Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura SPOTKANIE I WYSTAWA HAIG

Plakat wydarzenia; źródło: strona Embassy of Japan in Poland na Facebooku)

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce, Aleje Ujazdowskie 51

Data wydarzenia: 20.11.2017 - 24.11.2017
Opracowanie: Kinga Siedlik

Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej japońskiej poezji i malarstwu.

Haiga to tradycyjny styl malarstwa w Japonii łączący poezję haiku z obrazami i kaligrafią. Historia tego kierunku sięga połowy XVII wieku. Do charakterystycznych cech motywu należą prostota, skromność i surowość wyrazu oraz skupienie się na uwydatnieniu ważniejszych elementów dzieła. Haigi tworzono na wiszących lub ręcznych zwojach wykonanych z jedwabiu oraz wachlarzach. Obecnie artyści tworzą na papierze lub łączą tradycyjne haiku z nowoczesnymi formami sztuki, takimi jak fotografia czy grafika cyfrowa. 

Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce postanowił nieco przybliżyć zainteresowanym tę odmianę japońskiej sztuki poprzez wystawę fotografii i haig. W dniu otwarcia ekspozycji odbędzie się spotkanie, podczas którego zaplanowano mutlimedialną prezentację książki-portfolia artystki Lidii Rozmus, zajmującej się m.in. malarstwem sumi-e. Pokazowi będzie towarzyszyć projekcja filmu w reżyserii Jana M. Zamorskiego. Prezentowane zdjęcia wykonała Lidia Rozmus oraz Iwona Biedermann, zaś autorem uwiecznionych na fotografiach kaligrafii jest Masanobu Hoshikawa. 

Spotkanie odbędzie się 20 listopada o godz. 16:00. Wystawa będzie dostępna do 24 listopada. 

ŹRÓDŁA

strona Embassy of Japan in Poland na Facebooku
japonia.org.pl

POLECANE WYDARZENIA

Prezentacja

Hayao Miyazaki - pokaz filmu dokumentalnego

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy