Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] ARS LATRANS FESTIVAL

Grafika promujaca wydarzenie; źródło: Stowarzyszenie ARS LATRANS

Kraków, Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Data wydarzenia: 25.09.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Stowarzyszenie ARS LATRANS zaprasza na Interdyscyplinarny Festiwalu Sztuki, w trakcie którego odbędą się m.in. koncerty, wystawy, perfomanse, czy pokazy filmów.

Cykl wydarzenia odbywać się będzie w dniach 24 – 28 września br. i skierowany jest do miłośników kultury japońskiej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w przeglądzie niezaleznych filmów animowanych, obejrzeć wystawy „Listy na japońskim papierze” i „Japonizm”, audiowizualny perfomans z tańcem butoh, wykłady eksperckie, warsztaty butoh oraz występ muzyczny z wykorzystaniem scenografii, wizualizacji oraz instalacji. 

Wydarzenie w ramach ARS LATRANS Festival: ジャポニスム [Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki]

20 września – 30 września – Wystawa „Japonizm” (szczegóły) (Forum Wydarzeń ul. Marii Konopnickiej 28​)

24 września o godz. 19:30 – Wykłady eskperckie z cyklu „Porozmawiajmy o Japonii” (HEVRE ul. Meiselsa 18)

Tego dnia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać trzech wykładów: „Demonologia japońska we współczesnych mediach” (dr Renata Iwicka – wykładowczyni na Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz autorka m.in. książki „Źródła klasycznej demonologii japońskiej”), „Kimono – między japońską klasyką, a modą” (Anna Bielak – założycielka i ekspert dziennika „Japonia-Online” oraz inicjatorka projektu KimonoTEKA) i „Fenomen hiroshima chic. Dekonstrukcyjna moda japońska” (dr. hab Jowita Guja).

25 września – 9 października – Wystawa „Listy na japońskim papierze” (szczegóły) (galeria i ul. Józefińska 21)

25 września o godz. 21:15 – Japońska animacja niezależna 

Przegląd niezależnych filmów animowanych, które są wyrazem autorskich historii, formalnych eksperymentów, często skrajnie różnych od anime, które przywłaszczyło sobie wyobrażenia na temat japońskich filmów rysunkowych. W ramach wydarzenia pokazane zostaną następujące produkcje: „Flower of Eden” reż. Saho Nanjo (2019), „Bottled Hell” reż. Saki Suwahara (2019), „Louisa and The Town of Iberis” reż. Setsuka Kawahara (2019), „favoritka” reż. Alina Zhdanova (2015), „Bright Narkissos” reż. Risako Matsumoto (2019), „I have loved some and hated other” reż. Saaya Kaneko (2016), „Anthem of NARAKU” reż. Kosuke Katakura (2018) oraz „Bride of Icarus” reż. Yuriko Sasaoka (2016). Bilety w cenie: 15 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny) dostępne będą w kasie Kina Pod Baranami lub w sprzedaży internetowej.

Pokaz powstał w ramach projektu „Celebration – pomiędzy krytyką a estetyką”, który jest wpisany w obchody 100. rocznicę nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią. Autorami prezentowanych filmów są młodzi artyści – studenci lub absolwenci Kyoto City University of Arts w Japonii, uniwersytetu sztuki ze 132-letnią historią. Seans miał miejsce także podczas 59. edycji Krakow Film Festival.

Kuratorami programu i osobami wprowadzającymi w pokaz są: prof. Yoshimasa Ishibashi i prof. Akiko Kasuya. Po filmie przewidziano również rozmowę z jedną z autorek filmów – Setsuka Kawahara. Opiekę merytoryczną nad programem sprawuje dr hab. Robert Sowa.

26 września od godz. 20:00 – ARS LATRANS Festival: Modern Butoh / Virtual Journey i ARS LATRANS Festival - Music/Light Night​ + Nenne i Synthezaura (HEVRE ul. Meiselsa 18)

Wydarzenie składać się będzię z audiowizualnego perfromansu / tańca butoh z mappingiem (twórcy: Maruska Ronhi oraz Tajnyprojekt) oraz wirtualnej, symbolicznej podróży przez Japonię wraz z muzyką na żywo (twórcy: Damian Raźny i Rafał Fundakowski). Wystąpi także wyłoniona w ramach OPEN CALL: Nenne i Synthezaura – polsko-szwedzki avant-popowy duet silnie odwołujący się do j-popu. Wstęp jest wolny, przy czym istnieje możliwość przekazania pewnej kwoty na wsparcie działalności stowarzyszenia (sugerowana: 30 zł).

27 września od godz. 19:00 – Made in Japan / Afterdark [Afutā dāku] (Forum Wydarzeń ul. Marii Konopnickiej 28​)

Wydarzenie z muzyką przewidziano z użyciem instalacji, wizualizacji oraz scenografii. Wśród wykonawcą są m.in.: Gaijin Blues [japońskie inspiracje, zachodnie beaty], Hatti Vatti [set inspirowany japońskimi brzmieniami], Daniel Drumz, PAIDE [footwork], Jan Serce oraz RAT KRU. Bilety w cenie: 49 zł / 59 zł / na bramce: 80 zł.

Zbliża się wieczór. Jest parno, ciemne chmury napływają nad miasto oblepiając słabe promienie starego księżyca. Obrazy przepływającego świata zniekształcają się w chłodnym świetle neonowych lamp. Zbiera się na burze. Miasto powoli budzi się do życia. Elektroniczne dźwięki wydobywają się z podziemi kusząc nas. Zmierzamy tam, gdzie noc nie dociera. Wabi nas czerwone światło lampionów. Wchodzimy przez bramę. Światło pulsuje, ciało porusza się w rytm beatu, temperatura wzrasta. Do świtu jest jeszcze bardzo daleko.

28 września od godz. 14:00 – Warsztaty tańca butoh z Maruską Ronchi (Kontakt. Przestrzeń ruchu i tańca (I piętro))

Warsztaty oferują przestrzeń do badań w ruchu na poziomie fizycznym i emocjonalnym, przestrzeń do badań wspomagających rozwój własnego tańca butoh. Praca rozpocznie się od treningu ciała mającego na celu rozluźnienie napięć w naszym ciele i pozwolenie na krążenie energii, aby zdobyć dostęp do organicznych ruchów, bez zbędnego wysiłku. To pomoże nam aktywować energię i moc, które możemy włożyć do naszego tańca. Koszt udziału w wydarzeniu to 110 zł. Na warsztaty obowiązują zapisy przez mail: workshop.arslatrans@gmail.com. Po wysłaniu zgłoszenia należy zapoznać się z wiadomością zwrotną (ilość miejsc: 15).

Źródło: Materiały prasowe

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku I
Strona wydarzenia na Facebooku II
Strona wydarzenia na Facebooku III
Strona wydarzenia na Facebooku IV
Strona wydarzenia na Facebooku V
Strona wydarzenia na Facebooku VI
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Impresje japońskie

Gdańsk, Nowy Warzywniak Galeria Sztuki, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 (I piętro wejście od podwórka)

Kyōgi Karuta – wystawa fotografii Bartosza Hołoszkiewicza

Warszawa, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Masakatsu Tagami – grafika i malarstwo

Bydgoszcz, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3

[PATRONAT] Nihontō. Miecze z Japonii z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Zostaw drzwi uchylone

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Koncerty

[PATRONAT] AliA z koncertem w Warszawie

Warszawa, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99a

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy