Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WYSTAWA KURZ ZEN

Praca autorstwa Nyogena Nowaka; źródło: strona wydarzenia na Facebooku (org. Galeria Miejska)

Wrocław, Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28

Data wydarzenia: 09.03.2018 - 30.03.2018
Opracowanie: Kinga Siedlik

Do końca marca we wrocławskiej Galerii Miejskiej będzie można oglądać prace malarstwa i kaligrafii zen wykonane przez polskich mnichów zamieszkałych w Japonii.

Wystawa KURZ ZEN jest prezentacją dzieł dwojga artystów i zarazem buddyjskich mnichów, Ewy Myoshin Hadydoń i Nyogena Nowaka. Oboje na stałe mieszkają w Japonii i zajmują się sztuką, głównie malarstwem – ezoterycznym (mikkyoga) i zen (zenga) – oraz kaligrafią. W swoich pracach nawiązują do japońskiej buddyjskiej filozofii zen oraz motywów orientalnych. Tworzenie jest dla nich formą medytacji i pogłębieniem procesu wtajemniczenia. 

Podczas wystawy w Galerii Miejskiej będzie możliwość obejrzenia ich prac wykonanych w duchu zen. Wśród nich znajdą się m.in. grafiki malowane tuszem, sanskryckie litery zwane bonji, trzynaście twarzy Buddy (czyli trzynaście obliczy Buddy, który jest Pustką), pejzaże, duchowni, motywy roślinne i zwierzęce oraz kaligrafia. Charakterystyczne cechy ich dzieł to precyzja, głębia, tajemniczość oraz koncentracja. 

Wernisaż wystawy, który odbył się 8 marca, był okazją do wysłuchania koncertu Igora Pietraszewskiego, który wykonał na flecie shakuhachi tradycyjne utwory związane z filozofią zen. 

Wystawa jest czynna do 30 marca. Wstęp wolny. 

Plakat wystawy; źródło: strona wydarzenia na Facebooku (org. Galeria Miejska)

ŹRÓDŁA

strona wydarzenia na Facebooku
informacje organizatora

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy