Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] WYSTAWA PRAC AKIRY INUMARU – „JĘZYK KWIATÓW” W KRAKOWSKIM MOCAK-U

Akira Inumaru, z cyklu Ignis fatuus (Błędne ogniki), 2013, technika mieszana / papier, 109,5 × 79 cm; źródło: Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4

Data wydarzenia: 26.10.2018 - 17.03.2019
Opracowanie: Łukasz Bielak

Po 3 latach przerwy w krakowskim MOCAK-u znowu można zobaczyć prace współczesnego japońskiego artysty. Tym razem muzeum zaprasza na wystawę „Język kwiatów” Akiry Inumaru.

Dziennik „Japonia-Online” zaprasza wszystkich Czytelników na wystawę prac Akiry Inumaru pod tytułem „Język kwiatów”. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Alfa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Mamy przyjemność poinformować, że nasz dziennik jest patronem medialnym wystawy.

Z materiałów organizatora:

Przedstawienia natury w sztuce zmieniały się na przestrzeni wieków. W zależności od czasu była ona ukazywana symbolicznie lub realistycznie. Przyroda stała się także materiałem dla nowego kierunku sztuki – land artu.

Dla Akiry Inumaru natura jest inspiracją i tworzywem. Artysta wykorzystuje bowiem kwiaty oraz barwniki pozyskane z roślin i poddaje je oddziaływaniu słońca. Jak deklaruje, głównym bohaterem jego realizacji jest światło, ponieważ – w znaczeniu fizycznym – „tworzy” ono kolor, niszczy materię i równocześnie karmi rośliny. Artystę interesuje także jego sens filozoficzny (platoński) związany z poznaniem oraz mistyczny, duchowy.

Akira Inumaru, z cyklu Ignis fatuus (Błędne ogniki), 2013Akira Inumaru, z cyklu Ignis fatuus (Błędne ogniki), 2013, technika mieszana / papier, 109,5 × 79 cm; źródło: Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin

Na wystawie w MOCAK-u prezentujemy trzy cykle. Dwa z nich – Iki-utsushi (Podwójny) oraz Ignis fatuus (Błedne ogniki) – są połączone wspólnym procesem powstania i tym samym tworzą dyptyk, w którym część pierwsza jest genezą, a druga rezultatem. Ich zestawienie ujawnia dwa podejścia twórcze – metody przypadku oraz kontrolowania gestu. Do wykonania prac artysta użył kosmosów – kwiatów z rodziny astrowatych – dopuszczając ingerencję światła. Trzeci cykl – L’arc-en-ciel des plantes (Tęcza roślin) – składa się z przedstawień siedmiu roślin, które są naturalnym źródłem barwników. Kolory, jakie można z nich uzyskać, odpowiadają poszczególnym barwom tęczy.

Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji artystów z Kolekcji MOCAK-u. Jest także kolejną – po „Logicznej emocji” z 2015 roku – ekspozycją ukazującą dokonania współczesnych artystów japońskich.

Plakat wydarznia, źródło: Materiały organizatora

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

POLECANE WYDARZENIA

Nieznane oblicza Japonii - edycja 5.

Warszawa, Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7

Wystawy

Washi no fushigi. Tajemnica papieru

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul M. Konopnickiej 26

Film

[PATRONAT] „Mirai"

Warszawa, Kino Muranów, ul. Andersa 5

Spotkanie

Życie polityczne i relacje z państwem z perspektywy zwykłego Japończyka

Warszawa, Sala konferencyjna w gmachu im. St. Kierbedziów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28

Konkurs

[PATRONAT] Zainspirowani Japonią IX

Polska

40. Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

[PATRONAT] "Sen o Japonii" dla dzieci i młodzieży

Cała Polska

KONKURS

Konkurs

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy