Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura „PRZE-MYŚLEĆ PIĘKNO” – WYSTAWA GRAFIK INSPIROWANYCH JAPONIĄ

Plakat wystawy; źródło: strona wydarzenia na Facebooku (org. Projektornia GAK)

Gdańsk, Projektornia Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworska 29A

Data wydarzenia: 07.05.2018 - 25.05.2018
Opracowanie: Kinga Siedlik

Do 25 maja w Projektorni GAK w Gdańsku można podziwiać prace Joanny Zakrzewskiej, ukazujące kategorie estetyczne w japońskiej sztuce.

Joanna Zakrzewska jest z wykształcenia japonistką, kaligrafem oraz iluminatorem. Prowadzi zajęcia na Polsko-Japońskiej Akademii Sztuk Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych. Bada estetykę sztuki japońskiej – jest autorką monografii „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”. Posiada także tytuł mistrzowski w stopniu II dana w dziedzinie kaligrafii japońskiej. Prowadzi liczne warsztaty i pokazy z japońskiego i łacińskiego pięknego pisania, a w swoim dorobku ma również wiele wystaw i publikacji naukowych.

Od 7 do 25 maja w gdańskiej Projektorni GAK jest możliwość podziwiania grafik autorstwa pani Zakrzewskiej. Cykl „Prze-myśleć piękno” składa się z kilkunastu prac, które obrazują podstawowe kategorie estetyczne występujące w japońskiej sztuce i kulturze. Artystka stara się uprościć przekaz znaków pisma japońskiego i uczynić je zrozumiałe dla odbiorcy nieznającego języka Kraju Kwitnącej Wiśni. Prace są próbą uproszczenia znaczeń nazw danej kategorii estetycznej nieznanych w kulturze Zachodu.

Wernisaż wystawy odbył się 7 maja o godz. 18:00. Ekspozycja będzie czynna do 25 maja w godz. 12:00–18:00. 

ŹRÓDŁA

strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Konkurs

"Sen o Japonii" dla dzieci i młodzieży

Cała Polska

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy