Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura MATSURI - PIKNIK Z KULTURĄ JAPOŃSKĄ

Źródło: Strona festiwalu Matsuri Piknik z Kulturą Japońską

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Data wydarzenia: 03.06.2017
Opracowanie: Beata Kustra

Już po raz piąty każdy będzie miał okazję, aby poczuć ducha prawdziwego japońskiego festiwalu! Serdecznie zachęcamy do udziału i informujemy, że mamy zaszczyt objąć wydarzenie patronatem medialnym!

Matsuri, czyli po prostu festiwal, to nieodłączny element japońskiej kultury. Są to niezwykle barwne wydarzenia z występami tanecznymi i muzycznymi, paradami oraz dobrym jedzeniem. Organizowane są przez lokalne społeczności. Matsuri odbywające się w Warszawie jest wynikiem współpracy polskich entuzjastów kultury japońskiej oraz Japończyków mieszkających w Polsce.

Bębny taiko; źródło: materiały organizatora

W tym roku festiwal „Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską” odbędzie się po raz piąty i to w zupełnie nowej lokalizacji. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce w Służewskim Domie Kultury.

Shamisen, źródło: materiały organizatora

Organizatorzy, jak co roku, przewidzieli wiele różnorodnych atrakcji dla odwiedzających. Na gości czekają m.in. pokazy tańca yosakoi oraz Nihon Buyō, koncerty japońskiej muzyki, zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Nie zabraknie także pokazów sztuk walki. Organizatorzy nie zapomnieli również o prezentacji japońskiej kaligrafii czy ceremonii herbacianej.

Kaligrafia; źródło: materiały organizatora

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się pokaz tańca Awa Odori. Do obejrzenia występu organizatorzy zachęcają następująco:

Po raz pierwszy na Matsuri pokażemy taniec Awa Odori (...) Jego tradycja sięga końca 16 w. Powstał w obecnej prefekturze Tokushima na wyspie Shikoku. Wykonuje się go przy szybkiej i energetycznej muzyce bębnów, shamisenu i fletów. Festiwal Awa Odori (połowa sierpnia) przyciąga każdego roku do miasta Tokushima tysiące tancerzy i czasami nawet ponad milion widzów! Na Matsuri zaprezentuje go dla nas grupa Gojyahei, która po raz pierwszy przylatuje do Polski. To trzeba zobaczyć!

(zgodnie ze stroną wydarzenia na Facebooku)

Taniec Awa Odori; źródło: materiały organizatora

Jak i w latach ubiegłych jedną z atrakcji pikniku będzie konkurs Miss Yukaty (szczegóły konkursu można przeczytać tutaj). Strój oraz makijaż dla kandydatek zostaną zapewnione przez organizatorów.

Szczegółowy harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj.

Piknik będzie odbywał się w godz. 11:30–19:00. Wstęp wolny.

Dodatkowo w ramach wydarzenia zostanie zorganizowany Japan Food Fest, podczas którego japońskie potrawy zaprezentują restauracje z całej Polski. W następujący sposób organizatorzy zachęcają do spróbowania japońskich przysmaków:

Jeżeli jesteś smakoszem, lubisz próbować nowe potrawy, chcesz poznać smaki Japonii, ale nie masz ochoty w tym celu krążyć po różnych miejscach – to jest to impreza dla Ciebie.

 (zgodnie ze stroną wydarzenia)

Poniżej można obejrzeć wideo z zeszłorocznego Matsuri:
Matsuri  Piknik z kulturą japońską 2016; źródło: Ambasada Japonii/YouTube

Baner wydarzenia; źródło: materiały organizatora

ŹRÓDŁA

strona Ambasady Japonii w Polsce
strona wydarzenia na Facebooku (1)
strona wydarzenia na Facebooku (2)

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Yuta Ikehara. Przestrzenie wyobrażone - wystawa parawanów

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha , Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy