Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA SUISEKI

Zdjęcie promujące wystawę; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 28.06.2019 - 03.07.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na międzynarodową wystawę suiseki.

Wystawę będzie można oglądać od 28 czerwca do 3 lipca br. 30 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się wykład „ABC suiseki”, a godzinę później zwiedzanie „Międzynarodowej wystawy suiseki” wraz z jej kuratorem Bogdanem Pociaskiem. W Muzeum Manggha suiseki zaczęło się pojawiać z końcem lat 90., jednak przełomem okazała się samodzielna ekspozycja w 2012 roku z udziałem kolekcjonerów ze Słowacji i z Czech. Wydarzenie zaszczycił wówczas mistrz Matsuura postrzegany jako największy autorytet w dziedzinie tej sztuki na świecie i wieloletni prezydent Japońskiego Klubu Suiseki. Ocenił ją bardzo wysoko mimo tak intuicyjnej pracy. Z czasem wśród uczestników wystawy narodził się pomysł, aby w trzech krajach: Polsce, Czechach i Słowacji, stworzyć grupę liderów mającą na celu kształcenie się w japońskim suiseki, jak również propagowanie tej sztuki. Projekt ten – podobnie jak grupa – nazwany został San Seki (Trzy Kamienie). Jego zwieńczeniem jest doroczna wystawa Suiseki, w którymś z krajów grupy.

Mistrz Matsuura odwiedził Kraków jeszcze raz – w 2016 roku. Obejrzał wówczas wystawę San Seki, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Był bardzo zadowolony z wyników pracy jej uczestników. W tym roku wystawa powraca do Muzeum. San Seki będzie wystawiała najlepsze suiseki z grupy, kamienie japońskie i kamienie figuratywne, które wezmą udział w wewnętrznym konkursie wystawców.

Suiseki (jap. woda i kamień) to pochodząca z Chin sztuka artystycznego eksponowania kamieni, których kształt lub wzór powierzchni jest odbiciem istniejącego krajobrazu lub innych naturalnych kształtów. Tradycja ta ma długą historię, w Japonii sięgającą okresu Kamakura (1192–1333). Jedną z najpopularniejszych form suiseki jest toyamaishi (odległa góra), czyli kamień będący wyobrażeniem pojedynczej góry lub wielu szczytów. Inne często spotykane formy krajobrazowe to wodospady, zbiorniki wodne, płaskowyże czy wyspy. W suiseki obok motywów pejzażowych znaleźć można także kształty odzwierciedlające detale: zniszczoną strzechę górskiej chaty czy opuszczoną łódź nad wodą, jak również przypominające zwierzęta lub postaci ludzkie. Ostatnią kategorią są kamienie z widocznym na powierzchni wzorem kwiatów lub innych elementy przyrody. Suiseki to wyraz japońskiej estetyki wabi, wywodzącej się z filozofii zen, a obecnej m.in. także w ceremonii herbaty chadō czy poezji haiku. Kontemplowanie stonowanej kolorystyki, sugestywnych, a zarazem harmonijnych i subtelnych form kamieni pozwala dostrzec ich zewnętrzne i wewnętrzne piękno – piękno, które przecież „jest w oku patrzącego”. Pomaga lepiej zrozumieć ducha i istotę tradycji i kultury Japonii.

Zbieranie i eksponowanie kamieni znane jest w całej Azji pod różnymi nazwami. W Chinach to gongshi w Korei suseok, lecz to Japonia wykształtowała swój piękny styl eksponowania kamieni, nazwany suiseki i to japońska sztuka zbierania i ekspozycji kamieni zdobyła popularność na całym świecie. W Europie suisekijest znane od ponad trzydziestu lat, niemniej ze względu na mieszanie się różnych azjatyckich wpływów na tę sztukę miłośnicy kamieni nie odróżniali kamieni chińskich czy pochodzących z innego azjatyckiego kraju od japońskich.

Po roku 2000 stało się jasne, że japońska sztuka suiseki zdecydowanie różni się od innych sposobów eksponowania kamieni. Wpływ na to miał mistrz Arishige Matsuura, który jako jeden z pierwszych zaczął wyjaśniać te różnice światu.

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Wystawa prac uczestników warsztatów artystycznych podczas Festiwalu Sztuk Jesiennych Bunkasai

Warszawa, Wydział Kultury i Informacji Ambasady Japonii w Polsce, Aleje Ujazdowskie 51

Wystawa „Futami Shoichi. Akwaforty”

Toruń, Kamienica Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

100 sztuk porcelany na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich

Włocławek, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

Wystawa „100 prac japońskich kaligrafów”

Toruń, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1

„Isshoni Art: Polska + Japonia” – wspólna wystawa artystów z Japonii i Polski

Nysa, Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Prezentacja

Mika Otani – pokaz ikebany sogetsu

Warszawa, Pałac Kazimierzowski (sala im. Brudzińskiego), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Festiwale

[PATRONAT] Dni Kultury Japońskiej w Białymstoku

Białystok, Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (Galeria „Nowe Skrzydło”), ul. Świerkowa 20C

[PATRONAT] 13. Festiwal Filmowy Pięciu Smaków

Warszawa, Kinoteka, Plac Defilad 1

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy