Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura KALIGRAFIA JAPOŃSKA RIKŌ TAKAHASHI

Plakat wydarzenia; źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 02.06.2017 - 20.08.2017
Opracowanie: Beata Kustra

„Japonia-Online” zaprasza na wystawę prac Rikō Takahashi do krakowskiego Muzeum Manggha. Wystawa została objęta patronatem medialnym dziennika.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. Jednak w kulturach wschodnich nie ogranicza się jedynie do precyzyjnego pisania. Kaligrafia japońska, chińska czy koreańska łączy w sobie estetykę z filozofią, zachowując przy tym równowagę formy i treści. Malarski zapis znaku odzwierciedla emocje autora.

Dzięki użyciu specjalnych akcesoriów, przez zastosowanie określonej techniki i stylu, proces powstawania kaligrafii staje się działaniem ściśle skodyfikowanym. Także sam akt twórczy, choć zdaje się być spontaniczny, jest w rzeczywistości wynikiem wielu prób i powtórzeń, a co za tym idzie jest działaniem w pełni kontrolowanym. Jak w wielu tradycyjnych japońskich dyscyplinach proces kształcenia kaligrafa można porównać do drogi: artysta nie tylko przez całe życie doskonali swoje umiejętności, ale też stale rozwija swoją osobowość.

(zgodnie ze stroną Muzeum Manggha)

Kaligrafia japońska przybyła do Europy wraz z innymi wyróżnikami kultury Wschodu. Jednak widzowie wychowani w kulturze Zachodniej, oglądając prace wschodnich kaligrafów, mogą rozmijać się z intencją autora. Odbiór kaligrafii japońskiej na Zachodzie jest różny z odczytem tej sztuki w Japonii. W Europie sztuka kaligrafii jest postrzegana poprzez doświadczenia sztuki nowoczesnej, skupia się na ekspresji i abstrakcji prac.

Japońska sztuka również zyskała popularność w kraju nad Wisłą. W Polsce są organizowane wystawy poświęcone japońskiej kaligrafii. W tym roku po raz kolejny można podziwiać prace Rikō Takahashi, która po raz drugi zaprezentuje swoje ekspresyjne prace w Galerii Muzeum Manggha. Wcześniej jej dzieła można było oglądać w 2013 roku. Takahashi zajmuje się popularyzacją kaligrafii japońskiej prowadząc m.in. warsztaty. Tworzenie kaligrafii traktuje jako swój życiowy cel.

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Yuta Ikehara. Przestrzenie wyobrażone - wystawa parawanów

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha , Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

Wielcy Nieobecni światowego plakatu w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2

Festiwale

Polski zespół tańca yosakoi w Japonii

Kōchi (Japonia)

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy