Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WYSTAWA „SZTUCZNY HORYZONT”

Plakat wydarzenia; źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 07.02.2017 - 23.04.2017
Opracowanie: Beata Kustra

„Japonia-Online” zaprasza na wystawę prezentującą współczesną sztukę japońską i polską w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystawa została objęta patronatem dziennika.

Wystawa będzie skupiać się na sztuce współczesnej, która jest bardzo zróżnicowana. Jednak dzięki charakterystycznym cechom oraz innej estetyce można odróżnić prace japońskich artystów od prac artystów zachodnich. 

Podczas wystawy będzie można obejrzeć dzieła malarskie Yoko Tady oraz Mirosława Sikorskiego.

Yoko Tada urodziła się i dorastała w Tokio, w rejonie Shitamachi. Jej obrazy są rodzajem pamiętnika, który przedstawia epokę, w której żyjemy.

Mirosław Sikorski jest malarzem i absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace są prezentowane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 18:00 (wstęp wolny).

Informacja organizatora:

Yoko Tada prezentuje wyraziste obrazy, które bez wątpienia wpisują się w bogatą tradycję europejskiego malarstwa abstrakcyjnego. Odważnie operuje dużymi plamami barwnymi, tworzącymi dynamiczne kontrastowe formy; niekiedy eksponuje materialność spływających po płótnie strużek farby. Równocześnie w obrazach tej artystki – podobnie jak u twórców amerykańskiego pop-artu, na przykład Roberta Rauschenberga – w abstrakcyjnej przestrzeni pojawiają się litery i cyfry, czasem fragmenty tekstów. To właśnie ten element sprawia, że twórczość Yoko Tady kojarzymy zdecydowanie ze światem współczesnego wielkiego miasta. Intuicję tę potwierdzają dodatkowo aluzyjne tytuły obrazów: Miasto, Ulica, Ściana, Metro, Ruch... Tak oto z dynamicznej, jak gdyby rozbitej przestrzeni obrazu docierają do nas wizualne sygnały otaczającej nas rzeczywistości, układając się w unikalną, nasyconą emocjami opowieść. Artystce udało się znaleźć właściwy język wypowiedzi. Jest on w dużym stopniu uniwersalny i w tym sensie nie wymaga dodatkowego komentarza.

Abstrakcyjne formy umieszcza Yoko Tada nie tylko na prostokątnych płótnach, ale – jakże nieoczekiwanie – na japońskich parawanach byobu i takie zderzenie tradycji i współczesności daje znakomity efekt! Ale nade wszystko z japońskiej estetyki, chciałoby się powiedzieć: z „ducha buddyzmu”, zdaje się wywodzić dominujące u Tady dążenie do zachowania równowagi wszystkich elementów obrazu. Jednak rzecz nie sprowadza się jedynie do zabiegów formalnych. Yoko Tada – nowoczesna Japonka i świadoma swej twórczości współczesna artystka jawi nam się równocześnie jako kontynuatorka długiej tradycji sztuki japońskiej.

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha
strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Yuta Ikehara. Przestrzenie wyobrażone - wystawa parawanów

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha , Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

Festiwale

Polski zespół tańca yosakoi w Japonii

Kōchi (Japonia)

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy