Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura „HAKANASA”. WYSTAWA I POKAZ POWSTAWANIA PRAC RYSOWNIKA KEIJIEGO MATSUMOTO

źródło: materiały organizatora

Warszawa, siedziba agencji Publink, ul. Narbutta 46/48 lok. 51

Data wydarzenia: 06.05.2016
Opracowanie: Beata Pytlarz

Czy można odzwierciedlić to, co nieuchwytne? Zapraszamy na spotkanie, na którym artysta pochyli się nad tą niezwykle eteryczną materią. Wydarzenie pod patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”!

Informacja organizatora:

6 maja o 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy„Hakanasa” Keijiego Matsumoto. Poza możliwością zobaczenia niezwykłych rysunków i grafik, będzie można uczestniczyć w performensie – procesie twórczym, podczas którego – przy muzyce skomponowanej przez Aruto Matsumoto – na oczach widzów powstanie nowe dzieło. Spotkanie odbędzie się w siedzibie PUBLINK, przy ul. Narbutta 46/48 lok. 51 w Warszawie.

Tytuł wystawy – „Hakanasa” (儚) oznacza coś ulotnego, coś co zobaczyliśmy ale już nie istnieje, jak piękne wspomnienie kwiatu, które mamy widząc jego opadłe płatki. Sam ideogram japoński ma dwa znaki składowe oznaczające „człowieka” i „sen”... Czy to, co było nadal jest? Czy to, co widzimy we śnie istnieje naprawdę? Gdzie?

Interesuje mnie kaligrafia japońska. Uważam, że niepowtarzalność w kaligrafii jest czymś wyjątkowym. Nigdy tak samo nie powtόrzymy kreski, nikt nie jest w stanie stworzyć takiej samej kaligrafii. Lubię czas przed rysowaniem. Kiedy medytuję, odrzucam wszelkie myśli i mam pustkę w głowie. Skupiam się tylko na pędzlu i na białym papierze. Wtedy ciało samo się porusza. Mόj mόzg łączy się z ciałem i z narzędziem. Uderzam czarnym tuszem w biały papier

– mówi artysta.

Co czai się w duszy? Czy można połączyć smutek i radość splatając je w falujący emocjami warkocz? Albo: czy spokój i napięcie to stan, dzięki któremu rodzi się nowa jakość? Co to jest? Może to COŚ co w rzeczywistości nie istnieje? Czy GDZIEŚ istnieje? Czy to złudzenie, iluzja, sen? A może rzeczywistość przekraczająca czas i przestrzeń? HAKANASA...

Zapraszamy na performance, w trakcie którego – przy pięknej muzyce, szeleście miękkiego pędzla i dźwięku tanecznych kroków – na Waszych oczach powstanie NOWA JAKOŚĆ.

Powoła ją do życia Keiji Matsumoto, absolwent warszawskiej ASP przy akompaniamencie muzyki skomponowanej i odtwarzanej przez Aruto Matsumoto, absolwenta warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego.

źródło: materiały organizatora

Keiji Matsumoto – grafik, rysownik. Urodzony w Tokio, w latach 2009–2014 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2012 r. wyjechał do Accademia di Belle Arti Bologna, w ramach programu Erasmus. Tam też z sukcesem wziął udział w wystawie zbiorowej Faro Fare Arte. W 2014 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej u prof. Piotra Smolnickiego, z ilustracji – u dr hab. Grażyny Lange oraz aneks z rysunku u dr. hab. Jacka Staszewskiego. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, gdzie zajmuje się rysunkiem.

Brał udział w I Międzynarodowym Triennale Rysunku Studentów MTRS 2014, otrzymał wyrόżnienie na I Warszawskiej Bitwie Rysunkowej (29 marca 2015). Brał udział w wystawie ,,Figurama 2015”, Katerda 2.0 Rysunek (25 kwietnia 2015) oraz w Galerii miniART w Polskim Radio (17 czerwca 2015). Wystawa indywidualna w BUWie (16 listopada 2015).

źródło: materiały organizatora

______________________________

Bieżące informacje znaleźć można na facebookowej stronie wydarzenia.

Prace artysty można oglądać do 15 maja 2016 roku.

ŹRÓDŁA

materiały organizatora

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Tatsuno Art Project

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

7 rzeczy japońskich

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

Ajnowie w Żorach

Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

Film

Projekcja filmu „Hokusai”

Katowice, Kinoteatr Rialto‎, ul. Św. Jana 24

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Konferencje

O Bronisławie Piłsudskim na konferencji naukowej w Krakowie

Kraków, Muzeum Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy