Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] JIUTAMAI. KLASYCZNY TANIEC JAPOŃSKI

Zdjęcie promujące wydarzenie; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 11.09.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na spektakl klasycznego japońskiego tańca jiutamai.

Wydarzenie odbędzie się 11 września br. o godzinie 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz 14 września br. o godz. 17:30 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Będzie to spektakl klasycznego japońskiego tańca jiutamai, w którym wystąpi Tokijyo Hanasaki. Bilet wstępu wynosi 20 zł (można zakupić w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

Klasyczny taniec japoński jiutamai w formie, w której wykonywany jest do dzisiaj, pojawił się w powszechnej świadomości Japończyków na początku XIX wieku, kiedy to praktykowana przez wysoko urodzone arystokratki sztuka wydostała się z zamkniętych pałaców i zaadaptowana została przez kobiety z warstwy mieszczańskiej, a następnie przez gejsze. Z inspiracji tą formą taneczną powstała muzyka jiuta, pierwotnie wykonywana na shamisenie. Jiutamai jest jedną z bardzo niewielu tradycyjnych sztuk japońskich stworzonych przez kobiety i przez nie praktykowanych. To bardzo subtelna sztuka, w której szczególną uwagę przywiązuje się do momentów pauzy. Choć współcześnie taniec ten wykonywany jest również na scenach, został on stworzony do pokazywania w małych przestrzeniach. Z tej przyczyny tak dużą uwagę poświęca się w nim eleganckim i subtelnym ruchom dłoni i ramion, powłóczystym, to znów bardzo wyrazistym spojrzeniom, a także sztuce odczuwania i wytwarzania przestrzeni za pomocą całego ciała. W minimalistycznej przestrzeni ubrana w kimono i perukę tancerka opowiada różne historie. Za pomocą ruchu i spojrzenia uruchamia wyobraźnię widza, któremu pozostawiona jest pełna swoboda do samodzielnej interpretacji ukrytych w nim emocji. Właśnie w tej, naznaczonej troską i delikatnością, relacji między tancerką i widzem, tworzy się cały świat jiutamai.

Tokijyo Hanasaki – mistrzyni tańca jiutamai, głowa szkoły Hanasaki-ryu, prezes Fundacji Promocji Jiutamai (Jiutamai Promotion Foundation), dyrektor do spraw tradycyjnej muzyki i tańca okręgu Minato. Szkoli profesjonalne tancerki i nauczycielki tańca jiutamai. Poza licznymi występami w całej Japonii co roku prezentuje swój taniec w Teatrze Narodowym w Tokio. Choć jej działalność polega w głównej mierze na kultywowaniu tradycyjnego tańca jiutamai w jego najczystszej formie, chętnie współpracuje również z muzykami i tancerzami z Europy czy Afryki. Jako choreografka była zapraszana między innymi do San Jose Taiko w Stanach Zjednoczonych, wykładała również na Schiller International University w Paryżu oraz w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Piotra Iljicza Czajkowskiego. Jej autorskie projekty artystyczne wspierane są przez japońskie Ministerstwo Kultury, Fundację Japońską, Wydział Sztuki Miasta Stołecznego Tokio oraz Okręgu Minato, EU-Japan Fest czy Tokyo-Club. W ciągu czterech lat od pierwszej wizyty Tokijyo Hansaki w Polsce udało jej się zawiązać stałą grupę osób praktykujących taniec jiutamai oraz zainteresować polską publiczność tą tradycyjną formą taneczną.

Plakat wydarzenia; źródło: Materiały organizatora

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Impresje japońskie

Gdańsk, Nowy Warzywniak Galeria Sztuki, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 (I piętro wejście od podwórka)

Kyōgi Karuta – wystawa fotografii Bartosza Hołoszkiewicza

Warszawa, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Masakatsu Tagami – grafika i malarstwo

Bydgoszcz, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3

[PATRONAT] Nihontō. Miecze z Japonii z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Zostaw drzwi uchylone

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Film

[PATRONAT] Premiera filmu „Nasza mała Polska”

Warszawa, Kino Atlantic, ul. Chmielna 33

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy