Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura MAMORU#2011

Grafika promująca wystawę, źródło: Galeria Miejska Arsenał

Poznań, Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Data wydarzenia: 04.12.2018
Opracowanie: Krystian Karolak

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu zaprasza na wystawę „MAMORU#2011: Zazen w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Tōhoku i katastrofy nuklearnej w Fukushimie 2011”, którą poprowadzi Danny Moore.

Wystawa odbędzie się 4 grudnia 2018 roku o godz. 18:00  w Galerii Miejskiej Arsenał i skupiać się będzie na Mamoru Takahashim (MAMORU#2011), który w rzeczywistości jest hybrydą wyobrażeń, stereotypów oraz przekonań na temat Japonii. Z jednej strony mamy do czynienia ze skojarzeniami z kulturowym dziedzictwem tego kraju, a z drugiej otrzymujemy, jak przekonuje sam autor, „kwintesencję współczesnych i futurystycznych rekwizytów konsumpcji, wizualny kolaż gejszy, samuraja, androgynicznego cyborga i Hello Kitty”. Instalację towarzyszącą wydarzeniu przygotuje r2d2 kolektyw.

11 marca 2011 roku w północno-wschodniej części Japonii doszło do potężnego i druzgocącego w skutkach trzęsienia ziemi. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując tym samym największą katastrofę nuklearną nowego milenium. Zazen to natomiast najprostsza, siedząca forma medytacji w zen. Jej celem jest „wyzwolenie się od cierpienia, chęci zysku, stereotypów i uprzedzeń”. Jest świadomym i kompleksowym uczestnictwem we wszystkim, co się przejawia. Zazen nie sposób pojąć przy pomocy definicji czy obrazów. Trzeba go po prostu doświadczyć.

W godzinnej sesji zazen w intencji ofiar katastrofy z 2011 roku spróbujemy porzucić utrwalony w umysłach obraz Japonii, będąc jednocześnie stymulowanymi jego reprezentacją. Dychotomiczność praktyki w pewnym stopniu zbliży nas do zrozumienia złożoności kraju pogrążonego w kulturowym chaosie i izolacji.

ŹRÓDŁA

Strona Galerii Miejskiej Arsenał

POLECANE WYDARZENIA

Konkurs

[PATRONAT] "Sen o Japonii" dla dzieci i młodzieży

Cała Polska

Warsztaty

Ajnuskim śladem Bronisława Piłsudskiego

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Film

Japoński wieczór filmowy - „Rodzice chrzestni z Tōkyō”

Bydgoszcz, Lingua Pro, ul. Królowej Jadwigi 18

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy