Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura NIEZNANE OBLICZA JAPONII

Kadr z filmu „Abraxas”; źródło: materiały organizatora (c)ABRAXAS partners

Warszawa, Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7

Data wydarzenia: 25.10.2016 - 28.10.2016
Opracowanie: Martyna Wyleciał

Podczas tegorocznego przeglądu kina japońskiego „Nieznane oblicza Japonii” będzie można obejrzeć filmy związane z muzyką. „Japonia-Online” z przyjemnością obejmuje to wydarzenie patronatem medialnym.

Informacje organizatora:

Organizowany już po raz trzeci przez Fundację Japońską (Japan Foundation) i Ambasadę Japonii przegląd nowego kina japońskiego pt. „Nieznane oblicza Japonii” to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć produkcje niepokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska co roku przygotowuje pakiet filmów, które wyświetlane są w zaledwie kilku krajach na świecie. W tegorocznym zestawie znajdują się cztery filmy fabularne czterech różnych twórców, utrzymanych w różnej stylistyce. Motywem przewodnim filmów jest muzyka i rola, jaką odgrywa w życiu ich bohaterów. Dla jednych jest lekiem na rozterki wewnętrzne i smutek, dla innych staje katalizatorem do wprowadzenia zmian, a innych prowadzi do odkrycia nieuświadomionych zakamarków duszy. Cztery filmy, które należą do nurtu kina popularnego, rzadko prezentowanego w Polsce, pokazują różne aspekty życia w Japonii i różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dzięki nim można podejrzeć, jak wygląda życie mnicha buddyjskiego, realia szkoły japońskiej czy świat muzyków orkiestrowych.

Plan projekcji

25.10; godz. 19:00 – „Abraxas” (Aburakusasu no matsuri), reż. Naoki Katō, Japonia 2010, 113 min. Seans poprzedzi występ na bębny taiko w wykonaniu Ryōtarō Sakamoto.

26.10; godz. 20:15 – „Królik z orkiestry” (Gakutai no usagi), reż. Takuji Suzuki, Japonia 2013, 97 min.

27.10; godz. 20:00 – „Maestro!” (Maesutoro!), reż. Shotarō Kobayashi, Japonia 2015, 129 min.

28.10; godz. 19:00 – Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzaki i Tatsurō Yokohamy.

28.10; godz. 20:00 – „Z pieśnią na ustach” (Kuchibiru ni uta o), reż. Takahiro Miki, Japonia 2015, 132 min.

Projekcje z polskimi i angielskimi napisami. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Elektronik oraz on-line. Na koncert wstęp wolny (obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina). Kontakt: tel. 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl.

Spot promujący wydarzenie; źródło: YouTube/Ambasada Japonii

Opisy filmów:

„Abraxas” (Aburakusasu no matsuri)

Japonia 2010, 113 min.

reż. Naoki Katō; wyst.: Suneohair, Rie Tomosaka, Manami Honjō, Kaoru Kobayashi

Abraxas to Najwyższe Bóstwo w mitologii perskiej i gnostyckiej. Od jego imienia wywodzi się słowo „abrakadabra”. Film jest historią Jonena, mnicha buddyjskiego w świątyni Ryuunji w małym mieście w północno-wschodniej Japonii, który w przeszłości był muzykiem rockowym. Nie opuszczają go wątpliwości dotyczące sensu jego życia. Po swoim nieudanym przemówieniu dla licealistów dochodzi do wniosku, że potrzebuje muzyki bardziej niż kiedykolwiek i postanawia zorganizować w mieście swój koncert. Jego przełożony, mnich Genshu wyraża swoje zaniepokojenie tym pomysłem, a żona Jonena, Tae, bardzo protestuje. Także mieszkańcom miasta ciężko zrozumieć motywacje i zachowanie mnicha. Sytuację pogarsza jeszcze samobójcza śmierć przyjaciela Jonena, który miał pomóc w organizacji koncertu.

„Abraxas” pokazuje duchową przemianę mnicha dokonaną dzięki muzyce, jego drogę do pełnej samoakceptacji i pogodzenia się z życiem. Beneficjentami tej przemiany są również mieszkańcy miasta, którym Jonen pomaga w niezwykły sposób.

Film jest ekranizacją powieści napisanej przez mnicha buddyjskiego Soku Genyu. Jonena zagrał muzyk rockowy Suneohair. Napisał również dwa utwory do ścieżki dźwiękowej, a także przetłumaczył piosenkę „Hallelujah” Leonarda Cohena na japoński i wykonał ją razem z aktorką Rie Tomosake.

Kadr z filmu „Królik z orkiestry” źródło: materiały organizatora (c)"A Band Rabbit" and a Boy Film Partners

„Królik z orkiestry” (Gakutai no usagi)

Japonia 2013, 97 min.

reż. Takuji Suzuki; wyst.: Masaru Miyazaki, Maho Yamada, Satoru Jitsunashi, Koume, Arata Iura, Sawa Suzuki

Katsuhisa Okuda jest bardzo nieśmiałym i zamkniętym w sobie gimnazjalistą. Nie angażuje się zbyt mocno w życie szkolne i raczej unika aktywności pozalekcyjnych. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Tajemniczy królik prowadzi chłopca na próbę szkolnej orkiestry. Nie bez obaw i wątpliwości Katsuhisa dołącza do niej i zaczyna powoli odkrywać piękno i radość płynące z muzyki. Dni upływają mu nie tylko na nauce, ale i intensywnych próbach do ważnego występu.

Film został zrealizowany na podstawie powieści Kei Nakazawy, bardzo popularnej i lubianej w Japonii pisarki. Z dużą uwagą i wyczuciem portretuje młodych ludzi w szczególnych dla nich okresie życia – ich dorastanie, wzajemne relacje, odkrywanie swoich pasji.

„Królik z orkiestry” powstał w mieście Hamamatsu w prefekturze Shizuoka, gdzie bardzo dużo szkół ma swoje orkiestry, a muzyka stanowi ważny element codziennego życia. To szczególne miasto z polskiej perspektywy: w 1990 roku Warszawa i Hamamatsu podpisały umowę dotyczącą współpracy kulturalnej. W tym japońskim mieście znajduje się replika pomnika Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. 46 dzieci występujących w filmie zostało wyłonionych w castingach przeprowadzonych w lokalnych szkołach. Część z nich grała już wcześniej na instrumentach, część zaczęła dopiero na potrzeby produkcji. Muzyka, którą słyszymy w filmie została nagrana na żywo podczas zdjęć.

Kadr z filmu „Maestro!”; źródło: materiały organizatora (c)2015「Maestro!」Film's Partners/AKIRA SASO/FUTABASHA 

„Maestro!” (Maesutoro!)

Japonia 2015, 129 min.

reż. Shōtaro Kobayashi; wyst.: Tōri Matsuzaka, Miwa, Toshiyuki Nishida, Kanji Furutachi, Gorō Ōishi

Muzycy prominentnej niegdyś Głównej Orkiestry Symfonicznej spotykają się ponownie pół roku po jej rozwiązaniu spowodowanego problemami finansowymi. Nie są to jednak jej najlepsi członkowie, a tylko ci, którzy nie dostali się do innych orkiestr. Mają miesiąc do koncertu. Tymczasem okazuje się, że miejscem ich prób jest stara fabryka, a jako dyrygent zjawia się nikomu nieznany Tendo ubrany w strój robotnika i używający narzędzi zamiast batuty. Szybko wchodzi w konflikt z muzykami, nie pozostawiając suchej nitki na ich grze już na pierwszej próbie. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta, kiedy Tendo wprowadza młodziutką flecistkę bez żadnego profesjonalnego doświadczenia i przeprowadza roszady wśród starszych muzyków. Szczególnie dużo jest tarć z młodym koncertmistrzem Kosaką. Na dodatek tuż przed koncertem okazuje się, że sponsorzy się wycofali.

„Maestro!” jest filmową adaptacją mangi Akiry Sasō. Centralnym motywem jest konflikt między perfekcjonistą Tendo, a Kosaką, który pełni rolę bufora między nieco despotycznym dyrygentem a muzykami. Dochodzą do tego jeszcze wzajemne animozje między członkami orkiestry, którzy muszą imać się dorywczych prac poniżej ich kwalifikacji, by utrzymać rodziny. Miesiąc ciężkich prób pod okiem niezwykle wymagającego Tendo to także wzajemnie „dostrajanie się” charakterów, radzenie z frustracjami i mierzenie się z duchami przeszłości, a przede wszystkim poszukiwanie idealnego brzmienia.

W filmie usłyszymy V symfonię Beethovena i symfonię „Niedokończoną” Schuberta w wykonaniu najlepszych japońskim muzyków symfonicznych.

Kadr z filmu „Z pieśnią na ustach”; źródło: materiały organizatora (c)2013 「Have a Song on Your Lips」 Film's Partners/2008 Eiichi Nakata/ Shogakkan

 „Z pieśnią na ustach” (Kuchibiru ni uta o)

Japonia 2015, 132 min.

reż. Takahiro Miki; wyst.: Yui Aragaki, Fumino Kimura, Kenta Kiritani, Yuri Tsunematsu, Shota Shimoda, Aoi Wakana, Kyōka Shibata

Z Tokio na malowniczą wyspę Goto w prefekturze Nagasaki powraca Yuri Kashiwagi, która z nieznanych nikomu powodów nagle porzuciła swoją dynamicznie rozwijającą się karierę pianistki. Przyjmuje roczne zastępstwo za nauczycielkę muzyki w miejscowym gimnazjum. Jest piękna i tajemnicza, ale też chłodna, zdystansowana i nieco wyniosła. Wzbudza skrajne emocje zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Z nieukrywaną niechęcią obejmuje opiekę nad szkolnym chórem, który właśnie przygotowuje się ogólnokrajowego konkursu. Yuri odmawia grania na fortepianie i bardzo mało angażuje się w zajęcia. Za to wbrew intencji Nazuny, przewodniczącej chóru, pozwala dołączyć do niego chłopcom, których zmotywowała nie fascynacja muzyką, ale uroda Yuri. Chórzystom zadaje też nietypową pracę domową – mają napisać list do samych siebie za 15 lat.

W filmie widzimy zderzenie energii, ambicji i determinacji gimnazjalistów z wycofaniem młodej nauczycielki. Wspólne próby i praca pozwalają jednak powoli przełamać niechęć. Przygotowania i udział w konkursie pomagają młodym ludziom odkryć siebie i dojrzeć, a Yuri – przepracować traumę z przeszłości. To także wnikliwe spojrzenie w życie szkolne w Japonii, w którym ważną częścią jest udział w pozalekcyjnych kółkach zainteresowań, a także w rozmaite problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie.

Piosenka „Tegami” („List”), którą wykonuje szkolny chór została napisana przez Angelę Aki, urodzoną w Tokushimie na Sikoku pół-Japonkę, pół-Włoszkę, na Ogólnojapoński Konkurs Muzyczny NHK dla chórów gimnazjalnych w 2008 roku i stała się przebojem. Podczas konkursu wykonali ją uczniowie z Wakatsushima. Historia piosenkarki i jej spotkania z gimnazjalistami zainspirowała Eiichiego Nakatę do napisania powieści, która stała się bestsellerem. Takahiro Miki zaś przeniósł ją na ekran.

Wydarzenie towarzyszące:

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzaka (skrzypce) i Tatsuro Yokohamy (fortepian), ok. 40 min. Aranżacje znanych utworów muzyki filmowej oraz kompozycje własne Tatsuro Yokohamy. Na koncert wstęp wolny.

13 października odbędzie się wykład Dawid Głowni pt. „Kino Japonii: historia, gatunki, zjawiska”, podczas którego prelegent opowie japońskiej kinematografi oraz przybliży produkcje prezentowane podczas przeglądu. Więcej można przeczytać na stronie wydarzenia

Plakat wydarzenia; źródło: materiały organizatora

ŹRÓDŁA

materiały organizatora
strona wydarzenia

POLECANE WYDARZENIA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy