Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura KALIGRAFIA JAPOŃSKA RIKŌ TAKAHASHI

Plakat wydarzenia; źródło: strona Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 02.06.2017 - 20.08.2017
Opracowanie: Beata Kustra

„Japonia-Online” zaprasza na wystawę prac Rikō Takahashi do krakowskiego Muzeum Manggha. Wystawa została objęta patronatem medialnym dziennika.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. Jednak w kulturach wschodnich nie ogranicza się jedynie do precyzyjnego pisania. Kaligrafia japońska, chińska czy koreańska łączy w sobie estetykę z filozofią, zachowując przy tym równowagę formy i treści. Malarski zapis znaku odzwierciedla emocje autora.

Dzięki użyciu specjalnych akcesoriów, przez zastosowanie określonej techniki i stylu, proces powstawania kaligrafii staje się działaniem ściśle skodyfikowanym. Także sam akt twórczy, choć zdaje się być spontaniczny, jest w rzeczywistości wynikiem wielu prób i powtórzeń, a co za tym idzie jest działaniem w pełni kontrolowanym. Jak w wielu tradycyjnych japońskich dyscyplinach proces kształcenia kaligrafa można porównać do drogi: artysta nie tylko przez całe życie doskonali swoje umiejętności, ale też stale rozwija swoją osobowość.

(zgodnie ze stroną Muzeum Manggha)

Kaligrafia japońska przybyła do Europy wraz z innymi wyróżnikami kultury Wschodu. Jednak widzowie wychowani w kulturze Zachodniej, oglądając prace wschodnich kaligrafów, mogą rozmijać się z intencją autora. Odbiór kaligrafii japońskiej na Zachodzie jest różny z odczytem tej sztuki w Japonii. W Europie sztuka kaligrafii jest postrzegana poprzez doświadczenia sztuki nowoczesnej, skupia się na ekspresji i abstrakcji prac.

Japońska sztuka również zyskała popularność w kraju nad Wisłą. W Polsce są organizowane wystawy poświęcone japońskiej kaligrafii. W tym roku po raz kolejny można podziwiać prace Rikō Takahashi, która po raz drugi zaprezentuje swoje ekspresyjne prace w Galerii Muzeum Manggha. Wcześniej jej dzieła można było oglądać w 2013 roku. Takahashi zajmuje się popularyzacją kaligrafii japońskiej prowadząc m.in. warsztaty. Tworzenie kaligrafii traktuje jako swój życiowy cel.

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Manggha

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Kaligrafia japońska Rikō Takahashi

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Cykl wydarzeń

Bajki i baśnie japońskie

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy