Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura ZWIERZĘTA W KULTURZE JAPOŃSKIEJ

Źródło: Ambasada Japonii w Polsce

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51

Data wydarzenia: 20.11.2018
Opracowanie: Krystian Karolak

Ambasada Japonii w Polsce zaprasza na wykład prof. dr hab. Beaty Kubiak Ho-Chi z Uniwersytetu Warszawskiego poświęcony zwierzętom w kulturze japońskiej.

Punktem wyjścia dla wykładu poświęconego miejscu zwierząt w japońskiej kulturze ma być współczesna literatura. Prelegentka posłuży się twórczością znanego w Polsce Shūsaku Endō i jego nieznanych esejów o zwierzętach, Hiromi Kawakami i jej zbiorem „Nadepnęłam na węża” (opublikowanej przez Wydawnictwo Karakter) oraz Yōko Tawady – autorką „Psiego narzeczonego” (nagroda Akutagawy w 1993 roku). Mają one za zadanie sprowokować do pytań o inne dziedziny sztuki japońskiej, w której pojawiają się motywy zwierzęce m.in. w malarstwie, rzeźbie czy drzeworycie. Ponadto wspomniane zostaną także: japońskie zwierzęta magiczne i zodiakalne, bogaty świat fauny ujęty w drzeworytach Hiroshige czy słynnym "Kolorowym obrazom zwierząt i roślin" pędzla Itō Jakuchū, królicze głowy w rzeźbie Higashikage Tomohiro oraz koty na drzeworytach Kuniyoshiego. Analiza powyższych zagadnień ma przybliżyć temat stosunki japońskiego człowieka do zwierząt, a także do kultury i natury.

Wykład rozpocznie się o godz. 17:30 i potrwa do 19:00. Wstęp jest bezpłatny, a udział w wydarzeniu należy potwierdzić wysyłając zgłoszeni na adres: info-cul@wr.mofa.go.jp.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski – oprowadzanie

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Festiwale

Japońskie filmy na Festiwalu Pięć Smaków

Warszawa, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5/Kinoteka – Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1; Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy