Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura BAJKI I BAŚNIE JAPOŃSKIE

Plakat wydarzenia, źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 08.01.2017 - 03.12.2017
Opracowanie: Beata Kustra

Z przyjemnością informujemy, że nasz dziennik objął patronatem cykl spotkań dla dzieci pt. „Baśnie i bajki japońskie” .

„Baśnie i bajki japońskie” jest projektem organizowanym przez Muzeum Manggha w Krakowie. Projekt został przygotowany z myślą o najmłodszych, którzy odwiedzają muzeum. Cykl spotkań jest prowadzony od 2006 roku. Podczas pierwszych spotkań, bajki były czytane przez znanych aktorów. Japońskie opowieści dzieciom czytali m.in. Grzegorz Turnau, Krzysztof Globisz, Anna Polony czy Anna Dymna. W 2012 roku spotkania przybrały nową, obecną formę.

Tematem przewodnim spotkań w 2017 roku będą japońskie opowieści o wyspach, morzach, jeziorach, górach oraz lasach.

W ten oto sposób mówią o wydarzeniu organizatorzy:

Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach. Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.

Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend. Na początku sięgnęliśmy do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało nam się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.

(zgodnie ze stroną organizatora)

Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 11:00.

Daty spotkań:
8 stycznia, 19 lutego, 5 marca, 2 kwietnia, 4 czerwca, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha

POLECANE WYDARZENIA

Spotkanie

Kolędowanie z Chórem Kameralnym Hibike

Poznań, plac Wolności

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy