Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura AJNOWIE, GÓRALE I BRONISŁAW PIŁSUDSKI – OPROWADZANIE

Bronisław Piłsudski, źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 18.11.2018
Opracowanie: Krystian Karolak

18 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski”, które przygotowała dr Anna Król.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie zatytułowanej „Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski”. Dr Anna Król, odpowiedzialna za scenariusz i aranżację, zaprezentuje szeroki dorobek wybitnego antropologa, etnolingwisty i etnologa pod kątem głównego przedmiotu jego zainteresowań i kolekcjonerstwa, czyli kulturą Ajnów zestawioną z przedmiotami życia codziennego oraz sztuką górali podhalańskich (obecnie jest to własność Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem).

Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski to wystawa dedykowana Bronisławowi Piłsudskiemu (1866–1918) – badaczowi zarówno kultur aborygeńskich na Sachalinie i Hokkaido, jak i górali podtatrzańskich, żarliwemu patriocie – w stulecie śmierci i w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zbliża do fenomenu tego niezwykłego człowieka, zesłańca, etnografa z przypadku, muzealnika, prezentując znaczącą część jego wizualnego dorobku: fotografie utrwalające Ajnów i ich zwyczaje, przedmioty codziennego użytku z okręgu Nibutani-Biratori na Hokkaido, gdzie Piłsudski prowadził badania i tworzył kolekcję, a także związany z góralami zbiór etnograficzny z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ukazuje ślady „ginących kultur”, które mimo iż istniejące w odmiennych warunkach i przestrzeniach wydają się sobie bliskie.

Warto podkreślić, że prace ukazane na wystawie pochodzą od kolekcjonerów prywatnych z Londynu i Zakopanego, a także m.in. z Archiwum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Muzeum Kultury Ajnów w Nibutani (Biratori), Japonia. Oprowadzania kuratorskie odbędą się: 18 listopada 2018 roku, 2 grudnia 2018 roku i 13 stycznia 2019 roku w godzinach 12:00 – 13:30.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

POLECANE WYDARZENIA

Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski – oprowadzanie

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Festiwale

Japońskie filmy na Festiwalu Pięć Smaków

Warszawa, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5/Kinoteka – Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1; Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy