Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] INLANDIMENSIONS: TYDZIEŃ JAPOŃSKI W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

Zdjęcie promujace wydarzenie; źródło: Teatr Szekspirowski

Gdańsk, Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

Data wydarzenia: 04.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają na Tydzień Japoński, który jest kolejną odsłoną cyklu Teatry Europy i Świata.

Wydarzenie jest częścią festiwalu Inlandimensions (International Interdisciplinary Arts Festival – Międzynarodowy Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki // Gdańsk – Wrocław – Poznań 2019). Organizowane będą dwa spektakle: „Wskazówki dla poddanych” (jap. Nuhikun) oraz „Klasa szaleńców” (jap. Kyōjin Kyōiku). Oba w reżyserii Shūjiego Terayamy, a także dwie produkcje filmowe: dramat „Hanagatami” i musical „Bracia z Gwiezdnego Pyłu” (The Legend of the Stardust Brothers).

Harmonogram

4 października o godz. 19:00 – „Wskazówki dla poddanych”. Bilet w cenie 40 – 50 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego

5 października o godz. 19:00 – „Wskazówki dla poddanych”. Bilet w cenie 40 – 60 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego.

Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta (1731), ale angielskie opowiadanie stało się zaledwie pretekstem do opowiedzenia losów poddanych urzędujących podczas nieobecności ich pana w jego wielkiej posiadłości. Znudzeni codziennym życiem służący postanawiają na zmianę naśladować wlaściciela. Osoba, która w danym momencie odgrywa rolę pana, może wydawać dowolne rozkazy, a pozostałe osoby muszą się im bezwarunkowo podporządkować. Stopniowo bohaterowie zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy mające na celu wyłączenie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc przy tym sadystyczną przyjemność.

„Wskazówki dla poddanych” to jeden z najbardziej reprezentatywnych spektakli Terayamy, który Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki zagrał więcej niż sto razy w ponad trzydziestu miastach na całym na świecie – i to w ciągu tylko pięciu lat od premiery (od 1978 do występu w Paryżu w 1982). W latach 1989–1991 i 2003–2005 ten sam spektakl wystawił około pięćdziesiąt razy Teatr Laboratorium Ban’yū Inryoku.

7 października o godz. 18:00 – „Klasa szaleńców”. Bilet w cenie 40 – 60 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego

7 października o godz. 21:00 – „Klasa szaleńców”. Bilet w cenie 40 – 60 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego

„Klasa szaleńców” (jap. Kyōjin Kyōiku) to jeden z najbardziej kameralnych, a zarazem oryginalnych spektakli Shūjiego Terayamy (1935–1983), czołowego przedstawiciela XX-wiecznego, awangardowego teatru japońskiego. Reżyser, mimo przedwczesnej śmierci, w dalszym ciągu pozostaje niedoścignionym wzorem dla rzeszy wielbicieli, aspirantów i kontynuatorów tradycji Teatru Laboratorium Tenjō Sajiki.

Spektakl, początkowo pomyślany jako lalkowy, ostatecznie został zaadaptowany do gry żywych aktorów. Do rodziny przychodzi tajemnicza wieść, że jeden z jej członków oszalał. Na rodzinnym spotkaniu dochodzi do kłótni, podczas której jeden oskarża drugiego o bycie tytułowym szaleńcem. Kto nim tak naprawdę jest? A może to niewidzialny demiurg, sterujący aktorami-marionetami jest sprawcą całego zamieszania?

U Terayamy, podobnie jak w teatrze śmierci Tadeusza Kantora, urzeczywistnienie i ożywienie manekinów powstaje dzięki ich świadomości. Aktorzy-marionety Terayamy, mimo iż używają wciąż synonimicznych słów, zdają sobie sprawę z tego, że są żywymi ludźmi. Popadają w regres własnego indywiduum i równocześnie bezustannie naśladują rzeczywistość.

Po spektaklu „Klasa szaleńców” odbędzie się spotkanie z twórcami, gdzie udział wezmą: J. A. Seazer, Keitoku Takata, Kotake Nobutaka oraz aktorzy. Oba wymienione spektakle będą wystawiane w języku japońskim z tłumaczeniem na język polski i angielski w formie napisów.

8 października o godz. 18:00 – „Hanagatami” (reż. Ōbayashi Nobuhiko, 2017). Bilety w cenie 10 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego

Inspirowana kultowymi musicalami w stylu „Rocky Horror Picture Show” widowiskowa komedia muzyczna syna jednego z największych japońskich twórców mangi Tezuki Osamu. Surrealistyczna rewia barw, obrazów i muzyki z doborową obsadą gwiazd japońskiego kina.

9 października o godz. 19:00 – „Bracia z Gwiezdnego Pyłu” (reż. Tezuka Makoto, 1985). Bilety w cenie 10 zł można zakupić poprzez stronę Teatru Szekspirowskiego

Japoński dramat oparty na powieści Dana Kazuo z 1937 roku, opowiadający o życiu grupy nastolatków w obliczu nadchodzącej wojny. Ekstrawaganckie zdjęcia, gra kolorów, lustrzanych odbić, szybkich cięć nadają obrazowi magii. Surrealistyczny antywojenny manifest.

Z wprowadzeniem prof. Andō Kōhei'a. 

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Więcej na temat pokazów oraz samego Festiwalu można przeczytać na stronie głównej wydarzenia

ŹRÓDŁA

Teatr Szekspirowski

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Impresje japońskie

Gdańsk, Nowy Warzywniak Galeria Sztuki, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 (I piętro wejście od podwórka)

Kyōgi Karuta – wystawa fotografii Bartosza Hołoszkiewicza

Warszawa, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Masakatsu Tagami – grafika i malarstwo

Bydgoszcz, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3

[PATRONAT] Nihontō. Miecze z Japonii z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Zostaw drzwi uchylone

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Koncerty

[PATRONAT] AliA z koncertem w Warszawie

Warszawa, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99a

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy