Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura TRÓJMIEJSKI TEATR AMAREYA & GUESTS W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Bogna Kociumbas)

Sapporo, Tokio

Data wydarzenia: 28.11.2017 - 10.12.2017
Opracowanie: Beata Pytlarz

Artyści zaprezentują spektakl „Nomadka” w w Sapporo i Tokio. Dziennik „Japonia-Online” ma przyjemność, już po raz drugi, objąć wizytę Teatru Amareya & Guests w Japonii patronatem medialnym.

Informacja organizatora:

Trójmiejski Teatr Amareya & Guests leci z nową „Nomadką” do Japonii

Po niedawnych sukcesach na festiwalach w Jeleniej Górze i Toruniu oraz po trójmiejskiej premierze nowej wersji „Nomadki”, Teatr Amareya & Guests znów leci do Japonii. Tym razem artystki Teatru Amareya & Guests czterokrotnie zaprezentują „Nomadkę” w Japonii – to silny głos polskiego teatru niezależnego w dyskusji na temat ochrony ginących kultur, tożsamości indywidualnej i narodowej oraz pytania o moc świadectwa w dobie post-prawdy.

Podczas pobytu w Japonii zespół Teatru Amareya & Guests czterokrotnie zaprezentuje „Nomadkę” w Sapporo i Tokio. Pobyt Teatru Amareya & Guests w Japonii zaplanowany jest w dn. 28.11-10.12.2017.

Spektakl „NOMADKA” w wykonaniu Teatru Amareya & Guests z udziałem Inuitki Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia) został zaproszony do Japonii ze względu na to, że podejmuje temat kulturowej kolonizacji i walki o tożsamość indywidualną i ochronę ginących kultur.

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Bogna Kociumbas) 

W Sapporo, w dn. 30.11-1.12.2017, w ramach International Conference on Ethnic Minorities, zespół Teatru Amareya & Guests dwukrotnie zaprezentuje „Nomadkę”. Będzie to kolejna nowa odsłona tego podróżującego po świecie projektu teatralnego. W "Nomadce" w Sapporo udział wezmą dwie reprezentantki ludu Ajnu związane ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu współorganizującym wydarzenie (Ainu Women's Association in Hokkaido - Ainu Moshir). Włączenie ich historii w tkankę spektaklu ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście aktualnego dyskursu na temat mniejszości etnicznych i da możliwość dialogu na temat tożsamości indywidualnej i grupowej, etniczności, kulturowego zawłaszczania.

W Sapporo zespół Amareya Theatre & Guests zaprezentuje się w gronie cenionych artystów z Grenlandii, Finlandii, Japonii, Szwecji takich jak: Julie Edel Hardenberg (Grenlandia), Antonie Grahamsdaughter (Kanada/Szwecja), Koji Yuki (Japonia), Britta Marakatt Labba (Sweden), Tomas Colbengtson (Szwecja), Per Isak Jusso (Szwecja), Lena Stenberg (Szwecja), Outi Pieski (Finlandia), Amanda Kernell (Szwecja), Torgeir Vassvik (Norwegia), Anni Linn Fjällström (Szwecja) reprezentujących sztukę mniejszości etnicznych Inuitów, Samów, Ajnu.

Ponadto, podczas konferencji w Sapporo dr Pastuszak zaprezentuje wykład poświęcony badaniom prof. Bronisława Piłsudskiego nad ludem Ajnu i połączony z dyskusją na temat roli teatru i tańca w procesie wydobywania ukrytych historii systemowej opresji wobec mniejszości etnicznych.

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Tomasz Raczynski)

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Bogna Kociumbas) 

Podczas pobytu w Japonii zespołu Amareya Theatre & Guests będzie prezentował się również w Tokio. Na zaproszenie teatru Gekidan Kaitaisha, z którym polski zespół współpracuje od 2005, w dn. 8-9.12.2017 Amareya zaprezentuje „Nomadkę” w Sanaizaka Studio w Tokio. Prezentacja odbędzie się w ramach projektu pt. „Theatre of Testimony 2017- Amareya Theatre and Guests (Poland) + Gekidan Kaitaisha (Japan)” organizowanego przez Gekidan Kaitaisha. W Japonii zespół Amareya Theatre & Guests wystąpi w składzie – Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain, Daniela Komędera, Aleksandra Śliwińska, Monika Wińczyk.

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Bogna Kociumbas) 

Zaproszony przez organizatorów z Japonii spektakl „Nomadka” opowiada prawdziwą historię Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu reedukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu. Zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i zaczęła odbudowywać utracone więzi ze swoimi bliskimi i swoją ojczyzną. Dziś staje na scenie razem z Teatrem Amareya & Guests, by opowiedzieć uniwersalną historię kobiety, która odnajduje siebie na drodze życia - odważnej, niezależnej, mówiącej własnym głosem. „Nomadka” to bardzo aktualny głos na temat wygnania, „kulturowego ludobójstwa” i poszukiwania własnej tożsamości. Spektakl „Nomadka” prezentowany był m.in. podczas 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii oraz w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. W 2015 Katarzyna Pastuszak była nominowana do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię spektaklu „Nomadka”. Fakt, iż polskie artystki podejmują temat represjonowania mniejszości etnicznych takich jak Inuici czy Ajnu i podkreślają w spektaklu siłę i wartość tożsamości narodowej i kulturowej wydaje się być szczególnie istotny w aktualnym kontekście międzynarodowym.

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fot. Futoshi Sakauchi)

Spektakl „Nomadka”; źródło: materiały prasowe (fotTomasz Raczynski)

Prezentacje Teatru Amareya & Guests i Louise Fontain w Japonii są możliwe dzięki wsparciu culture.pl (Instytut Adama Mickieiwcza - „Kultura Polska na świecie”), Instytutu Polskiego w Tokio, DTS (Norwegia) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii. 

źródło: materiały prasowe

ŹRÓDŁA

materiały organizatora

POLECANE WYDARZENIA

Prezentacja

Hayao Miyazaki - pokaz filmu dokumentalnego

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy