ KOBIECOŚĆ W JAPOŃSKIEJ LITERATURZE

8 marca 2016 - 10 marca 2016

Kobiety od dawna zajmują wyjątkową rolę w japońskiej kulturze. Ich wizerunek kształtowany był w literaturze, sztuce, a niektóre na trwałe zaznaczyły swoją obecność również w historii Japonii. Niekiedy okazywały się to kobiety silne, niezależne, natomiast w pozostałych przypadkach bywały delikatne, wrażliwe i kruche. Co ciekawe, stały się także obiektem badań m.in. kulturoznawców czy historyków, doszukujących się coraz to nowszych informacji na ich temat oraz poglądów, jakie były im bliskie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że znajdowały się wśród nich także powieściopisarki oraz poetki, których utwory są popularne nawet dziś. Także w książce Wiesława Kotańskiego „Dziesięć tysięcy liści” będącej antologią literatury japońskiej pojawiają się kobiety pełniące różne role.

Chcecie zdobyć jedną z dwóch książek „Dziesięć tysięcy liści” Wiesława Kotańskiego?

Zadaniem uczestnika będzie wskazanie najciekawszej postaci występującej w japońskiej literaturze (fikcyjnej bądź prawdziwej) i uzasadnienie swojego wyboru.

Przystępując do konkursu, uczestnik akceptuje jego zasady. Swoje odpowiedzi zamieszczacie pod naszym konkursowym zdjęciem (to samo zdjęcie widzicie powyżej), które zostanie opublikowane na tablicy naszego facebookowego profilu „Japońska Prasówka” w dniu 8 marca 2016 roku. Na Wasze komentarze czekamy do 10 marca 2016 roku do północy.

Najciekawsze interpretacje zostaną nagrodzone przez członków redakcji. 

Wyniki zostaną ogłoszone 12 marca również w komentarzu pod konkursowym zdjęciem na Facebooku oraz na niniejszej podstronie.

Warunkiem otrzymania nagrody jest podanie nam w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyników adresu do wysyłki za pośrednictwem wiadomości do „Japońskiej Prasówki”. Wiadomość musi być wysłana z konta facebookowego, z którego została udzielona nagrodzona odpowiedź. Przekroczenie tego terminu oznacza, że zwycięzca rezygnuje z przyznanej nagrody.

Nagrody ufundowało Wydawnictwo PWN.

* Autorem drzeworytu w tle jest Hirezaki Eihô 鰭崎英朋 (1881–1968).

WYNIKI KONKURSU

Nagrody powędrują do Agnieszki Barańskiej i Moniki Kozioł. Serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do śledzenia strony dziennika!

ZAKOŃCZONE KONKURSY

Skosztuj dorayaki z sakurą

Poznaj historię Okinawy

Kwiaty spoza japońskiego pudełka

Wielki finał 2017 roku

Japońska etykieta i dobre maniery

Japonia za 15 tys. jenów

Wielki finał 2016 roku

Tysiąc ulotnych ćwierknięć

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy