Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WIELCY NIEOBECNI ŚWIATOWEGO PLAKATU W SOPOCIE

Plakat wystawy; źródło: Materiały prasowe organizatora

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2

Data wydarzenia: 03.07.2018 - 30.09.2018
Opracowanie: Łukasz Bielak

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu zapraszają na wystawę japońskich twórców plakatu: Yusaku Kamekury, Ikko Tanaki i Shigeo Fukudy.

Przez całe wakacje w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Wielcy Nieobecni światowego plakatu. Yusaku Kamekura, Ikko Tanaka, Shigeo Fukuda”. Prezentowane prace pochodzą z liczącej obecnie 3090 tytułów kolekcji plakatu japońskiego w zbiorach Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tekst za materiałami organizatora:

Powojenny plakat japoński, szczególnie od połowy XX wieku, należy niewątpliwie do najciekawszych kart w całej historii światowego plakatu. Twórcom japońskim udało się umiejętnie powiązać wielusetletnią tradycję rodzimego malarstwa i grafiki z aktualnymi trendami sztuki nowoczesnej. Sytuacja była o tyle sprzyjająca, że wiele elementów tych tak odległych od siebie źródeł wykazywało szereg cech wspólnych. Zasługą projektantów japońskich było dostrzeżenie tych zbieżności i twórcze wykorzystanie w swoich projektach. Pojawiła się bardzo oryginalna szkoła plakatu, stawiana na równym miejscu, a może nawet wyżej, jak współcześnie rozwijająca się słynna „polska szkoła plakatu”, czy plakat szwajcarski ze swoim „Swiss Style”.

Plakat japoński ujawnił wiele wybitnych osobowości, które zyskały światową renomę. Większość spośród tych, którzy tworzyli zręby plakatu japońskiego niestety już od nas odeszło. Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentujemy wybór z dorobku trzech z nich: Yusaku Kamekury (1915 – 1997), Ikko Tanaki (1930 – 2002) i Shigeo Fukudy (1932 – 2009). Japończycy przywiązują dużą wagę do klasyfikacji projektantów według przynależności do poszczególnych generacji. Istnieje kilka tych klasyfikacji, różnią się one czasami zestawami poszczególnych autorów, tym niemniej są one dla tego środowiska istotne. 

Więcej o autorach prac można przeczytać na stronie wystawy.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
81-720 Sopot

3.07–2.09 codziennie w godz. 10:00–20:00
3.09–30.09 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00

Czas trwania

3 lipca–30 września 2018

Ceny biletów

Normalny: 10 zł, ulgowy: 7zł (pełny cennik dostępny tutaj)

ŹRÓDŁA

Strona wystawy

POLECANE WYDARZENIA

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Festiwale

Japońskie filmy na Festiwalu Pięć Smaków

Warszawa, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5/Kinoteka – Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1; Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy