Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura TETSURO FUKUHARA W SPEKTAKLU BUTOH „SEKRET KWIATU”

źródło: profil BUTOSPHERA na Facebooku

Warszawa, Kraków

Data wydarzenia: 06.10.2017 - 22.10.2017
Opracowanie: Beata Pytlarz

W programie wizyty artysty w Polsce znajdują się przedstawienia, warsztaty, spotkanie oraz wystawa. Dziennik „Japonia-Online” ma przyjemność zaprosić do udziału jako patron medialny wydarzeń!

Materiały prasowe:

Tetsuro Fukuhara wraca do Polski z premierowym spektaklem butoh „Sekret Kwiatu”.

„Sekret Kwiatu”, który zaprezentuje Fukuhara 12 października w Teatrze Studio jest pierwszym – po latach przerwy – pełnowymiarowym spektaklem artysty. Osobistą historią zapisaną w ciele performera, który współtworzył alternatywną scenę tańca w okresie rozkwitu butoh w Japonii.

Sekret kwiatu to dojrzały taniec. Mam 69 lat, ale tańcząc nie czuję zmęczenia. Odzyskuję zagubione wspomnienia; wiele z nich budzi w moim sercu głęboką nostalgię, która z pewnością odnajdzie swój nieoczekiwany wyraz w ruchu. Jednocześnie, wejdę w dialog z nową, przekraczającą ludzkie dramaty historią; ożywczą i dającą poczucie szczęścia.

– mówi o spektaklu Tetsuro Fukuhara.

Butoh jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne a jednocześnie odrodzeniem Ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim Butoh, ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią.

– dodaje.

Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Urodzony w 1948 roku Fukuhara należy do artystów drugiego pokolenia butoh (po jego twórcach – Kazuo Ohno i Tatsumim Hijikacie). Jest tancerzem eksperymentującym z Nowym Butoh, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.  Od 1990 roku, jeździ po świecie prezentując swój nowatorski projekt Space Dance in the Tube, który łączy często z warsztatami dla dorosłych i dzieci. Międzynarodową sieć współpracy zaczął tworzyć wspierany m.in. przez Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Japan Foundation.

Obecnie dotyka nas poważny kryzys egzystencjalny. W nieustającym poszukiwaniu komfortu, zaczynamy tracić poczucie rzeczywistości, zdolności kinetyczne i fizyczne odczuwanie. Space Dance in the Tube bezpośrednio stymuluje ciało; zarówno dzieci jak dorośli odczuwają realnie istniejące ciało i źródłowe bodźce sensoryczne jako istota ludzka.

– uważa Fukuhara.

Więcej informacji.

Program Tetsuro Fukuhary w Polsce

6.10 – 9.10.       BUTOHSFERA: warsztaty butoh
12.10.                Teatr Studio/Malarnia: spektakl „Sekret kwiatu” 
16.10.                Biblioteka UW, Dni Japonii: prezentacja „Butoh międzynarodowe”,
                          spotkanie
22.10.                Muzeum Sztuki i Technik Japońskiej Manggha”: warsztaty dla dzieci
                          w Kosmicznej Tubie, mini-wystawa fotografii, spektakl „Sekret kwiatu”

BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50-tych, w okresie załamania się ówczesnych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy rodzaj ruchu scenicznego, do dziś nie ulegający zaszufladkowaniu, narodził się jako bunt wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!), którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało ono w określonych przez siebie ramach, lecz także przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców.

Organizatorzy:  BUTOHSFERA, Fundacja Pompka.

źródło: wydarzenie na Facebooku (org. BUTOHSFERA,Teatr Studio)

ŹRÓDŁA

materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wielcy Nieobecni światowego plakatu w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2

Wykłady

„Europejskie stulecie” w Japonii (XVI - XVII w.)

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy