Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura PODRÓŻ DO JAPONII Z FRANZEM STOEDTNEREM

Zawody łucznicze 1937, źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 28.04.2017 - 28.05.2017
Opracowanie: Beata Kustra

Z przyjemnością informujemy o objęciu patronatem medialnym wystawy „Podróż do Japonii z Franzem Stoedtnerem”, na którą zapraszamy do krakowskiego Muzeum Manggha.

Doktor Franz Stoedtner był niemieckim historykiem sztuki. Uznaje się go za jednego z najważniejszych prekursorów fotografii dokumentalnej. W 1895 roku założył Institut für wissenschaftliche Projection w Berlinie, który był jedną z pierwszych instytucji rozpowszechniających komercyjnie fotografie do celów naukowych.

W archiwum Stoedtnera można znaleźć ponad dwieście tysięcy zdjęć, które przedstawiają różne zakątki świata. Wszystkie fotografie zostały podzielone na zestawy o różnorodnej tematyce. Pośród bogatych zbiorów można znaleźć kolekcję poświęconą Japonii.

Na stronie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można przeczytać:

Fotografie wykonano na dwóch z czterech głównych wysp japońskich – Kiusiu i Honsiu, najprawdopodobniej na przełomie 1936 i 1937 roku. Ukazują one kraj siedemdziesiąt lat po epokowym wydarzeniu, jakim była restauracja Meiji: upadek wojskowego reżimu rodu Tokugawa i odzyskanie władzy przez cesarza, otwarcie zamkniętych przez ponad dwieście pięćdziesiąt lat granic i zderzenie z kulturą Zachodu – zetknięcie tego, co tradycyjne, z tym, co nowoczesne.

Lata, które nadeszły po epoce Meiji, upłynęły pod znakiem modernizacji kraju przeprowadzonej na niespotykaną wcześniej skalę. Dla Japonii był to czas wielkich społecznych napięć: prób pogodzenia rodzimych zwyczajów z tymi napływającymi z Zachodu, konieczność zredefiniowania własnej tożsamości i zajęcia stanowiska wobec zmieniającego się, niespokojnego świata. Lata dwudzieste i trzydzieste to także wstęp do nadzwyczajnej militaryzacji Japonii. I choć niewiele na to wskazuje – obiektyw skupia się na świętach, zwyczajach, pięknych widokach – zdjęcia przedstawiają kraj w przeddzień wojny.

(zgodnie ze stroną Muzeum Manggha)

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha
fotomarburg.de

POLECANE WYDARZENIA

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Wykłady

O shogunach, samurajach i nie tylko... Wykłady pt. „Opowieści z Krainy Kwitnącej Wiśni”

Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1 (s. nr 53)

Cykl wydarzeń

Miesiąc Japoński w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

Warszawa, Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, ul. Prawdziwka 2

Konferencje

FALA – Forum Akademickie Lingwistyki Azjatyckiej

Warszawa, Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy