Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura KULTURA JAPONII W OGRODZIE BOTANICZNYM W ŁODZI

Plakat wydarzenia; źródło: strona wydarzenia na Facebooku (org. Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi)

Łódź, Ogród Botaniczny w Łodzi – budynek administracyjny, ul. Retkińska 39/65

Data wydarzenia: 16.02.2018 - 18.02.2018
Opracowanie: Kinga Siedlik

Łódzki Ogród Botaniczny we współpracy m.in. z Ośrodkiem Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy organizuje weekend z prelekcjami i wystawą „Ryż i słoma ryżowa w kulturze Japonii”.

Prezentowana w Ogrodzie Botanicznym wystawa będzie poświęcona znaczeniu słomy ryżowej w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiele obrzędów religijnych jest związanych z naturą, która wpływała na codzienne życie Japończyków, tworząc ich niezwykłą kulturę do dziś podziwianą przez Zachód.

Zwiedzający będą mogli podziwiać unikalne wyroby wykonane przez rzemieślników, stanowiące dowód ich mistrzostwa artystycznego. Na wystawie znajdą się również inne eksponaty, takie jak m.in. kimona, pasy obi, ozdoby, zabawki czy kompozycje kwiatowe.

Odbędzie się także wiele ciekawych prelekcji i pokazów. Prelegenci opowiedzą m.in. o słomie ryżowej, górze Fuji, sumo, życiu studenckim w Tokio i Osace czy rodzinie cesarskiej (tę ostatnią prelekcję poprowadzi jedna z redaktorek dziennika „Japonia-Online”, Sylwia Łagnowska). Wśród tematów prelekcji nie zabraknie także bóstw, animacji studia Ghibli czy sztuki układania kwiatów, czyli ikebany. Dokładny harmonogram wykładów jest dostępny na facebookowej stronie wydarzenia.

Prelekcje towarzyszące wystawie „Ryż i słoma ryżowa w kulturze Japonii” odbędą się w dniach 17–18 lutego. Wprowadzenie do ekspozycji oraz pierwsze spotkania rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do godz.17:00. Sama wystawa jest czynna od 16 lutego od godz. 9:00. Wstęp wolny. 

ŹRÓDŁA

strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

7 rzeczy japońskich

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

Tatsuno Art Project

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ajnowie w Żorach

Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

Film

Projekcja filmu „Hokusai”

Katowice, Kinoteatr Rialto‎, ul. Św. Jana 24

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy