Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura AJNOWIE W ŻORACH

Bronisław Piłsudski; źródł: Muzeum Miejskie w Żorach

Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

Data wydarzenia: 19.05.2018 - 11.11.2018
Opracowanie: Łukasz Bielak

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na wystawę „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” prezentującą eksponaty związane z kulturą ajnuską.

Muzeum Miejskie w Żorach prezentuje unikalną w skali naszego kraju wystawę prezentującą narzędzia, stroje i ozdoby, naczynia i przybory kuchenne oraz inne eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały. Wszystkie pochodzą z największej w Polsce kolekcji przedmiotów związanych z kulturą ajnuską tworzonej przez żorskie muzeum od 2015 roku.

Sama wystawa związana jest z dwoma postaciami, które dla Ajnów mają wyjątkowe znaczenie. Pierwsza z nich to nasz rodak, Bronisław Piłsudski, który spędził wiele lat żyjąc wśród tego ludu. Jak pisze dr Lucjan Buchalik, kurator wystawy:

To w jego dziele życia, jakim były badania prowadzone wśród Ajnów, upatruje się źródła renesansu ich kultury. Bronisław, który w jakimś sensie utracił własną ojczyznę, po latach pomógł odzyskać ojczyznę Ajnom.

Drugą ze wspomnianych postaci jest Shigeru Kayano, wielki admirator osoby i dorobku Bronisława Piłsudskiego. Miał on wielki udział w uchwaleniu przez parlament japoński w 1997 roku ustawy chroniącej i nobilitującej kulturę Ajnów. Jak podaje dr Buchalik, Shigeru Kayano będąc parlamentarzystą japońskim miał w zwyczaju przemawiać w parlamencie po ajnusku, wprawiając w konsternację swoich japońskich kolegów.

Więcej informacji na temat postaci, którym poświęcono wystawę oraz o samej wystawie można przeczytać na stronie Muzeum Miejskiego w Żorach.

ŹRÓDŁA

Muzeum Miejskie w Żorach

POLECANE WYDARZENIA

Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski – oprowadzanie

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Festiwale

Japońskie filmy na Festiwalu Pięć Smaków

Warszawa, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5/Kinoteka – Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1; Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy