Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura „ONNA. PIĘKNO, SIŁA, EKSTAZA” – WYSTAWA DRZEWORYTÓW

Kitagawa Utamaro, „Matka karmiąca dziecko” z serii: „Dwanaście typów kobiecej urody porównywanych z najpiękniejszymi widokami Japonii”, 1801-1804; źródło: Łazienki Królewskie w Warszawie

Warszawa, Łazienki Królewskie – Podchorążówka

Data wydarzenia: 16.05.2018 - 15.08.2018
Opracowanie: Kinga Siedlik

Od 16 maja w warszawskich Łazienkach Królewskich będzie czynna wystawa drzeworytów z epoki Edo z wizerunkami japońskich kobiet.

Ukiyo-e, czyli „obrazy przepływającego świata”, to charakterystyczny styl japońskiego malarstwa, który rozwijał się w epoce Edo. Dzieła te początkowo przedstawiały sztukę codzienności, czyli pejzaże, portrety zwykłych obywateli, ulice czy jarmarki. Później zaś artyści zaczęli uwieczniać także teatry, gejsze czy aktorów. Styl ten zgromadził swoich miłośników nie tylko w Japonii – w XIX wieku zachwyciła się nim Europa. Więcej o historii drzeworytów można przeczytać w naszym artykule.

Twórcy drzeworytów tamtego okresu, tacy jak Torii Kiyonaga czy Kitagawa Utamaro, chętnie uwieczniali na swych dziełach postać kobiety. Przedstawiali ją w różnych ujęciach i kontekstach – jako wojowniczkę, matkę, aktorkę czy kusicielkę. Popularnością cieszyły się również obrazy erotyczne zwane shunga. Oglądając grafiki można też zapoznać się z ideałem kobiecej urody i jego zmianom na przestrzeni wieków.

To właśnie wizerunki Japonek będą tematem wystawy „ONNA. Piękno, siła, ekstaza”, która od 16 maja będzie prezentowana w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja zawiera ponad sto dzieł z epoki Edo, a ich główną bohaterką jest kobieta. W kolekcji pochodzącej z krakowskiego Muzeum Narodowego znajdują się jedne z najcenniejszych japońskich prac w polskich zbiorach. Oprócz grafik na wystawie będzie można podziwiać również rękodzieło artystyczne oraz tradycyjne stroje z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wystawa będzie czynna od 16 maja do 15 sierpnia. Bilety wstępu w cenie 10 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy) można nabyć w kasach Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Ekspozycji towarzyszą także warsztaty dla dzieci „O-powiadaj! Japonia w pięciu opowieściach”, które odbywają się w łazienkowskiej Starej Kordegardzie. Trwają one do końca sierpnia. Pełen program warszatów jest dostępny tutaj.

ŹRÓDŁA

Łazienki Królewskie w Warszawie (1)
Łazienki Królewskie w Warszawie (2)
Sztuka w kawałkach

POLECANE WYDARZENIA

[PATRONAT] XIII Dni Japońskie w Łodzi

Łódź, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ, ul. Rewolucji 1905 roku 39/41

Wystawy

Washi no fushigi. Tajemnica papieru

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul M. Konopnickiej 26

Spotkanie

Fukudenkai – przystanek w drodze do ojczyzny

Warszawa, Yatta.pl: Centrum Popkultury, ul. Hoża 19

Przedstawienia

Japońska bajka

Warszawa, Scena SPATiF, Al. Ujazdowskie 45

Konkurs

[PATRONAT] Zainspirowani Japonią IX

Polska

40. Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

[PATRONAT] "Sen o Japonii" dla dzieci i młodzieży

Cała Polska

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy